Domuz gribi piyasalara bulaşacak

Ekonomilk göstergelerin iyiye doğru gittiği şu günlerde dünya piyasaları, ülkelerin domuz gribi ile mücadelesini yakından takip ediyor.
Ekonomik krizin sona erdiğine inanılan bu dönemde ekonomileri bekleyen tehlike domuz gribi mi ? Reuterstürk olarak iyimserliğin tavan yaptığı bu günlerde yatırımcılar için araştırdık.


Domuz gribini analiz etmeden önce domuz gribine benzer özellikler taşıyan sars gribinin dünyaya etkilerini analiz etmekte fayda var.


SARSIN DÜNYA EKONOMİSİNE ETKİSİ


Çin’de 2003 yılında ilk etkileri görülen ve 25 ülkede 775 kişinin öldüğü, 8 bin kişinin etkilendiği ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu (SARS) salgını, aynı zamanda Asya-Pasifik bölgesinde ekonomiye maliyeti 40 milyar doları bulmuştu. Daha çok salgının bulunduğu ülkelere gideceklere yapılan seyahat uyarısı başta Singapur, Hong Kong, Çin ve Malezya’da turizm gelirlerinde ve tüketimde azalmaya neden olmuştu. SARS salgını, turist sayısında azalışa yol açarken, Asya Kalkınma Bankası verileri, salgından en fazla etkilenen ülkelerdeki turist sayısının yüzde 20-70 ve diğer Asya ülkelerinde yüzde 15-35 düştüğünü, turizm gelirleri kaybının da yaklaşık 15 milyar doları bulduğunu ortaya koydu.Salgının tüm dünyada şiddetli bir şekilde yayılmaması ekonomiye etkileri sınırlamıştı.


DOMUZ GRİBİNİN EKONOMİLERE ETKİSİ KORKUNÇ OLABİLİR


Domuz giribi ülkemizde etkilerini yeni yeni hissettirmeye başladı ve hızla yayılıyor. Yayılma hızı ve öldürücü etkisiyle ”sars”tan daha yıykıcı etkileri olduğu açık. Yapılan araştırmalara göre domuz gribi dünya ekonomisine 350 milyar ile 4.5 trilyon dolar arasında bir zarar meydana getirebilir.


Domuz giribi, iş gücü verimliliğini azaltarak, sağlık masraflarını artırarak ve seyahat, gösteri, toplu alışveriş, gıda ve bir kaç alanda daha yerel-uluslararası ticareti daraltarak çeşitli yönlerden ekonomileri vuruyor.


Bağımsız “Lowy Institute for International Policy” adlı düşünce kuruluşunun 2006 yılında grip salgınıyla ilgili hazırladığı normal bir senaryoya göre, salgın ilk yılda küresel ekonomide üretimin yüzde 1 azalmasına ya da 330 milyar dolara mal olacak. Bu senaryoda can kaybının 1.4 milyon olacağı tahmin ediliyor.


Dünya Bankası’nın açıkladığı en kötü senaryoya göre bir grip salgını küresel ekonominin yüzde 4,8’ine ya da 3 trilyon dolardan fazlaya mal olabilecek. Senaryoda can kaybının ise 70 milyon olabileceği öngörülüyor. “İspanya gribi” olarak bilinen salgın 1918-1919 yıllarında bütün dünyada en az 50 milyon insanın ölümüne yol açmıştı.


REUTERSTURK

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here