Duş kabini, inovasyon ve iş fikirleri

Duş kabini, inovasyon ve iş fikirleri
Showerdone

İş fikirleri bulmak girişimciler için aslında çok zor değil. Morifkirler.com ‘daki iş fikirlerine Ken Evans’ın inovatif ürünü olan duş kabinlerine eklediği duş kubbeleriyle devam ediyoruz.

Buluş: Duş kabininin üzerine oturan ve duştaki yoğunlaşmayı ortadan kaldıran kubbe şeklinde bir plastik parçası.

Mucit: Ken Evans, Yeni Zelanda Finansal Ödül:4 Milyon Dolardan fazla

Hikâyesi: Kaynayan bir çaydanlık ve bir bardak çay, Ken Evans için yoğunlaşmayı önleyici bir duş kubbesi olan Showerdome için ilham kaynağı oldu. Bu kubbe saydam bir plastikten oluşuyor ve her duş kabini şekline göre kesilip dakikalar içinde kurularak duşlardaki yoğunlaşma olayını tarihe gömüyor.

Showerdone
Showerdone

Çay ve İlham Kaynağı

2004 yılında bir akşam Evans Tauranga, Yeni Zelanda’daki evinde televizyon karşısında oturmuş izlediği Rugby maçının tadını çıkarıyordu. Devre arasında kendine bir fincan çay yapmak için kalktığında başlıktan dışarıya buhar çıkmasına rağmen çaydanlığın içinde su borusunun üstünde hiç yoktu. O an fark etti ki buhar sadece içerideki nemli
sıcak hava dışarıdaki soğuk havayla çarpışınca oluşuyordu. Aklına hemen o anda aynı şeyin banyosundaki duş kabininde de olabileceği geldi. Hemen bodrumuna indi, bir parça malzeme buldu ve bunu duş kabinin üzerine koydu. Daha sonra sıcak su vanasını açarak suyu yarım saat açık bıraktı. Sonuç? Buhar yok!

Buharı Ortadan Kaldırma Çabaları
Yıllardır banyodaki buhar sorununu çözmeye çalışıyordu ve ısıtmalı aynalar, fanlar ve ısıtıcılar kullandı bunu önlemek için. Ancak şu an daha iyi bir çözüm bulduğu için bu pahalı ürünlere ihtiyaç yoktu. Her şeyden önce buhar diye bir şey yoktu artık.

Yoğunlaşma olayı suyun gaz halinden (buhar) sıvı hale dönüşmesiyle oluyor ve bu dönüşüm duştaki nemli sıcak havanın soğuk havayla karşılaşması sonucu gerçekleşiyor. Duş kubbesi Showerdome sıcak nemli havayı, banyoda dolaşan soğuk havayla karşılaşmasını önlemek için duş kabininin içinde tutuyor.

Yakın bir arkadaşı hemen Evan’ın fikrindeki ticaret imkânını görüyor ve ona aralarında bir melek yatırımcının da bulunduğu finansal destekler buluyor.

Ürünün Geliştirilmesi
Bu süre zarfında Evan tasarımını geliştirdi ve duş kabinlerinin üzerine oturan bir çok prototip üretti. Sayısız
malzeme türü de test edildi ve sonunda yüksek kalite akrilikte karar kıldı. Çünkü özellikleri gerekti kriterleri sağlıyordu.

Bu kriterler:
1-UV ışınlarına karşı dayanıklılık (Yeni Zelanda’da birçok duş güneş ışığı alıyor)
2-Neme Dayanıklı
3-Duş kabininin tamamını kapatacak kadar dirençli
4-Tüm farklı duş kabini şekillerine ve boyutlarına uyabilmesi için yeterli esneklik.

Evans ürününü piyasaya sürmek için Showerdome Ltd. isimli bir şirket kurdu ve kopyalanmasını önlemek için tescil ve patentlere yatırım yaptı. İlk başlarda banyo ticaret piyasası onun fikrine ilgi göstermedi. Kimsenin duymadığı
yeni bir üründü ve sanayi uzmanları neden geleneksel yoğunlaşma önleyici fanlar yerine insanların bu ürünü kullanma gereği duyacağını anlamadı.

Duş kabini Pazar Potansiyeli
Ticaret ehlini etkilemek ve ürününü satmak yerine Evans tüm Yeni Zelanda boyunca ev fuarlarına gelen müşterilere ulaşmaya karar verdi. Kısa zamanda ürünü duyuldu ve reklam yapmak için yeteri kadar satış yapmıştı. 4. yılında gelirler TV reklamları vermeye yetecek kadar fazlaydı ve bu noktadan sonra şirket ürünlerini iki en büyük mağaza olan Mitre 10 ve Plumbing World mağazalarına yerleştirmeyi başardı.

Başlarda Showerdoem sadece Tauranga’da satılıyordu ancak şirket daha sonra satış ağının Yeni Zelanda ve Avustralya’yı kapsayacak şekilde genişletti. Aynı zamanda İrlanda’da da orada yaşayan birinin Showerdome şirketiyle iletişime geçerek bu ürünü satmak istemesiyle bu ürün orada da satılmaya başlandı. Guney Afrika ve Kuzey Amerika gibi deniz aşırı pazarlardan da sayısız talepler geliyor.

Evans buluşunda büyük bir potansiyel görüyor. Şirketin tahminlerine göre Yeni Zelanda da yaklaşık 7 milyon duş kabini var ve her yıl 120,000 yeni birim kuruluyor. Ocak 2010’dan itibaren 20,000’den fazla duş kabinine bu ürün eklendi.

Not: Bu yazımızı Kaynak göstererek ve link vererek yayınlayabilir ve paylaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Adam muhtemelen yanlış çay kullanmış çaykur u deneseydi böyle olmazdı ufku ve gözü açılırdı:))yoksa standart tip duş kabin alıp ona ek olarak 395 $ ücret ödeyip onu eğreti luks bir model e (luks te denmez aslında)çevirmektense , hali hazırda özellikle üst kısmı kapalı +fm radio , telefon görüşmesi vs.olan standart üstü duş kabinin bile daha uyguna gelebileceğini anlardı…

  2. Yazının detayını okumak için..

    Bir dönem Türkiye’deki üst düzey yönetici ücretleri ile yurtdışındaki benzer pozisyonların ücretleri birbiriyle yarışır haldeydi. Özellikle finans ve bilişim sektöründe şirketlerin genel müdürleri, yabancı ülkelerdeki meslektaşlarıyla kıyaslanabilecek büyüklükte paketler alıyorlardı. Büyük rakamlar ödenerek profesyoneller transfer ediliyordu. Ancak, yaşanan ekonomik krizle beraber transferler durdu. Ücret paketleri de önemli ölçüde geriledi. Kriz döneminde daha önce dolar bazlı olan maaşlar Türk Lirası’na çevrildi. TL/dolar kurunun düşük seyretmesi ve düşük enflasyon oranları, maaşların reel olarak daha iyi duruma gelmesini sağladı.
    En Çok Kazanan 50 Süper Yönetici detay yazısı blogda.http://eniyiyonetici.blogspot.com/

    http://eniyiyonetici.blogspot.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here