DURAN SANDWICHES

Avusturya’nın yaklaşık 1.5 milyon nüfuslu, tarih ve kültür zengini başkenti Viyana’nın en işlek caddelerini rengarenk vitrinleri ile süsleyen Duran Sandwiches, Çek asıllı baba oğul Duranlar tarafından 1968’de kuruldu. Baba Vladimir Duran’ın gastronomi bilgisi ve oğul Tomas Duran’ın teknik ve pazarlama alanındaki tecrübesi birleşince Duran Sandwiches kısa sürede restaurantlarının sayısını Viyana’da dokuza çıkardı.

1991’de Yelkenci ailesi Taksim’de açtıkları ilk şube ile, Duran Sandwiches’i Türk halkının beğenisine sundu. Ardından bunu, İstanbul’da Şişli, Gayrettepe, Maslak, Carrefour, Bostancı Shell, 4. Levent ve Fındıklı şubelerinin açılışlarından sonra İstanbul dışında da Kayseri ve Antalya şubelerinin açılışları takip etti. 1995 yılında Duran GmbH’nin kuruluşundan sonra ortaklık şeklinde yürütülen anlaşmalar franchise sistemine dönüştü. Bu gelişmeden sonra Türkiye’nin ardından Macaristan ve Çek Cumhuriyetleri de zincire katıldı.

Duran Sandwiches Master Franchiser’ı Duran Gıda Maddeleri Ticaret Sanayi Ltd. Şti., halen İstanbul’da bulunan 3 şubenin sahibi olup 5 şube ile de franchise sistemine devam etmektedir. Franchisee’lerimizin bizden tam ve kesintisiz hizmet alabilmeleri için gerekli olan alt yapı çalışmaları son halini almıştır. Bu çalışmalar başlıca: eğitim ve terfi sistemi, maliyetlendirme ve gider kontrolü, teknik altyapı, franchise el kitabı, operasyon ve denetim sistemi, tanıtım ve reklam, lojistik destek, standart malzeme temini konularını kapsamaktadır. Duran 2005 yılı sonuna kadar İstanbul’da 12 ila 15 şubeye ulaşmayı daha açmayı planlamakta ve daha sonra başta Ankara, ve yoğun tatil bölgeleri olmak üzere franchise ağını geliştirmeyi hedeflemektedir.

Duran Sandwiches, yaklaşık 60 adet ürünü her gün müşterilerine özenle ve taptaze sunar. Diversey Lever ve Eczacıbaşı Maratem firmalarından alınan hijyen ve dezenfektan kullanımı ile ilgili eğitimlerden sonra Duran’da uygulanan hijyen standartları optimuma ulaşmıştır. Yüze yakın Duran personeli için yeni faaliyete başlayan standart eğitim ve terfi sistemi sayesinde hizmet kalitesi de standartlaşmıştır.

Duran’da, vitrinlerimizi çiçek bahçesi görünümüne kavuşturan Çek usulü açık sandwich’leri, soğuk ve sıcak sandwich’ler ile orijinal Viyana usulü Schnitzel ve Türk damak tadına uygun başka sıcak porsiyonlar, ayrıca nefis tiramisu ve salata çeşitlerini bulabilirsiniz.

Restaurantlarımız ebat ve hizmet çeşitliliği bakımından üç kategoride değerlendirilir: Mini (35 – 45 m2, daha çok paket servisine yönelik, soğuk çeşitler ve dilimlerin ağırlıklı olduğu şubeler), Midi (50 – 80 m2) ve maxi (90 – 150m2, self servis olmakla birlikte cafe tarzındaki şubeler). Şubeler çalışan eleman sayısı ve nitelikleri bakımından da farklılıklar göstermektedirler. Elemanlarda aranan özellikler,mutfak, servis, lobi ve yönetici kadro için farklılıklar göstermektedir. Mutfak ve servis personelinin bayan, lobi ve paket servisi çalışanlarının ise erkek olması tercih edilmekte ve yine departmanlara göre elemanların 18-40 yaş arasında bulunmaları gerekmektedir. Personelimiz kendi bölümü ve ilgili olacağı diğer bölümler için hazırlanmış standart temel ve ileri eğitimleri alır. Bu eğitimler ve şube içi çalışmaları sırasında personelin verimliliği sürekli olarak performans formlarına işlenir ve her üç ayda bir merkezde değerlendirilir. Bölümlere göre maaş aralıkları da, bu performans değerlendirmeleri ve personelin bulunduğu eğitim basamağı seviyesine göre belirlenmektedir.

