Doğrudan iş kapıları

Doğrudan iş kapıları

Doğrudan satış sektöründe üniversite öğrencileri, ev hanımları, kendi işinin patronu olmak isteyenlerin yanı sıra gelirinden memnun olmayıp ek işe ihtiyacı olanlar çalışmayı tercih ediyor. 800 milyon YTL’lik iş hacmi bulunan sektörde 600 bin kişi çalışıyor. Bu sayı her geçen gün artıyor (18.6.2006) Üniversite öğrencilerinden, ev kadınlarına ve emeklililere kadar her yaş ve meslek grubundan çalışanı bulunan doğrudan satış sektörü, Türkiye’de 800 milyon YTL’lik bir pazara sahip.

Türkiye’de Amway, Avon, Oriflame, Tupperware, Herbalife ve LR Cosmetic faaliyet gösterirken, Nikken de sonbaharda satışa başlayacak. Kozmetik, cilt bakım, ev eşyaları ve sağlıklı beslenme ürünlerinin satışının yapıldığı doğrudan satış pazarında, ağırlıklı olarak kadınlar çalışıyor. Çalışanların yaş ortalaması ise 35- 49 arasında. Çalışan sayısı artıyor. Ürünler, tüketicinin evlerine veya işyerlerinde tanıtım ve pazarlanması yoluyla satılan doğrudan satış sektöründe, insan ilişkisi çok önemli. Dünyada 96.977 milyar dolar ile alternatif bir pazarlama ve satış yöntemi olarak ön plana çıkan doğrudan satış sektörü,Türkiye’de de hızla gelişiyor.

Doğrudan Satış Derneği verilerine göre, 600 bini aşkın serbest girişimci ile istihdama önemli katkılarda bulunan sektörde, çalışan sayısı her geçen gün artıyor. Sürekli ücretsiz eğitim.Sektörde çalışmak için herhangi bir sermayeye ihtiyaç bulunmuyor. Bazı şirketler sisteme girişte üyelik aidatı alıyor.Distribütör ve serbest girişimciler, çalışma saatlerini kendileri belirliyor.Şirketler, distribütör ve üyelerine sürekli ücretsiz eğitimler veriyor.Çalışanlar, yurtiçi ve yurtdışı toplantı, seyahatlere katılma hakkı kazanıyor. Çalışanlar, yeni çevre ve arkadaşlar ediniyor. Yapılan araştırmalara göre, satıcıların yüzde 90’ından fazlası yaptıkları işten memnunlar. HERBALIFE-Sağlıklı yaşam ve kişisel bakım ürünleri satıyor 26 yıl önce Los Angeles, California’da kurulan Herbalife, 1998 Mart ayından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteriyor.

Herbalife, sağlıklı yaşam, dengeli beslenme ve kişisel bakım ürünlerini satıyor. Şu anda Türkiye’de bağımsız çalışan 50 bin aktif distribütörü bulunan Herbalife Türkiye’nin Genel Müdürü Tunç Erben, ürünlerinin dünyanın önde gelen 12 bilim adamı ve doktorlardan oluşan bir Bilim Danışma Kurulu tarafından geliştirildiğini söyledi. Erben, Herbalife’ın misyonunun tüm distribütörlerinin etik bir şekilde para kazanmalarını sağlamak olduğunu belirtti. Herbalife distribütörü olmak için, Türk vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmak yeterli. İşe başlamak için talep edilen ücret, içeriğinde sözleşme, iş rehberi ve ürün bulunan uluslararası iş paketi bedeli ise 67.14 YTL. TUPPERWARE-Ev partileriyle hem satış yapıyor hem ilgilendiriyor 1946 yılında efsanevi ‘mucize kaplar’ın ortaya çıkmasıyla adından sözettiren Tupperware, 1996 yılı sonunda Türkiye’ye geldi.

