Dominos Pizza eve servis pizzada pazar lideri

Dominos Pizza eve servis pizzada pazar lideri. Ayda ortalama 6 milyon pizza satıyor. Yeni fabrikasıyla bu rakamı 4 kat arttıracak.

2015 hedefi 500 restoran, 10 bin çalışana ulaşmak. 1 milyar dolarlık eve servis pazarının hızla büyüdüğünü ve yeni rakiplerin geldiğini söyleyen Dominos Pizza Türkiye Genel Müdürü Aslan Saranga, “Rakiplerin pazara girmesi iyi çünkü farkındalık artacak. 1 milyar dolarlık bir pazar, hızla büyüyor ve Türkiye’nin yüzde 70’i hiç evine servis almamış. İşimiz çok basit ama aynı zamanda zor. Hedefimiz 5 yıl içinde yılda yüzde 7-8 büyüyen bu pazarda yüzde 30’luk paya ulaşmak” dedi.


Dünyada Dominos’nın 65 ülkede 9 bin restoranı var. Yılda 400 milyon adet pizza satıyor.


Türkiye’de pizza tüketimi hızla artıyor. Evlere servis pizza hizmetinde lider marka Dominos Pizza da hızla büyüyor. Neredeyse büyük şehirlerde her mahalle de bir Dominos Pizza var! Dominos Pizza Türkiye Genel Müdürü Aslan Saranga’yla Bebek Dominos’ta buluştuk. Küçüçük dükkan arı kovanı gibiydi. Bir pizza kuryesi giriyor, diğeri çıkıyor. Pizzalar gözümüzün önünde 3-4 dakikada hazırlanıp evlere 30 dakika içinde götürülüyor. Şu anda 3 bin çalışanı olan Dominos Pizza 4 yıl içinde 10 bin çalışana ulaşacak, restoran sayısı da 500’ü bulacakmış.
Dominos Pizza sizin hayatınıza nasıl girdi?


Ben üniversiteyi bitirdikten sonra, finans üzerine master yaptım. Gıda üzerine çalışmak gibi de bir planım yoktu. Bir firmada uluslararası ticaret yapıyordum. Metal alımları üzerine çalışıyorduk. Üniversite döneminde stajer olarak çalıştığım yerdeki bir yönetici, ‘Dominos Pizza’dan Amerika’dan misafirlerimiz gelecek, Türkiye’deki pazarı gösterir misin?’ dedi. Amerikalılarla gezmeye başladık.


Lahmacuncuları da gezdik, hamburgercileri de… O dönem hiçkimse bilmiyor Dominos’u. Bu arada onların iş yapması için Türk ortağa ihtiyaçları vardı. Ben iş yaptığım kişilere durumu anlattım. Onlar ilgilendi. Ortaklık kuruldu. Bana da ‘Sen bu işe göz kulak ol 6-7 ay. Genel müdür olsun ama sen de ilgilen bu işle’ dediler. Daha sonra beni Amerika’ya pizza kursuna gönderdiler. 22 gün sürdü kurs. Sonra Dominos Pizza’nın ilk yerini Ulus’ta bulduk. Başladık.


Ve o gün bugündür kopamadınız…


Aynen. Biz 4 senedir üst üste dünyada en iyi franchise’lara verilen ödülleri alıyoruz. 4 sene önce 50 dükkandık. Geçenlerde 153’üncü dükkanı açtık. Siz bu röportajı yayınlayana kadar bu sayı artar. Bu aralar her hafta dükkan açıyoruz.


Kaç çalışanınız var?


Şu anda 3 bin kişi çalışıyor. 52 dükkan şirket dükkanı, diğerleri franchise.


Fabrikalarınız var. Ne yapılıyor Dominos fabrikalarında?


Bu pizza sektöründe bir ilk. Bizim işimiz evlere servis üzerine kurulu. Bizim sistemimizde başarı düşük metrekare ve dükkanda çalışmaktan geçiyor. Pizza yapmak dışında bir aktivite yapılmıyor dükkanlarda. Bizim tüm aktiviteler fabrikada yapılıyor. Hamurlar fabrikadan geliyor. 3 günde bir sevkiyat yapılıyor fabrikadan. Ürün kalitesi aynı ve lezzeti de aynı. Ayrıca düşük metrekarelerde çalıştığımız için maliyet de düşüyor.


Pizza ustamız yok


Pizza ustalarınız yok mu?


