Dünyanın Dört Bir Yanından 10 İlginç Meslek

Dünyanın Dört Bir Yanından 10 İlginç Meslek 1

Herkesin bilmediği, duyduklarında, bundan da para kazanılır mı diyeceği ilginç meslekler.

Oshiya2

1. Evcil Hayvan Maması Tester’ı

Pet-Food-Tester

Evcil hayvan mamasının tadını hiç merak ettiniz mi ? Peki, eğer merak edip de bir kaşık mamayı ağzınıza attıysanız bu iş tam size göre olabilir. Evcil hayvan maması testerlarının görevi mamanın kalitesini ve tadını ölçmek. Çoğu çalışan, mamanın tadına baktıktan sonra yutmadan ağzından çıkarmaktadır. Mama hakkında fikirlerini belirten testerlar, üreticilere tavsiyelerde bulunurak daha kaliteli ve lezizi mamalar üretmesi yolunda yol göstermektedirler.

2. Sakızolojist

sakk

Sakız endüstrisi pek dikkat edilmese de oldukça büyük ve milyarlarca dolarlık bir potansiyele ve hacme sahiptir. Bunun yanında sakız sektörü her yıl %8’lik büyüme göstermektedir. Bu yüzden sakız üreticilerinin sürekli olarak kendilerini geliştirmeleri, daha iyi ürünler üretmeleri gerekmektedir. Bu noktada işin içine sakızolojistler girmektedir. İlginç meslekler Sakızların yumuşaklığını, tadını, ağzı yormayacak şekilde yumuşak olmasını ama bunun yanında yapış yapışta olmamasını sağlamak amacıyla optimum sakız kalitesini yakalamak konusunda üreticilere yardımcı olmaktadırlar.

3. İnsan koklayıcılar

Odor-Tester

Odor Tester olarak bilinen bu meseleğe ait çalışanlar, kozmetik firmaları tarafından üretilen ürünlerin insanların üzerindeki kokusunu test ediyor. Ürünlerin kokusu genelde insanlar üzerindeyken daha farklı olmaktadır. Şişesinde ya paketinde güzel kokan bir ürün insanların üzerinde beklenmedik ve hoş olmayan kokulara neden olabilirler. Bu nedenler kozmetik firmaları tarafından görevlendirilen koklayıcılar, yeni çıkan ürünleri insanların üzerindeyken koklayarak test etmektedirler. Bunların arasında koltuk altı, boyun, bilekler ve ağız bulunmaktadır.

4. Yılan Sağıcılar

Snake-Milker

Yılan sağıcılık bilmeyenler için oldukça tehlikeli bir iştir. Meseleğin amacı ise çeşitli fermakolojik ürünler ve araştırmalar için yılan zehiri toplamakır. Yılanlar türüne göre oldukça tehlikeli zehirler taşıyabilmektedir. Kimi yılanların 1 gramlık zehiri 10 larca insanın hayati fonksiyonlarını durdurmaya yetecek kadar güçlü olduğu bilinir. Ürün ve araştırmaların yanında bilinen bir yılan türünün sahip olduğu zehirin pan zehiri araştırmaları için de bu mesleğe ihtiyaç duyulur.

5. Profesyonel Uyuyucu

sleep-lab

Bazı insanlar profesyonel uyuyuculuk kariyeri ile kendilerine yıllık 15 bin dolara yakın gelir sağlayan bir ek iş imkanı sağlıyorlar. Profesyonel uyucular, özellikle uyku halindeki insanlar üzerinde araştırma ve gözlem ihtiyacı duyan bilimsel kuruluşlar tarafından görevlendirilmektedirler.

6. Deve Kuşu Bakıcılığı

Ostrich-Babysitter

Özellikle deve kuşu çiftlikleri ve hayvanat bahçeleri tarafından tutulan bu uzmanlar, deve kuşlarının zorlu bakımlarını üstlenirler ve bazen oldukça tehlikeli olan bu hayvanlar temiz ve bakımlı kalmasını sağlarlar. Deve kuşları kimi zaman oldukça tehlikeli olabilirler, güçlü tekmeleri ve oldukça hızlı ayakları vardır. Kendi aralarında da sıkça kavga ederler. Bunun yanında deve kuşları kendi alanlarını koruma konusunda hassastırlar bu nedenle tanımadıkları bir bakıcı konusunda oldukça tedirgin olabilmektedirler.

7. Profesyonel Kulak Temizleyiciliği

Professional-Ear-Cleaner

Nesilden nesile aktarılan bir sanat olarak görülen profesyonel kulak temizleyiciliği zamanımızda pek bilinmeyen üstelik beğenilmeyen bir meslek haline gelmiştir. Ayrıca bu hizmeti alma konusunda insanlar da sağlık açısından endişelilerdir ve kulaklarını kendi kendilerine temizlemek için zaman ayırmadıkları düşüncesinin oluşmasından hoşlanmazlar. Ancak buna rağmen özellikle Hindistan’da kulak temizleyiciler mesleklerini icra etmeye devam etmektedirler.

8. Yiyecek Moda ve Tasarımcısı

Food-Stylist

Yiyecek tasarımcıları özellikle televizyon programlarında ya da ünlü yiyecek firmalarının katolog çekimlerinde görev alan insanlardır. Görevleri ise bir tabak yiyeceğin olduğundan çok daha güzel görünmesini sağlamaktır. Çeşitli boyalar, ışıklar ve dekorlar kullanarak yiyecekleri çok daha güzel gösteren uzmanlar sayesinde, yiyecek firmaları da ürünlerinin satışlarına devam edebilmektedir.

9. Profesyonel Ağlayıcı

Professional-Mourner

Özellikle batıda kabul edilmiş ve geçerli bir meslek olan ağlayacılık mesleğine üye insanlar, cenaze sahipleri tarafından kliralanırlar ve cenazelerde ağlamaları beklenir. İngiltere’de bu meslek için Rent-a Mourner adlı bir firma bile kurulmuştur.

10. Oshiya – Toplu Taşıma İttiricisi ya da Sıkıştırıcısı

Özellikle kalabalık doğu ülkelerinde görülen bu meslek, kalabalık trenlere ve metrolara insanları bindirmek üzerine gelişmiştir. Ancak bu toplu taşıma araçları o kadar kalabalık ve sıkışık olur ki insanların içeri girebilmesi için ittirilmeleri gerekir.

 

2 YORUMLAR

  1. Türkiye’de bu tarz ilginç hizmetleri toplayan bir site açıldı. ilginchizmetler.com
    Bakmanızı tavsiye ederim.

  2. Ben onu bunu bilmem enkarli is cep aksesuarı 2.50 alin benden satın 7.50 ye enaz kazanç ortada isyeri açanlara ful kazanc 0 555 270 27 00

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here