Tuppeware Pazarlama Müdürü Elçin Birben, Tupperware satış danışmanlarının ev partileri düzenleyerek, sadece ürün satışı yapmayıp, mutfak ekonomisi, mutfak düzeni, hijyen, beslenme alışkanlıkları konusunda tüketicileri bilgilendirdiğini söyledi. Tupperware’in ünlü saklama kaplarıyla tanınmasına rağmen, hazırlama, servis, buzdolabı ve derin dondurucu ürünleri, mikrodalga gibi çeşitleri bulunduğunu söyleyen Birben, Tupperware Türkiye’nin 800 grup lideri ve 12 bine yakın danışmanıyla, son üç yıl içinde satışlarını 3 katından daha fazla artırdığını ifade etti. 2006 yılı sonunda 15 bin satış danışmanına ulaşmayı hedefleyen Tupperware’in Türkiye genelinde 45 distribütörü bulunuyor. ‘Ek gelirin yanı sıra ihtiyaçlarını da alıyorlar’ AVON Avon’un cilt bakımından kozmetiğe, parfümden kişisel bakıma kadar yaklaşık 600 ürüne sahip olduğunu belirten Avon Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Müdürü Eda Bekem, doğrudan satış sistemi ile kadınları sadece güzelleştirmeyi hedeflemediklerini aynı zamanda onlara ekonomik bağımsızlık ve sosyal statü olanakları da sağladıklarını söyledi. 18 yaşını geçmiş ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin Avon temsilcisi olabileceğini ifade eden Bekem, ilk siparişleri ile birlikte sisteme giren temsilcilerin, her ay yenilenen katalogtaki ürünler ile hem kendi kozmetik ihtiyaçlarını karşılayabildiklerini, hem de ek gelir elde ettiklerini anlattı. ‘Ayda ortalama 10 bin kişinin üye olması bekleniyor’ ORIFLAME Oriflame’in çalışma modelinin kurulduğu günden bu yana aynı olduğunu ifade eden Oriflame Pazarlama Müdürü Ceyla Koray, şunları söyledi: “Oriflame,arkadaştan arkadaşa satış yapan doğal İsveç kozmetik ürünleri firmasıdır.

Oriflame’in dünya çapında kayıtlı 1.6 milyon, Türkiye’de ise 120 bin bağımsız güzellik danışmanı bulunuyor. Güzellik danışmanları müşterilerine kozmetik ürünlerini doğrudan satış yöntemi ile ulaştırıyor. Oriflame, Türkiye genelinde yüzbinlerce kadına kendi işini yaparak ihtiyaçları için ek gelir sağlamaya ve bu yolla sosyalleşme ortamları bulmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda kişisel bakım ve profesyonel gelişim konularında eğitim almalarına da olanak sağlıyor.” Yaklaşık 600-650 ürün çeşidine sahip Oriflame’in vitrini niteliğindeki kataloğunda her ay yaklaşık 40-45 yeni ürün tüketicilere sunuluyor. Bu yıl Oriflame, aydaortalama 10 bin kişinin kaydolması bekleniyor. 5 yıl sonra 200 bin serbest girişimciye ulaşmayı planlıyor AMWAY Serbest girişimciler aracılığıyla satış yapan Amway’in, kişisel bakım, ev bakım, cilt bakım, kozmetik, beslenme destek ürünleri, araba bakım ve ev teknolojisi olmak üzere 600’den fazla ürün çeşidi bulunuyor. Türkiye genelinde 70 binden fazla girişimcinin bulunduğunu belirten Amway Doğu Avrupa Dış İlişkiler Müdürü Candan Çorbacıoğlu, bu sayının önümüzdeki 5 yıl içinde 200 bine ulaşmasını tahmin ettiklerini söyledi. 18 yaşını dolduran herkesin Amway Serbest Girişimcisi olabileceğini kaydeden Çorbacıoğlu, “Başlamak için 65 YTL tutarında bir başlangıç seti alınması yeterlidir. Bu seti alıp Amway işine başlayan kişi 6 ay içine bu işi yapmaktan vazgeçerse, başlangıç setini iade ederek parasını geri alabilir.” dedi. NIKKEN Sonbaharda Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayacak olan Japon firması Nikken, sağlıklı yaşam ürünlerinin satışını yapıyor. Nikken Türkiye’nin Genel Müdürü Yeşim Kuşçu, ürünlerde manyetik, iyonik rahatlık ve kızılötesi teknolojilerinin kullanıldığını belirterek, “Doğu sentezini batı teknolojisi ile birleştiriyoruz” dedi.

