Doğrudan Pazarlamada Firmanız İçin Nasıl Fırsat Yaratırsınız?

Doğrudan Pazarlamada Firmanız İçin Nasıl Fırsat Yaratırsınız

İnsanların dikkatini çekmek istiyorsanız, fırsat sunarken şu özelliklerden en az biri, tercihen de hepsi ona dahil olmalıdır:
· İnandırıcılık
· Katılım
· Yaratıcılık

İnandırıcılık: Her şeyden önce, sunduğunuz fırsat inanılır olmalı. Eğer bilgisayar kağıdı satıyorsanız, şöyle bir öneriye kimse inanmaz: ‘50 dolar tutarında kağıt alırsanız size bedava bilgisayar vereceğiz’. Toplum olarak bilinçli alıcılarız. Çok pahalı bir şeyi parasız elde edeceğimizi söyleyen birisine (veya firmaya) inanmayız. Öte yandan bilgisayar satıyorsanız ve önerinizde ‘Bugün bir bilgisayar alana 50 dolarlık kağıdı ücretsiz veriyoruz’ derseniz, bunu ciddiye alabiliriz. Sezon sonunda yüzde 70’lik bir indirimi anlayabiliriz, mağazalar yeni mevsim ürünleri için yer açmak zorundadırlar. Fakat bunun dışında bir zamanda yüzde 70 indirim görürsek sunulan malın defolu olup olmadığını düşünürüz.

Katılım: Çokbilmiş tüketiciler olarak, çoğumuz, benim ‘görmeden geçmek’ adını verdiğim durumdan yakınırız. Bazı fırsatlar o kadar sıradandır ki, onları algılayamayız bile. Ürün ve hizmet az da olsa bir ilgi uyandırmalı, fakat müşterinin onu satın alması için özel bir nedeni yoksa bu ilgi çabucak kaybolacaktır. Örneğin genellikle yüzde 10 indirim pek ilginç değildir. Bir dahaki alım için 10 dolarlık bir kupon biraz daha çekicidir. Bununla birlikte, ‘Bir tane alın, ikincisi yarı fiyatına’ diye bir fırsat görürsek ilgimiz iyice artar. Hemen, özellikle de pahalı bir ürünse ne kadar tasarruf edeceğimizi hesaplamaya başlarız.

Yaratıcılık: En yüksek yanıtı toplayan fırsatlar diğerlerinden farklı olanlarıdır. Katılımcıdırlar, fakat biraz daha önerilen ürün veya hizmete özgüdürler ve yaklaşımları daha insancıldır. Aşağıda karşı konulmaz bir fırsat göreceksiniz:

Bu brownilerin tarifi uzun yıllardır ailemize aittir. Yüz yıllardır, tadanlar lezzetine ve kokusuna bayılıyorlar. Bir kutu browni alırsanız, size ninemizin özel tarçınlı kurabiyelerinin tarifini vereceğiz. Bu tarifi hiçbir yemek kitabında bulamazsınız. Onu yalnızca kendi müşterilerimize özel bir armağan olarak saklıyoruz. Afiyet olsun!

İpucu: Kişileri seçerek sunulan fırsatlar son derece çekicidir. Ürününüz kısıtlı sayıdaysa, dükkanlarda bulunmuyorsa ya da firmanıza özelse, bunu göze çarpacak şekilde ön plana çıkartın.

Kaynak: Lois K. Geller, Karlı Doğrudan Pazarlama (Sistem Yayıncılık)

Doğrudan pazarlamada müşteri ile birebir temas edildiği için müşteriye davranışınız, inandırıcılığınız çok önemlidir. Müşterinin mağazaya girişinden itibaren onda uyandırılacak intibaa, ürünleri sunuşunuzdaki ve satışınızdaki yaratıcılık becerileriniz müşteri gözünde önemlidir. Bunların birleşimi ile müşteri gerçek alıcı (Lois K. Geller’in yukarıdaki açıklamasına göre “katılımcı”) olur.

Tüm müşterilerinizin “katılımcı” olması dileğimle”¦

Tolunay Şahin

3 YORUMLAR

  1. Şu an işleyen, çok parlak geleceği olan alternatif bir işi devralmakister misiniz ? Ailevi nedenlerden dolayı devir edilecektir.

  2. KESİNLİKLE KAtılmıyorum ilk yoruma uzun süreli olacaksa iş satmakdan öte önemli unsurlar vardır….

  3. beni yorumum en iyi pazarlamacı satacagı ürünü iyi tanımalı ve satmalı satan pazarlamacı en iyi pazarlamcıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here