Dünyanın En İlginç Bilgileri

Dünyanın En İlginç Bilgileri

Kimi zaman öyle bir bilgi duyarız ki şimdiye dek o konu hakkında düşündüğümüz her şey baştan aşağı değişir! Fikrimizin olmadığı konularda ise bir anda merakımız o konuya yönelir. Siz de birbirinden ilginç bilgiler ile dünyaya bakışınız değişsin istiyorsanız, bu yazımız tam sizlik! Doğaya, çevreye, yaşama, hayvanlara, sağlığımıza ve evrene ait en ilginç bilgiler listemize hemen başlıyoruz…

Madame Curie’nin Not Defterleri Hala Radyoaktif!

Gelmiş geçmiş en ünlü bilim insanlarından biri olan Madame Curie ile ilginç bilgiler listemize hızlı bir giriş yapıyoruz. Sorbonne Üniversitesi’nde öğretmenlik yapan ilk kadın olan, aynı üniversitede profesörlük unvanı kazanan ve radyoaktivite üzerine çalışan Marie Curie 1934 yılında yüksek radyasyona bağlı lösemi hastalığı nedeniyle vefat etti. Çalışmalarını kaydettiği defterler ise günümüzde kurşun kaplı özel bölmelerde saklanıyor. Defterlerin radyoaktif kalacağı senenin ise 3511 senesi olduğu düşünüyor!

Yaşam Formları Tarafından İstila Edildik!

Cildimizde dünyadaki insan sayısından daha fazla yaşam formu olduğunu biliyor muydunuz? Oldukça ilginç olsa da bu bilgi fazlasıyla tedirgin edici!

Çocuklar Günde 450 Soru Soruyor!

Bilim adamları ve çocuk gelişim uzmanları çocukların soru sorma istatistiklerini tutmuş. 4 yaşındaki bir çocuğun günde ortalama 450 soru sorabildiği gerçeği ortaya çıkarılmış. Elbette bu ortalama bir rakam, daha az soruya da daha fazlasına da maruz kalabiliriz.

En Romantik Hayvanlar: Su Samurları

Su samurları el ele tutuşarak uyuyorlarmış! Dolayısıyla bu sevgi dolu hayvanlar dünyanın en romantik hayvanları olma unvanını sonuna dek hak ediyor.

Da Vinci’nin Varlığı Bile Olay

Dünyanın en ünlü sanatçılarından ve aynı zamanda bilim adamlarından biri olan Leonardo Da Vinci, dehası ile şanını günümüzde de korumayı başarıyor. Onu tanımlamak için değil sıfatlar isimler dahi yeterli gelmiyor. Filozof, jeolog, bilim insanı, muhteşem bir ressam, mucit ve aynı zamanda başarılı bir heykeltıraş kendileri. Yeteneklerinin ve eserlerinin ardındaki gizem de haliyle merak ediliyor. Tüm soruların yanıtlarını vermese de Da Vinci ile ilgili ilginç bir bilgi de biz aktaracağız. Kendisinin bir eliyle yazı yazarken diğeri ile çizim yapabildiği söyleniyor. Ne derece doğru bilinmez ancak bu bilgi ilginç bilgiler listemize girmeyi hak ediyor. Neticede tek elimizle dahi onun yaptıklarının yanına yanaşamıyoruz!

Yıldızlar Aslında Kaymıyor

Evrende milyarlarca yıldız var ve sürekli yeni yıldızlar meydana gelirken bazıları kendisine tanına zamanın sonuna geliyor. Dilek dilemek için en büyük fırsatımız olan yıldız kayması ise maalesef hiç yaşanmıyor. Gökyüzüne baktığımızda denk gelme olasılığımızın olduğu sözde yıldız kayması aslında atmosferimize giren başı buyruk bir göktaşının hazin sonu oluyor.

Parmak İzimiz Bize Özgü Tek Şey Değil!

Parmak izinin kişisel olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak parmak izimiz bize özgü olan tek şey değilmiş! Dilimizin şekli ve dokusu da bize özelmiş. Hatta kulak yapımız da bizi tanımlayan özelliklerden biriymiş!

Üniversite Diploması Bir Yere Kadar!

Muhteşem bir kariyere sahip olmak için üniversite diplomasının şart olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bill Gates, Mark Zuckerberg, Henry Ford ve Walt Disney gibi başarılı isimlerin hiçbirisinin diploması bulunmuyor!

Kalabalık Şehirlerde İşe Gitmek Ne Kadar Tehlikeli Olabilir?

İlginç bilgiler listemizin en trajik gerçeklerinden biri ile karşınızdayız. Yapılan istatistiklere göre kalabalık şehirlerde işe gidip gelme anında karşılaşılan riskler savaştan 3 kat daha fazlaymış.

Soğuk Savaş Yılları “Acoustic Kitty”!

1960’lı yılların gergin ortamında CIA, Kremlin ve Rusya elçiliklerini dinleyip istihbarat toplamak amacıyla kedilerin vücuduna cerrahi yollarla dinleme cihazı, mikrofon ve anten yerleştirmiş…

Ruslara Göre Bira Alkollü İçecek Değilmiş!