Nikken’in hava temizleme filtresi, egzersiz ayakkabıları, bileklik, dizlik, bel desteği gibi form ve zindelik ürünleri ile beslenme ve cilt bakım ürünleri de bulunuyor.19 Avrupa ülkesi ve dünya çapında 40’tan fazla ülkede Nikken ürünün satıldığını belirten Kuşçu, “Hedefimiz Türkiye’de elimizden geldiğince çok insanın bu ürünlerden faydalanmasını sağlamak. Herkesin evinin ‘wellness home’ olarak nitelendirdiğimiz, sağlık ve zindelik dolu yuvalar haline gelmesini amaçlıyoruz” dedi. ‘Çalışma saatini ve zamanını kişiler kendileri belirliyor’ DDS Çelik tencere, çatal bıçak setleri, kombi fan gibi ürün satışı yapan DDS, Türkiye genelinde 650 aile ile çalışıyor. DDS Şişli Bölge Müdürü Ahmet Demir, “Hiç bir sermaye koymadan insanların kendi işlerini kurdukları bir sistemimiz var. Şirketimizde çalışmak isteyenlere teorik ve pratik olarak eğitimleri hiç bir ücret istenmeksizin ofislerimizde veriliyor. Hergün işyerini gelmek gerekmez. Çalışma saatlerini ve zamanının çalışan kişiler belirler” dedi. 20 bin danışman sayısını iki katına çıkaracak LR COSMETİC Alman kökenli LR Health and Beauty Systems’in 2003’te Türkiye’de kurduğu LR Cosmetic, kozmetik ve gıda takviyesi ürünlerinin satışını yapıyor.800’ün üzerinde ürün pazarlayan LR Cosmetic’in, özellikle gıda takviyesi ürünlerinde ciddi bir büyüme hedefi bulunuyor. LR Cosmetic Genel Müdürü Hakkı Özmoralı, şu anda Türkiye genelinde 20 bin bağımsız danışmanları bulunduğunu belirterek, bu sayıyı bir yıl içinde iki katına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

LR Cosmetic ile çalışmak isteyenler, başvuru formunu doldurup, 29.99 euro karşılığı alınan başlangıç seti ile işe başlıyor. Sektörü, Prof. Dr. Alkibay denetleyecek Doğrudan Satış Sektörü’nün ‘Davranış İlkeleri Bilirkişisi’ seçilen Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Dekanı, Pazarlama Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sanem Alkibay, “Sektörün ‘kapıdan satışlar’ nedeniyle bugüne kadar yaşadığı olumsuz imajının yok edilmesi için bütün ciddi işletmelerin Doğrudan Satış Derneği çatısı altında toplanmasının teşvik edilmesi gerekir” dedi. Böylece, doğrudan satış davranış ilkelerinin Türkiye’de uygulanması için ortam yaratılabileceğini kaydeden Alkibay, şirketlerin de eğitime ağırlık vermesi, satış elemanı seçiminde titizlik göstermesi gerektiğini söyledi.

7 YORUMLAR

 1. Herbalife sistemi dünya takımlığı kaybedilmiş 3 yıl ve 50.000 tl zarar

  Büyük umutlarla süpervisör ardından dünya takımı oldum eşim ile beraber 3 yıl 4 yaşındaki oğlumuzu ihmal ettik yıllarca ….hep koştuk gelecekte kazanacağız diye…ama kaybettiğimiz bugünümüzdü. en nihayetinde Allaha ŞÜKÜR bu sistemden çıktık kurtulduk hesaplamalar yaptık sadce 12.000 civarında eğitim ve otel giderimiz olmuş toplam 3 yıllık ekipten kazanç 3- 4 bin lira civarında …seramonide söyletilen yalanlar ve sahte gelir beyanları da cabası…HİÇ BİR HERBALİFE SÜPERVİSÖRÜ VE DÜNYA TAKIMI KAZANÇ PİRİMLERİNİ GÖSTEREMEZ ÇÜNKÜ YALANLARI AÇIĞA ÇIKAR….BEN 3 YILDA BOŞANMANIN EŞİĞİNE GELDİM 50.000 LİRA ÜZERİNDE ZARAR İLE KAPATTIM. ÇEVREMDE BOŞANAN EN AZ 4-5 AİLE VAR….HERGÜN KAVGA EDENLER VE SÜRDÜRENLER HARİÇ…DİYORLAR YA HERBALİFE HAYATINIZI DEĞİŞTİRİYOR DİYE GERÇEKTEN DOĞRU EVLİ GİRİYORSUNUZ BOŞANIYORSUNUZ AZ BORÇLU GİRİP BORÇLARI ÖDERİZ UMUDU TAŞIRKEN BAKIYORSUNUZ ÇOK DAHA FAZLA BORÇ SARMALINDASINIZ…YAZIK BU KADAR B..KUNDA BONCUK BULMUŞ GİBİ ÇOK KAZANIYORUZ PATRON DA YOK NARALARI ATAN GARİBANLARA İNANIN CEPLERİNDE ÇAY İÇECEK PARALARI YOK….BİR ÇOĞU ANADAN BABADAN ALARAK GEÇİNİYOR…İNANMAYAN detaylar için [email protected] mail atın mutlaka cevaplarım.inanmayana herbalife şifresi ile tüm bilgileri paylaşırım…bu yazıyı okuyan herbalifeçılar içlerinden gerçekten doğru diyorlar ama itiraf etmesi zor malesef….eğitim diye paralarını 5 yıldızlı otellere verirler ama otelin konferans salonuından ve yatak odasından başka biyerini imkanını kullanamazlar…ER YADA GEÇ HERKES BU ZİLLETTEN KURTULUYOR AMA ÖNEMLİ OLAN BATMADAN KURTULUN DERİM….