Bizde usta yok. İstanbul’daki fabrikamıza 4 milyon euroluk yeni yatırım yaptık. El değmeden hamurlarımız yapılıyor. Bin metrekareye yakın soğuk hava depolarımız var. 3 bin metrekarelik bir alanda hem fabrika var hem de kuru depolarla soğuk depolar. Bu fabrikadan 500 restorana hizmet verecek kapasitedeyiz.


3 fabrikanız mı var?


Ankara ve İzmir’de de fabrikamız var. İstanbul’daki yatırımla birlikte biz toplam 700 restorana kadar servis verme olanağına sahip olduk. Sonuçta franchise vermek kolay değil. Ürün ve servis kolay ama veren firmanın altyapısı olmalı. Ürün verme ve dağıtma kapasitesi önemli.


Günde kaç pizza hamuru üretiliyor?


Günlük değil 3 günlük yapılıyor. Ama ayda ortalama 6 milyon pizza satıyoruz. Ve bunu yeni fabrikalarımızla 4 misli arttıracağız. 24 milyon pizza satma kapasitemiz olacak 15 gün içinde. 2015 senesi hedefimiz 500 restorana ulaşmak.


Türkiye’de insanlar bu kadar çok pizza yer mi?


Yumurta mı tavuktan çıkar tavuk mu yumurtadan? Bu, bunun gibi. Bizim halkımız hamur seviyor, peynir, sucuk seviyor.


Peki evine yemek yani pizza servisi alıyor mu? Büyük şehirlerin de kapasitesi bir yere kadar değil mi?


Evet eve servis henüz bizim için yeni. Ama Türkiye hızla gelişiyor. Her dükkanımızda en az 3 bin kayıt var. 4.5 milyon aktif müşterimiz var, son 120 günde bize sipariş veren müşteri sayısı.


Restoran yani oturmalı yerleriniz olacak mı?


İki konseptimiz olacak. Biz evlere servise odaklıyız orada kalacağız. Ama Sirkeci’de açtığımız dükkanda oturma yerleri var. Oturma yerleri olan dükkanlar açmaya da başlıyoruz. İstiklal Caddesi, Bağdat Caddesi ve Nişantaşı’nda yeni dükkanlar açacağız. Bu konsepti Fransızlar geliştirmiş ve beğenilmiş. Bu konsept de dünyada tutunca farklı ülkelerde uygulanmaya başlandı. Amerika’da yüzde 95 oranında evlere servis yapılıyor. Biz de hâlâ küçüçük pizzacı dükkanlarımızda oturuyorlar. Bizim halkımız dışarıda zaman geçirmeyi seviyor.


3 günde malzeme kalmadı


Aynı şeyleri Anadolu’daki yerleriniz için söyler misiniz?


Anadolu’da açtığımız dükkanlar rekor ciro yapıyor.
Çanakkale ve Konya gibi yerlerde çok ilgi gördük. Dominos Çanakkale’de o kadar ilgi gördü ki 3 gün içinde malzeme kalmadı.


Sizin rakibiz pizzacılar değil mi? Lahmacun, döner, pideyle mi rakipsiniz?


Aynen. Biz bunu çok önemsiyoruz. Bizim içinde olduğumuz sektörün içinde Çin mutfağı, pide, lahmacun ve hamburger de var. Bir restorana girip alınıp çıkılıp evde yenilebilen her şey içine giriyor. Türkiye bu pazarda yüzde 15’lik paya sahip. Hedefimiz 5 yıl içinde yılda yüzde 7-8 büyüyen bu pazarda yüzde 30’luk paya çıkmak.


Ya fiyatlarınız?


Biz ilk başladığımızda pahalıydık. Kebaptan pahalıydık, şimdi ucuzuz. Fiyat avantajımız da var ayrıca pislik bırakmayan bir ürün. Toplu yemekler de tercih ediliyor. Bizim hedef kitlemiz okazyonlar.


Siz ne yemeği seversiniz?


Makarna, sebze…


Başka? Dışarıda en çok ne yersiniz ailece?


Balık.


Peki eve en çok ne sipariş ediyorsunuz?


Pizza.


İşte biz de bunun üzerine gidiyoruz. Evde yemekler yapılıyor, ailece dışarı çıkıldığında yemekler yeniliyor, kebap ya da balık. Ama eve pizza sipariş ediliyor. Çünkü pizza aynı zamanda eğlence… Kolay yenilen, hızlı yenilen bir ürün. Biz 15 senede çok yol aldık. Eskiden Nişantaşı, Bağdat Caddesi derken, şu anda düşük gelir seviyesinde olan yerlerde rekor satışlar yapabiliyoruz. Yaşam şeklimiz çok değişti. Biz tamamen bir Amerikan firması olarak gelmedik, bunu da lanse etmedik. Mahalle pizzacısı olduk.


