DropTag Kargo esnasında paketlerin durumunu bildiren sensör

DropTag, kargo esnasında paketlerin durumunu izliyor ve düşürülmesi, sarsılması veya yanlış taşınması durumunda kullanıcıyı ikaz ediyor. Bir paketin, dünyanın bir ucundan bir ucuna gönderilmesi riskli bir iş gibi görünebilir -göndericilerin ve alıcıların, teslimatın güvenli bir şekilde gerçekleşeceğine gözü kapalı inanması gerekir. Bu tip şüpheleri gidermek adına, Cambridge Consultants şirketi DropTag‘i geliştirdi. Küçük bir sensör ve buna bağlı bir uygulama yardımıyla, DropTag, kargo esnasında paketlerin durumunu izliyor ve düşürülmesi, sarsılması veya yanlış taşınması durumunda kullanıcıyı ikaz ediyor.

Droptag
Droptag

Cambridge Consultants iş geliştirme müdürü Tom Lawrie-Fussey’in konu hakkında açıklaması şöyle: “Internet alışverişine eğilimin artması, kargo ihtiyacını da aynı derecede arttırdı. Ancak, kapımızın önüne kadar gelen kargo paketini açıp içindekilerin durumunu kontrol etmeden kabul imzasını atmakla da hepimiz biraz suçlu sayılmalıyız”. DropTag, pakete kolaylıkla takılarak ve kullanıcının akıllı telefonuna Bluetooth Low Energy aracılığıyla bağlanarak, paketin uygunsuz taşınması durumunda anında haber verebilen basit ve ucuz bir sensördür. Kapalı mekanda maksimum 50 metre mesafe içinde, DropTag kargo sürecinin her aşamasında uzaktan yönetilebiliyor. Böylece paket, bir depo içinde ya da bir araç arkasında taşınırken, kullanıcılar uzaktan ve otomatik olarak paketin durumunu güzergahı boyunca izleyebiliyor. Aşağıdaki video, uygulamayı detaylı olarak anlatıyor.

Cambridge Consultants, DropTag sensör platformunu daha uzak mesafeler için geliştiriyor ve tek bir saat pili ile haftalarca çalıştıracak tasarım üzerinde uğraş veriyor. Bu esnada, ürün için gerekli malzeme listesinin de 2 Dolar’ın altında olacağı hesaplanıyor. Dünyanın her yerindeki lojistik girişimcileri: Siz de bir tane ister misiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here