Yüksek alkollü votka çeşitleri ve tüketimiyle ünlü olan Rusya’da 2011 yılına kadar bira alkollü bir içecek olarak değerlendirilmiyormuş!

Deniz Anasının Hacmine Bakmayın

Denizlerde sempatik bir görünüme sahip olsa da bazı türleri ölümcül derecede zehirli olan deniz analarının %95’i sudan oluşuyormuş.

Youtube Hakkında İlginç Bilgi

Dünyanın en bilindik ve sürekli büyüyen video paylaşım sosyal platformu Youtube hakkında ilginç bir bilgiyle karşınızdayız. Youtube platformundaki her bir videoyu izlemek için 1000 seneden fazla zaman gerekiyormuş!

Hıçkırık Krizi Çok Uzun Sürmüş!

Hıçkırık krizi gelenler bu hissin ne kadar rahatsız edici olduğunu bilirler. Charles Osborne adlı bir adamın yaşadığı hıçkırık krizinin karşısında bugüne kadar yaşadığımızı düşündüğümüz rahatsızlıkların esamesi bile okunmaz. Charles Osborne tam 69 sene boyunca hıçkırık krizinden kurtulamamış! Dramatik ötesi…

Halk Kütüphanelerinden En Çok Çalınan Kitap Rekoru

Dünya genelindeki halk kütüphanelerinden en çok çalınan kitap olma rekorunun sahibi “Guinness Rekorlar Kitabı”! Şaka gibi, rekorları barındıran kitap da bir rekor sahibi!

Kalabalık Metro İstasyonlarında İnsan Derisi Soluyoruz

Ölü deriler soluduğumuz havada, halılarımızda, yatağımızda, kısacası her yerde! Kalabalık bir metro istasyonunda yapılan bir çalışma sonucunda insan derisi soluduğumuz gösterildi. Üstelik oran oldukça yüksek, metro istasyonlarında soluduğumuz havanın %15’i insan derisi!

Zürafalar Kendi Kulaklarını Temizleyebiliyor!

Yöntemleri biraz tiksinç olsa da zürafalar 21 inç yani 53,34 cm uzunluğundaki dilleri ile kulaklarını temizleyebiliyor! Dilden bahsetmişken, insan vücudundaki en güçlü kasın da dil olduğu bilgisini ilginç bilgiler arasına dahil edebiliriz.

Muz ve İnsan Arasındaki İnce Çizgi

Farelerle, maymunlarla ve türlü canlıların DNA’larıyla insan DNA’sı arasında benzerlik olduğu biliniyor. Şimdi de muz DNA’sı ve insan DNA’sının %50 oranında aynı olduğu bulundu. Yorum sizde…

Su Aygırları Sütü Ne Renk?

Bu bilgiyi daha önce duymuş olabilirsiniz yine de ilginç bilgiler listemizde yer alsın istedik. Devasa cüsseleri ve sakin tavırlarına rağmen aşırı saldırgan doğaları ile su aygırlarının sütünün pembe olması sizce de ironik değil mi?

Buzu Çözülünce Canlanıyor!

Dondurulmuş ıstakozlar ile ilgili ilginç bir bilgi ile devam ediyoruz. Dondurulmuş bir ıstakoz gördüğünüzde onun sessiz ve hareketsiz durduğuna aldanmayın. Bazıları çözülünce canlanıyormuş! Biz haber vermiş olalım…

Finlandiya Biraz Tutucu Mu?

Donald Duck çizgi romanlarını biliriz, bir dönem çizgi filmleri de oldukça popülerdi. Ancak Finlandiya Donald Duck ile ilgili bir yasak getirdi. Sebebi de Donald Duck’ın pantolon giymemesi olarak gösterildi!

Vücudumuz Çok Esrarengiz!

Bu cümleyi okurken 50 bin hücreniz öldü, merak etmeyin bir o kadar da yeni hücreniz var artık!

Charlie Chaplin, Benzerlik Yarışmasında 3. Oldu

Bir döneme damga vuran Charlie Chaplin, Charlie Chaplin’e en çok benzeyenleri bulmak için yapılan yarışmada üçüncü olabildi…

Yediklerimizin Isısı Tat Duyumuzu Etkiliyor!

Bilim insanları yemeklerimizin ısısına göre tat duyumuzun değiştiğini ispatladı. Diğer bir deyişle yiyeceklerimizi ya da içeceklerimizi ne kadar sıcak tercih ettiğimiz lezzet algımızı değiştirebiliyor. Sıcak içeceklerin tadı ılık olanlara oranla daha az acı geliyor.

Dünyadaki İnsanların Üçte İkisi…

Dünyadaki insanların üçte ikisinin hiç kar görmediğini daha önce duymuş muydunuz? Türkiye’de dört mevsimi yaşadığımız için güneşin en sıcak, karın en büyüleyici, baharın ise en güzel hallerine tanıklık ediyoruz. Ama milyarlarca insan ömürleri boyunca hiç kar topu yapamıyor. Büyük bir trajedi!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here