Dünyanın en yenilikçi şirketleri

Bloomberg BusinessWeek dergisi, finansal danışmanlık şirketi Boston Consulting Group’un müşterileri arasında yaptığı bir ankete dayandırarak, dünyanın en yenilikçi şirketlerini sıraladı.


Listenin zirvesindeyse, son yıllarda çıkardığı ürünlerle tüketicilerin vazgeçilmez teknoloji markası haline dönüşen Apple olurken, uzun yıllardır süregelen gri otomat geleneğiniyle, ileri teknolojiyi modern bir yarış arabası tasarımıyla birleştirdiği yeni ürünüyle değiştiren Coca-Cola da listede yer aldı.


Apple : 1976’da kurulan şirket, geliştirdiği ürünlerle dijital teknoloji alanında köklü bir değişim yarattı. Şirket son ürünü iPad’le, küçük bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar dahil pek çok taşınabilir ürünün tahtını salladı.


Google : Google ve Apple bir zamanlar müttefikti. Ancak Google’ın, akıllı telefonlar için Android sistemini üreterek, Apple’ın çöplüğüne adım atmış oldu. İki şirket, yenilikçilik savaşını şimdi de bu piyasada verecek gibi görünüyor.

Microsoft : Yazılım devi şirket, yenilikçi unvanını en fazla hak edenler arasında gösteriliyor. Vista ile kullanıcılarını sinirlendiren şirket, son ürünü Windows 7’yle Vista’nın kusurlarını kapatmış gibi görünüyor.


IBM : Dünyayı masaüstü bilgisayarla tanıştıran şirket, uzun bir süre önce yazılım işinden çıkıp, kendisini “küresel teknoloji danışmanı” olarak adlandırmaya başladı. Şirket son olarak, Toronto’daki bir hastanede, doktorların prematüre doğan bebeklerin kalp ritimlerindeki saniyelik değişimleri takip etmelerine yardımcı olacak bir sistem geliştirdi.


Toyota Motor : Yıllarca dünyanın en büyük otomobil üreticisi ve yenilikçilik lideri olarak gösterilen Toyota, bu yıl milyonlarca aracını farklı sorunlardan dolayı geri çağırdıktan sonra büyük ölçüde prestij kaybetti. Şimdi yenilikçilik yeteneklerini yitirmeye başladığı saygınlığını geri kazanmak için kullanacak gibi görünüyor.


Amazon.com : Elektronik kitap ve gazete okumayı sağlayan son ürünü Kindle, Apple’ın iPad’inin gölgesinde kalsa da Amazon’un diğer ürünleri şirketin 2009’un son çeyreğindeki satışlarının yarısından fazlasını oluşturdu.


LG Electronics : Güney Koreli teknoloji şirketinin CEO’su Yong Nam, LG’yi küresel çapta talep gören bir tüketici elektroniği firması haline getirmek için IBM, Hewlett-Packard ve P&G gibi devlerle çalıştı. LG, özellikle küçük bilgisayarıyla dünyanın dikkatini çekmeyi başardı.


BYD : 2007’de halka açılan şirket, BusinessWeek’in listesine girebilen ilk Çinli firma oldu. BYD, Çinli bir otomobil üreticisi ancak dikkatleri Warren Buffet ve diğer yatırımcıların elektrikli otomobillerine ve hibrid araçlarına gösterdiği ilgiyle çekti.


General Electric : ABD’li dev şirket GE, nanoteknolojiden, biyo- teknolojiye birçok alanda Ar-Ge hizmeti sağlıyor. Şirketin laboratuarları geçen yıl toplam 2 bin 537 patent başvurusu yaptı.


Sony : Japonya merkezli şirket, popüler oyun konsolu PlayStation 3’ün daha ince ve daha ucuz bir modelini piyasaya sürerek, konsolun satışlarını artırdı. Sony aynı zamanda, bu yılın sonunda PS3 için hareket duyarlılığı olan bir kumanda geliştirmeyi planlıyor.


Samsung Electronics : Güney Koreli teknoloji devi, dünya genelindeki 24 Ar-Ge laboratuarına her yıl milyarlarca dolar harcıyor. Bu yıl ilk üç boyutlu televizyonları piyasaya süren şirket, aynı zamanda dünyanın en ince LED TV’sini de üretti. Ancak akıllı telefon pazarında, Apple ve RIM’e karşı ciddi bir rekabet savaşı veriyor.


Intel : Dünyanın en büyük çip üreticisi, Ar-Ge alanının en yenilikçi şirketi olarak gösteriliyor. Şirketin bu yılki en büyük başarısı, 2005 yılındaki ürünlerin performansını 15’e katlayan yeni yongalar oldu.