İstatiksel çalışmalar tartışmasız ortaya koymuştur ki, dünyada artık insanlar yemek yemeğe gittikçe daha az vakit ayırmaktadırlar. Bu yüzden fast food sektörü bir patlama yaşamıştır ve gittikçe daha da yükselen bir gelişme göstermektedir.
Avrupa ve Amerika’da fast food sektörünün yarı pişmiş, hazır mamuller üzerinde yoğunlaşmış olması, gıda bilimciler tarafından ciddi olarak eleştirilmektedir. Buna karşın Duran sisteminde günlük üretim yapılır ve ürünler doğru ısıda, sağlıklı koşullarda sergilenerek müşterilere sunulmakta böylece fast food anlayışına bir yenilik kazandırılmaktadır.

ÜLKE ORJİNİ: AVUSTURYA
KURULUŞ YILI: 1968
HİZMET KAPSAMI: FAST FOOD / Sandwiches&Schnitzel
TÜRKİYE MASTER FRANCHISOR’I: DURAN Gıda San. Tic. Ltd. Şti.
FRANCHISE YETKİLİLERİ: Metin YELKENCİ & Şule YELMER

ADRES: Fikri Öneş sok. No:23/A Baran Apt. Gayrettepe / İSTANBUL

Web site: www.duran.com.tr www.duransandwiches.com
e-mail: info@duran.com.tr
Telefon No: +90 212 274 26 46 – 47(pbx)
Faks No: +90 212 274 26 48

KURULUŞ: 1991
FİRMAYA AİT İŞLETME ADEDİ: 2
FRANCHISEE’LERE AİT İŞLETME ADEDİ: 6
2006 YILI ŞUBE SAYISI HEDEFİ: 12
TOPLAM ORTALAMA CİRO: 2.500.000 USD

FRANCHISE KOŞULLARI

1. Yatırım Maliyetleri büyüklüklerine göre mini, midi ve maxi restaurantlar olmak üzere üç grupta toplanan DURAN şubelerinde aşağıda belirtildiği gibidir.
Mini 40-60 m2 50.000 – 60.000 USD
Midi 70-80 m2 70.000 – 80.000 USD
Maxi 100 m2 ve üstü 90.000 – 100.000 USD

2. Franchise Giriş Bedeli (Franchise Fee): 20.000 USD

3. Aylık Sürekli Franchise Ödemesi (Royality): % 5

4. Reklam Katkı Payı: % 3

5. Yatırımın Geri Dönüşü: Ortalama 18-20 ay

FRANCHISEE’LERE SAĞLANAN DESTEKLER:

EL KİTABI
EĞİTİM
PROJE
YER SEÇİMİ
LOJİSTİK
KORUMALI BÖLGE UYGULAMASI
PAZARLAMA
TANITIM VE ORTAK REKLAM

HEDEF BÖLGELER:
İstanbul
Avrupa yakası : Bakırköy,Nişantası,Levent,Karaköy,Sultanahmet,Beyazıt
Anadolu yakası : Kadıköy, Altınizade, Bahariye
Yukarıda listelenen bölgelerde yaya yoğun caddeler ve iş merkezi çevreleri uygundur.
Türkiye genelinde öncelikli olarak Ankara, Bursa, Bodrum

EĞİTİM: Franchisee eğitimleri ortalama beş hafta sürmekte ve bu süre aşağıda belirtilen şekilde değerlendirilmektedir:
I. ve II. hafta mutfak
III. hafta servis ve lobi
IV.hafta kasa ve idari eğitim
V. hafta satış ve hijyen eğitimi

ADAYLARDA ARANAN ÖZELLİKLER:

Öncelikle işletmenin idaresi ile bizzat ilgilenecek yatırımcılar olmaları, ayrıca işlerini yürütebilecek temel beceri, eğitim, kişisel yetenek ve finanssal kaynaklara sahip olmaları gerekmektedir. Sisteme uyum sağlama ve eğitim almaya istekli olmaları da öncelikli şartlar arasında yer almaktadır.

ÖZEL ŞARTLAR:

Franchise sözleşmesi sadece bireysel yatırımcılarla yapılır.

Tüm ürünler, lojistik firmamız üzerinden dağıtılır. Bazı salatalar hariç, diğer ürünler her şubenin kendi mutfağında günlük olarak üretilir.

2 YORUMLAR

  1. bence türkiyedeki diğer franchise sistemleri ile karşılaştırıldığında en düzgün firmalardan biri.

    En azında doğruları söylüyorlar ve yatırım maliyetleri düşük

  2. ben duran sandaviç müşterisiyim senelerdir hep aynı damak zevkine ithap ediyor ve müşterilerine güler yüzlü ama benim sıkıntım hıstoria avm deki duran firması lakayit ve içerisi kahvane gibi sanki kırathanede sandaviç yiyorum ve personelin labali halleri beni duran sandaviçlerinden soğuttu ve artık yemeyeceğim sandaviç varsa kesinlikle duran sandaviçleri isminize hiç yakıştıramadım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here