 2. Merhaba Hanımlar…

  “Sağlık benim için ilk sırada, kaliteye önem veririm, zamanım çok değerlidir ve bir kariyerim olmalı” diyorsanız, Tupperware tam size göre bir iş sunmaktadır.Tupperware fırsatlar dünyası ayağınıza geldi..Dünyanın 106 ayrı ülkesinde 60 yılı aşkın zamandır var olan tupperware AB Sağlık Standatlarına uygun olarak üretilmektedir. Hammaddesi kalça bacak protezinde, kalp kapakcığında ve lens optikte kullanılan malzeme ile aynıdır.. Ben de bir sağlık çalışanı olarak bu konuda gerçekten ürünlerimize güveniyorum.

  Kaliteyi ve sağlığı vaad eden tupperware, tasarım ödülleri almış eşşiz ürünleri ile mutfağınızı %20 kar marjı ile de cebinizi sevindirecek..Tüm dünyada satış rekorları kıran bu ürünlerle tanışmak için geç kalmayın..

  Risk yok..318 lira değerindeki 10 ayrı üründen oluşan başlangış kitini sadece 80 Tl’ ye ya da 120 Tl ye üstelik 1 ay vadeyle alabilir,bu ürünleri tanıtarak siparişinizi çıkartabilirsiniz.. Yapamadığınıza inandığınız an başlangıç kitini firmaya geri iade edebilir, sistemde adınızı ve borcunuzuda iptal edebilirsiniz..

  Hadi hanımlar..Yapabilirsiniz..Bu lüksü sizde yaşayın..

  Başarılı ve tecrübeli bir ELİT lideriyle çalışmak isterseniz,
  İletişim için 0531 610 63 70 numaralı telefona mesaj atabilir,arayabilir ya da whatsapptan yazabilirsiniz.

 3. Ali bey Amway i galiba çok küçük bir iş sanıyorsunuz.100.000 lerce üyenin hangi birisinin peşinden koşsun.Hem ticarette bu böyle değilmidir.parayı verirsin malı alırsın.Ben hiç carrefourdaki kasaya gittiğimde siz bunları bana verin ben size iki gün sonra paranızı getiririm demedim.kocaman şirket bana mı güvenmiyor yoksa ürünlerine mi güvenmiyor.Burnuma kötü kokular gelmesi mi lazım şimdi.
  En iyisi anladıgınız konularda yorum yapmak.

 4. AMWAY ÜRÜNLERİNE O KADAR ÇOK GÜVENİYOR Kİ 3 AY İÇİNDE İADE EDİP ÖDEMENİZİ GERİ ALABİLİYORSUNUZ…BİLİNÇLİ TÜKETİCİ OLMAKTAN BAŞKA ALABİLECEĞİNİZ BİR KOKU YOK ACIKÇASI…

 5. size sorarım bu amway bankadan aldıgı otomatik ödemeye neden gerek duyuyor malını verip parasını sonradan alsaya kendi malınamı güven miyor yok sa üyelerinemi güvenmiyor parasını peşin verip peşin den koşocagım neden kendine güveni yorsa piyasaya sun saya malını marketlerde satması suçmu yoksa bana anlamsız geli yor burnuma kötü kokular geliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here