Ford Motor : ABD’nin önde gelen otomobil üreticilerinden Ford, küresel ekonomiyi ve ülkenin otomobil endüstrisinin kalbi Detroit’i sarsan krizi yara almadan atlattı. Şirketin bu süreci atlatmasında en büyük destekçisiyse, yenilikçi politikaları oldu.


Research in Motion : Dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya sahip olan BlackBerry marka akıllı telefonların üreticisi olan şirket, Ar-Ge çalışmalarına öncelik verip, ürünlerinin metin yazma kapasitelerini geliştirmeye odaklanacaklarını açıkladı. Ancak RIM, Apple ve diğer akıllı telefon üreticilerinden gelen ciddi baskılarla karşı karşıya.


Volkswagen : Alman otomobil üreticisi, son dönemde geliştirdiği çevre dostu politikalarla, diğer otomobil şirketlerinin önüne geçiyor. Bununla birlikte, şirketin Audi birimi lüks otomobil pazarının lideri olma yolunda ilerliyor.


Hewlett-Packard : ABD’nin en büyük bilgisayar üreticilerinden biri olan HP, “özgün düşüncelerle yenilikçi politikalar benimseme” düsturunu benimsiyor.


Tata Group : Adını ultra ucuz otomobili Nano’yla duyuran Tata, yenilikçiliği o kadar ciddiye alıyor ki “Yenilikmetre”yi geliştirdi. Şirket, bu uygulamayla çalışanlarından gelen önerileri yaratıcılık ve işe yararlılık kıstaslarına göre değerlendiriyor.


BMW : Şirket son yıllarda büyük yenilikçi politikalar benimseme de dünyanın en başarılı lüks otomobil üreticisi olarak kabul ediliyor. BMW’nin en son başarısıysa, gece görüşü. BMW araçlarında sürücüler, kızılötesi teknoloji sayesinde zifiri karanlıkta bile önüne çıkan cisimleri görebiliyor.


Coca-Cola : Dünyanın en büyük içecek üreticisi, ürünlerinin dağıtıldığı otomatları yeniden tasarlamak için ileri teknolojiyle yarış arabası tasarımını bir araya getirdi. Freestyle adı verilen makinelerde, tüketiciler 100’den fazla ürüne ulaşabiliyor. Freestyle’da Microsoft teknolojisinden faydalanan şirket, tasarım olarak İtalyan yarış arabalarından esinlendi.


Nintendo :2006 yılından bu yana bütün dünyayı kasıp kavuran oyun konsolu Wii’nin satışları, geçtiğimiz yıl ciddi anlamda geriledi. Dolayısıyla şirket, fiyatlarını ve bilanço tahminlerini düşürmek zorunda kaldı. Nintendo’nun yeni planı, oyun konsolunu üç boyutlu hale getirmek.


Wal-Mart : Wal-Mart dünya çapında, tedarik zinciri maliyetlerini azaltan, yenilikçi bir şirket olarak biliniyor. Wal-Mart şimdilerde, 2013’e kadar paketlemeyi yüzde 5 oranında azaltma yönündeki hedefiyle çevre dostu yenilikçi politikalar benimseyen bir şirket olarak gösteriliyor.


Hyundai Motor : Kısa bir süre öncesine kadar Hyundai, ucuz otomobiller üreten Güney Koreli bir şirketten başka bir şey değildi. Bugünse ABD, Avrupa, Japonya ve Hindistan’a yayılan Ar-Ge ekibiyle sayesinde, sera gazı salınımlarını dikkate değer bir ölçüde azaltacak yeni bir konsept geliştiriyor.


Nokia : Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi, iş gücünün üçte birini Ar-Ge biriminde çalıştırıyor. Bununla birlikte, nanoteknoloji ve sosyal ağ gibi alanlar için özel ekipler oluşturuyor. Ancak son yıllarda teknoloji sektörünün en hızlı yükselen şirketi Apple’ın ürünü iPhone’un ezici üstünlüğü nedeniyle akıllı telefon pazarında istediği başarıyı elde edemedi.


Virgin Group : Havayolundan, mobil iletişime, medya ve sağlıklı yaşam uygulamalarına kadar birbirinden farklı sektörde 200’den fazla markaya sahip olan Virgin şirketinin CEO’su, en son 200 bin dolar karşılığında, Virgin Galactic adlı dünyanın ilk uzay turizmi gemisinde seyahat etme imkanını müşterilerine sundu.


Procter & Gamble : Tüketici ürünleri üreten şirket için 2009 bir geçiş yılıydı. Şirketin o dönemdeki CEO’su A.G Lafley’nin yerine, Robert McDonald getirildi. P&G, yeni CEO’suyla birlikte, ürünlerinin fiyatlarını resesyon sürecine uygun hale getirme politikası benimsedi ve tüketicilerin kalbini kazanmayı bildi.Hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here