Dünyanın en çılgın şirketleri.

Şirket binalarının, iş merkezlerinin güvenli, fonksiyonel, çevreye saygılı ve mümkünse estetik olması isteniyor. Ama bazen bu da yeterli olmuyor: Mimarlar ve patronlar fantezilerini de harekete geçiriyorlar. İşte, internet ortamında “dünyanın en çılgın binaları” diye yarıştırılan, ilginç şirket mimarilerinden birkaç örnek…

Açacak bina
101 katı ve antensiz 492 metre (antenli 508 metre) boyuyla, Taipei 101 gökdeleninden sonra dünyanın en yüksek ikinci binası olan Şangay’daki World Financial Centre bir “gazoz açacağı” şeklinde inşa edilmiş.

Dürbün bina
Los Angeles yakınlarındaki Venice kentinde TBWA\Chiat\Day reklam ajansının merkezi. 1991’da açılan bina aynı cephede 3 farklı mimari stille inşa edilmiş. Bunların en çarpıcı olanı dürbün şeklindeki merkez bina.

Dans eden bina
Prag’da, V.Miluniç ve F.Gehry’nin eseri Nationale /Nederlanden binası 1996’da açıldı. Dans eden bir çifte benzeyen binaya, başta (Fred Aster ve Ginger Rogers’a atfen) Frad & Ginger adı verilmişti.

Yumurta bina
Hindistan’ın Mumbai kentindeki 13 katlı “The Egg” adı verilen bu post-modern ticaret merkezi 2010’da tamamlanacak. Güneş panoları ve rüzgar türbini de olan binanın çatısında açık bahçe bulunacak.

Banknot bina
Litvanya’nın Kaunas kentindeki 10 katlı iş merkezi Office Center 1000, bin Litvanya litası (ulusal para) tomarı şeklinde inşa edilmiş. Mimarları, binanın paranın gücünü sembolize etmediğini iddia ediyorlar.

Komodin bina
North Carolina’nın (ABD) High Point kenti “dünyanın ev mobilyası merkezi” olma iddiasında. Bugün Jaycees’i barındıran “Dünyanın en büyük çamaşır dolabı” da, kentin bu iddiasını desteklemek için 1926’da inşa edilmiş.

Çarşı sepeti bina
Amerika’nın en büyük sepet ve “lifestyle ürünler” üreticisi Longaberger’in şirket merkezi “dünyanın en büyük çarşı sepeti” olmakla övünüyor. Şirket merkez binasının mimarisini tescil ettirmiş.

Gazhane bina
Lloyd’s Londra merkez binası bir gaz üretim ve dağıtım tesisini andırıyor. Mimarlar, merdivenleri, asansörleri, elektrik kablolarını ve su borularını “dışarıdan geçirerek” iç mekanı serbestçe kullanmışlar.

Eğri bina
Polonya’nın Sopot kentinde, şehrin en işlek caddesi üzerindeki ticaret merkezi 2003 yılında açıldı. Mimarları, Sopot’ta yaşayan İsveçli yazar ve illüstratör Per Dahlberg’in çizimlerinden etkilenmişler.

2 YORUMLAR

  1. ankarada cafeteryam var vede fazla bi sermayem olmadan açtım acba ekstradan ne yapabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz. sadece ufaktan ffast food tarzı şeyler yapıyorum acaba ne koyabilirim bana yardımcı olurmusunuz??

  2. SERMAYESİZ İŞ ÖNERİLERİM herkese iyi şanslar dilliyorum gerçektende reklam olsun diye yazmıyorum gerçektende kendi işini kurmak gerçektende bi kazanç elde etmek isteyen arkadaşalrıma söylüyorum ayda ne kadar kazanırsınız onu bilemem o artık sizin bilginize ve tecrübenize ve girişkenliğinize kalmış bişey yüzde yüz garanti veriyorum kazanırsınız üyelik yok kayıt yok benimle iletişime geçmeniz dahilinde göreceksiniz zaten bay bayan afrk etmez herkesin kolaylıkla yapabilecekleri önerilerim var garanti veriyorum öneri benden gerisini siz yapacaksınız İLETİŞİM:05433953801 EMAİLA DRESİ[email protected]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here