Doğu’da 5 bin genci iş sahibi yapacak ‘bal gibi’ proje

Hükümet, Doğu ve Güneydoğu’da işsizliği sona erdirmek için ekonomik teşvik paketleri açarken, şirketler de bölgeye yönelik projelere hız verdi. Binbirçiçek Bal’ın sahibi Hamdi Yılmaz, sadece arıcılıkta 5 bin gencin doğrudan iş sahibi olmasını hedefleyen bir proje hazırladı.

Yılmaz, Kürt açılımının tartışılması üzerine ‘terörle mücadeleye ekonomik çözüm’ için geliştirdiği ‘Doğunun Kalkınması İçin Arılar Çalışacak’ başlıklı projeden ilk etapta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 150 bin aile ferdinin faydalanması amaçlanıyor. Fizibilitesi hazırlanan proje, değerlendirilmesi için İçişleri Bakanlığı’na da gönderildi. Ayrıca gerekli malzemelerin envanteri şimdiden çıkarıldı. Gerekli ödenek sağlanması halinde projenin başlayış bitiş tarihleri de belli.

Projeye göre işsiz her genç 11 bin lira maliyetle iş sahibi olabilecek. Bu miktarın sadece bin 100 lirasını işsiz gençler karşılayacak. Çalışana, 4 yılda faizsiz, ödemesi için 3 bin 300 lira borç yazılacak. Geri kalan 6 bin 600 lira ise hibe yoluyla sağlanacak. İşadamı Hamdi Yılmaz, 40 milyon liraya tekabül eden hibenin İşsizlik Fonu’ndan sağlanabileceğini belirtiyor. Çalışma başladığında ilk yıl çiftçi en az 7 bin 500 lira kâr edecek. Projenin ilk etapta Muş, Van, Hakkari, Siirt, Batman ve Diyarbakır’da uygulanması öngörülüyor. Bu şehirlerden, beşte biri kadın olacak şekilde 18-30 yaş arası işsiz gençler istihdam edilecek. Bunlara sağlanan malzeme ve hizmetin aksaklıkları ise ilk üç yıl karşılıksız giderilecek. Böylece kovan ve arıcılık malzemesi imal edenler ve nakliyeciler de daha fazla gelir elde etmeye başlayacak. Çünkü her bireye en az 30 kovan alınacak. Kârın artırılması için oluşturulacak 10’ar kişilik gruplara da ikişer adet bal süzme makinesi ve arıcı barakası temin edilecek. Üç yıllık proje ile toplamda en az 450 bin kovana ihtiyaç duyuluyor. Projeyle sektörde bulunan 40 bin kişi, üç yıl sonunda 60 bin kişiye çıkacak. İlk yıl sektöre beş bin arıcının girmesiyle yeni bir pazarlama stratejisi belirleyeceklerini ifade eden işadamı Hamdi Yılmaz, projenin sosyal nitelik taşıdığı için büyük firmalarla, perakendecilerle anlaşıp iki bin noktada özel ambalajlı satım gerçekleştirebileceklerini söyledi. Projeden birinci yılda bin 503 ton bal üretilmesi hedefleniyor. 100 ton da polen üretiminin sağlanacağı tahmin ediliyor. Ayrıca tarımsal ürün çeşidinin 10 kat artırılması amaçlanıyor.

Göç dalgasının durması, bölgede sosyal barışın sağlanması da gayeler arasında. İnsanın yerinde istihdam edileceğinin altını çizen Hamdi Yılmaz, bu sebeple halk arasında kaynaşma olacağını vurguluyor. Projenin tek bir birimden yürütüleceğini belirten Yılmaz, her şehrin merkezinde yerel yönetimlerle irtibata geçecek bürolar açılacağını kaydediyor. Sahip çıkıldığı takdirde proje, 2010 yazında başlayacak. Üç yıl sonunda ise bir milyon aile ferdi projeden olumlu etkilenecek.

Proje nasıl işleyecek?

PROJENİN BAŞLAMASI için ilk yıl 56 milyon 244 bin lira gerekiyor.

BU PARANIN YÜZDE 10’u çalışanların cebinden çıkacak.

PARANIN YÜZDE 30’u 1 yıl ödemesiz, 4 yıl eşit taksitler halinde faizsiz olarak arıcıdan tahsil edilecek.

YÜZDE 60’I DA hibe yoluyla temin edilecek.

ÖDENEK SAĞLANDIĞINDA 150 bin kovan, bal süzme makinesi satın almak için görüşmeler başlayacak.

PROJE ARALIK 2009’da tanıtılacak.

OCAK 2010’A kadar başvurular alınacak.

MAYIS 2010’A kadar 5 bin kişiye arıcılık eğitimi verilecek.

HAZİRANDA İSE kovanlar Muş, Van, Hakkari, Siirt, Batman, Diyarbakır’da 5 bin kişiye dağıtılacak.

2010 SONUNDA bin 503 ton balın hasat edilmesi hesaplanıyor.

HEDEFE ULAŞILMASI halinde ilk yıl her arıcı 7 bin 500’er lira gelir sağlayacak.

Rakamlarla arıcılık

TÜRKİYE’DE MESLEK olarak arıcılık yapan kişi sayısı 40 bin.

20 BİN KİŞİ arıcılığı hobi olarak yapıyor.

SEKTÖRÜN BÜYÜKLÜĞÜ 400 milyon lira.

TOPLAM 4 milyon kovan bulunuyor.

EN FAZLA ARICI Ordu ve Muğla’da.

YILDA 50 BİN ton bal üretiliyor.

BALIN KİLOSUNUN ortalama fiyatı 7 lira olarak hesaplanıyor.

ARICILAR ÜRETTİKLERİ bal ile yılda 350 milyon lira gelir elde ediyor.

KİŞİ BAŞINA yıllık bal tüketimi 600 gram. ZAMAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here