‘Düşmez Kalkmaz’ı yazdı Turkcell’den 20 bin TL kazandı

7

Steve Jobs veya Bill Gates’in yıllar önceki durumunda olan yenilikçi gençler ödüllendiriliyor. Turkcell yaşlılar ve epilepsi hastaları için yazılım üreten Gökberk Ergün’e 20 bin TL ödül verdi.

Turkcell mobil alanda ödül vermeye devam ediyor. Şirketi son olarak verdiği ödül bir son sınıf öğrencisine gitti. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisi Gökberk Ergün Turkcell’in Türkiye’de geliştirilen mobil uygulama sayısını artırmak, ekosisteme yeni oyuncular kazandırmak ve girişimciliği teşvik etmek amacıyla düzenlediği ‘Uygulamalar Yarışıyor’un kazananı oldu.

Turkcell’den yapılan yazılı açıklamaya göre, ‘Düşmez Kalkmaz’ adlı uygulamasıyla birinci olan Gökberk Ergün’e 20 bin liralık büyük ödülü verildi. Düşmez Kalkmaz adlı ürün yaşlı ya da epilepsi hastaları gibi düşme riski taşıyanlar yere düştüğünde, cep telefonunun bu durumu anlayarak hasta yakınları ya da sağlık kuruluşlarını bir mesajla haberdar etmesini sağlıyor.

KÖRLER İÇİN SOBE
İkinciliği kazanarak 10 liralık ödüle sahip olan Ege Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Cahit Gürgüç’ün geliştirdiği ‘Sobe’ de, dokunmatik ekranlı telefonlarda görme engellilerin temel ses hizmetleri dışındaki katma değerli servislere ulaşmalarına imkan tanıyor. Kocaeli Üniversitesi öğrencisi Orkun Kılınç’ın geliştirdiği ve 5 bin lira ödül ile üçüncülüğü kazandığı ‘Renklerim’ ise renk körlerinin ayırt edemediği renkleri ve farkına varamadığı ayrıntıları görmelerine yardımcı oluyor.

Türkiye’nin Steve Jobs ve Bill Gates’leri
Kazanan uygulamalar, Turkcell Uygulamalar’da yer alarak kullanıma açılacak. Turkcell Ürün ve Servis Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, ‘Uygulamalar Yarışıyor’ gibi yeni fikirler ile yaratıcılığın birarada bulunduğu platformların ülkenin geleceği için önemine işaret ederek, 18 ayrı üniversite ve 4 firmadan gelen uygulamaların Türk insanının, fırsat verildiği takdirde, ne kadar yaratıcı olabildiğinin örneği olduğunu belirtti. Bayrakdar, “Yakın zamanda ikincisini düzenleyeceğimiz Uygulamalar Yarışıyor’un, Türkiye’nin Bill Gates’lerini, Steve Jobs’larını ortaya çıkaracak en önemli inovasyon platformlarından biri olacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yazılım geliştiricilere destek programı
Turkcell İş Ortaklığı Geliştirme ve İnovasyon Yönetimi Bölüm Başkanı Ethem Eldem ödül töreninde, yazılım geliştiricilere yönelik destek programının müjdesini de verdi. Eldem, “Yazılım Geliştirici Destek Programı ile yazılım geliştiricilere eğitim ve danışmanlık desteğinin yanısıra fikirlerini ticarileştirme fırsatı da sunuyoruz. Turkcell olarak, yenilikçi fikir sahibi yazılımcıları ve girişimciliği önümüzdeki dönemde de desteklemeyi sürdüreceğiz” dedi.
Kaynak:Sabah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here