Dünyanın En Çok Kazanan CEO’ları

Dünyanın En Çok Kazanan CEO’ları
mentatdgt / Pexels

Kimi zaman haber kanallarında verdikleri demeçlerde, kimi zaman kariyer yükselişlerini anlattıkları röportajlarda karşımıza çıkan CEO’lar kazançları ile de ilgi odağımızda yer alıyor. Yalnızca CEO olmak dahi yeterince prestijliyken bir de hayal kurduran kazançlar devreye girince CEO olmak genç neslin tek hayaline dönüşüyor.

Bu yazımızda dünyanın en çok kazanan CEO’ları kimler? Hangi şirkette çalışıyorlar ve ne kadar kazanıyorlar? gibi soruların tamamının yanıtlarını bulabilirsiniz.

1. Hock E. Tan – Broadcom (AVGO)

Hock E. Tan – Broadcom (AVGO)
Hock E. Tan

Broadcom Inc. şirketinin CEO’su olarak görev yapan Hock E. Tan 2017 yılında 103,2 milyon dolarlık kazancıyla ABD’nin en çok kazanan CEO’su sıralamasında zirveye yükselmiştir. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Harvard İşletme Okulu mezunu olan Hock E. Tan; yarı iletken ve altyapı yazılımı çözümleri üreten Broadcom Inc. Firmasından milyonlarca dolar kazanmaya devam ediyor.

2. Philippe P. Dauman – Viacom

Philippe P. Dauman – Viacom
Philippe P. Dauman

2016 yılının ağustos ayında Viacom CEO’luk görevinden ayrılsa da en çok kazanan CEO’lar listemize almamamız haksızlık olurdu. 1954 yılında New York’ta dünyaya gelen Dauman dünyanın en başarılı ve başarısının karşılığını en çok alan CEO’ların başında yer alıyor. Yıl bazında hisselerden 70,5 milyon dolar, nakit olarak ise 14 milyon dolar kazanan Dauman’ın yıllık kazanç değişimi ise %149 seviyelerini buluyor!

3. Ray Irani – Occidental Petroleum

Ray Irani – Occidental Petroleum
Ray Irani

Occidental Petroleum firmasının ünlü ve kazancıyla dudak uçuklatan CEO’su Ray Irani, 1935 yılında Lübnan’da dünyaya geldi. Milyar dolarlık firmanın başındaki adam olarak adını duyuran Ray Irani yıllık 76,1 milyon dolar kazanıyor. Nakit kazancı 35,9 milyon dolar, hisse kazancı ise 40,3 milyon dolar açıklanırken Ray Irani’nin yıllık kazanç değişimi %142 seviyesinde seyrediyor.

4. Leslie Moonves – CBS

Leslie Moonves – CBS
Leslie Moonves

6 Ekim 1949 tarihinde dünyaya gelen Les Moonves, adı sansasyonlardan sıyrılmayan medya patronları arasında bulunuyor. CBS televizyonunun CEO’su olan Moonves’in yıllık kazancı 2018 senesi için 68,4 milyon dolar olarak açıklanıyor. Ortalama bir maaş alan personelden 595 kat daha fazla gelir elde eden Leslie Moonves yıllık 13,6 milyar dolar gelir elde eden bir şirketin en prestijli koltuğunda oturuyor.

5. Stephan Kaufer – TripAdvisor

Stephan Kaufer – TripAdvisor
Stephan Kaufer

TripAdvisor’ın kurucu ortağı olarak milyonlarca dolarlık bir servete sahip olmayı başaran Stephan Kaufer 1963 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya geldi. Yıl 2000 olduğunda TripAdvisor’ın kurucu ortağına dönüşen Kaufer dünyanın en çok para kazanan CEO listesinde yer alıyor. Uluslararası kaynaklarda yıllık 43,2 milyon dolar gelir elde eden Kaufer’in maaşının ortalama kazanan bir personele göre 480 kez daha fazla olduğuna dikkat çekiliyor.

6. David Zaslav – Discovery

David Zaslav – Discovery
David Zaslav

15 Ocak 1960 yılında New York’ta dünyaya gelen David Zaslav Binghamton Üniversitesi’nden mezun oldu. 2007 yılının Ocak ayından bu yana Discovery Inc’in genel müdürlüğünü ve başkanlığını yapıyor. Şirketinin prestijini ve başarılarını arttıran Zaslav kazancıyla da dünyanın zirvesinde kendine yer buluyor. Yılda 42,6 milyon dolar kazanıyor ve kazancı her geçen sene katlanarak artıyor.

7. John F. Lundgren – Stanley Black & Decker

John F. Lundgren - Stanley Black & Decker
John F. Lundgren

16 Nisan 2019 yılından bu yana Visa Inc. ’de  bağımsız Direktör olarak görev yapmaya başlayan John f. Lundgren iş hayatındaki başarılarla ve yüksek CEO maaşı ile dikkat çeken isimler arasında bulunuyor. Dartmouth College mezunu olan ve MBA için Stanford Üniversitesi’ni tercih eden Lundgren Stanley Black & Decker firmasında çalıştığı sürece dünyanın en çok kazanan CEO’ları listesine girmeyi başardı. 6 milyon dolar nakit, 26,6 milyon hisse kazancı olmak üzere toplamda 32,6 milyon dolar kazanan Lundgren’in yıllık kazanç değişimi ise %253 seviyelerinde geziniyor!

8. Robert A. Iger – Walt Disney Company

Robert A. Iger – Walt Disney Company
Robert A. Iger

Walt Disney Company’nin hem İcra Kurulu Başkanı hem de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Robert A. Iger dünyanın en büyük medya şirketlerden birinin sorumlusu olarak hayli yüksek kazançlar elde ediyor. Yaratıcı içeriklerin, yenilikçiliğin ve teknolojinin öneminin farkında olmanın sağladığı başarılarla adından söz ettiren Iger’in yıllık kazancı 28 milyon dolar olarak açıklanıyor. Diğer CEO’lara oranla yıllık kazanç değişimi ise %30 bandında oldukça düşük kalıyor.

9. Alan Mullaly – Ford Motor Company

Alan Mullaly – Ford Motor Company
Alan Mullaly

2014 yılında Ford Motor Company’den emekli olsa da dünyanın en çok kazanan CEO’ları listesine girmeyi hak kazanan Alan Mullaly 5 Ağustos 1945 tarihinde California’da dünyaya gelmiştir. Yıllık 26,5 milyon dolarlık bir kazanca sahip olduğu açıklanan Mullaly’nin yıllık kazanç değişimi ise %48 seviyesinde kalmıştır.

10. Frank Bisignano – First Data

Frank Bisignano – First Data
Frank Bisignano

1959 yılında New York’ta dünyaya gelen Frank J. Bisignano First Data şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak görev yapmaktadır. 1994 yılından günümüzde birçok firmada yönetici pozisyonunda görev yapan Bisignano Janus Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Ticareti kolaylaştıracak teknolojik çözümler sunan ve uluslararası ticaretin verimliliğini arttırmak amacıyla faaliyet gösteren First Data firmasından Bisignano, geçtiğimiz yıl toplamda 102,2 milyon dolar kazanmıştır. Standart maaş alan personellerden 2028 kat fazla gelir elde eden Frank Bisignano, yıllık 12,1 milyar dolar kazanç sağlayan First Data şirketinin sembolü hale gelmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here