Dominos Pizza’nın ürünleri de bize özel değil mi?


Ürünleri de adapte ettik. Mönümüzde damak zevkimiz göre ürünler var. Baktığımızda yabancı markaya hiç benzemiyor. Turkish Pizza var, pastırmalı, 9 malzemeli pizzamız var. Türkiye’de insanlar etli ve bol malzemeli pizza seviyor. Örneğin Amerika’da hamurlu tatlılar var, bizim halkımız baklava ya da sütlü tatlı, çikolatalı tatlı seviyor. Biz bu süreçte künefe de sattık, kendi özel suflemizi de yaptık.


Türkiye’de evlere servisin çok yeni olduğu ortada. Baktığımızda sektöre yeni giren marka sayısı da her geçen gün artıyor. İşiniz zorlaşıyor mu?


Bu işe başladığımdan beri hep büyüyen pazara baktım. Yüzde 70’i Türkiye’nin pizza tüketmiyor. Daha doğrusu evine pizza sipariş etmiyor. Rakiplerin girmesi iyi çünkü farkındalık artacak. 1 milyar dolarlık bir pazar, hızla büyüyor ve yüzde 70 hiç evine servis almamış. İşimiz çok basit ama aynı zamanda zor. 30 dakikada pizzanın zamanında lezzetli gitmesi çok önemli. Adana’da varız. Gaziantep’te de açacağız yakında. Trabzon’da da ilk dükkanımızı zamanında açıyoruz.


Motorcularımız milyoner oldu
Çalışanlarınız özellikle de kuryelerin müşteri ilişkileri çok önemli. Bunu sağlamak için ne yapıyorsunuz?


Çalışanlarımız bu şirketin parçası. Bugün Dominos Pizza’da belli süre çalışan herkesin franchise şansı var. Biz bizimle uzun süre çalışanları iş sahibi yapıyoruz. Franchiselarımızın yüzde 25’i içimizden çıktı. Dominos Pizza’da motorcu olarak başlayıp 7 dükkanı olanlar var.


Bizim rakiplerden ayıran en önemli özelliğimiz çalışanlarımızın markaya bağımlılığı. Dominos Pizza’ya adım atan herkes girişimciliğe adım atmıştır. 10 bine çıkacak çalışan sayımız. 2015’te 10 bin çalışan olacak. 200’e yakın franchisemız olacak. Sanırım kendi içimizden de girişimciler ve milyonerler çıkacak.


İçinizden olmayanlar nasıl franchise olabilir?


Biz deneyim aramıyoruz. Biz markaya inanmasını ve sevmesini bekliyoruz bize başvuranların. Lokasyonlarımız var bize gösterilen yerler de olabilir. 250 bin dolarlık yatırım gerekiyor. 120 metrekarelik alana ihtiyaç var minimum. Dediğim gibi karşılıklı görüşmeler, markaya bağlılık, sevmek, inanmak çok önemli.


Her öğün pizza da ıspanak da yenmez


Kalorili pizza. Son yıllarda herkes doğru dengeli beslenmekten bahsederken pizza satışlarının artması çelişmiyor mu?


Ben iyi ve sağlıklı beslenmeye dikkat eden biriyim. Ben haftada bir veya iki pizza yerim. Dengeli olarak yenilen her şeyin sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Bence çocularımıza öğretmemiz gereken en önemli şey dengeli beslenmek. Her öğün ıspanak da yenmez, pizza da…


Haber:Elif Ergu eergu@gazetevatan.com Gazetevatan.com

2 YORUMLAR

  1. ya arkadaşlar bu işte bir gariplik yok mu yanlarında kuriye olarak çalışan elemanlar 250 bin doları herhalde biriktirip 7 dükkan açmışlar çok tutumlu gençlermiş.bravo şaka bir tarafa bende bayilik açsam ilk etpta ne kadar sermaye lazım.kizilkaya_67@hotmail.coma yazarsanız sevinirim. tabii şartlar ne

  2. yanlarında kurye olarak çalışan şimdi 7 dükkana sahip.vay vay vay
    yahu 250 bin dolar para yazmışın bayilik bedeli olarak!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here