Düşük bir bütçe ile iş kurmanın yolları

Düşük bir bütçe ile iş kurmanın yolları

Her girişimci, bol sıfırlı bir sermaye ile işe başlayacak kadar şanslı olmayabilir. Her ne kadar kredi notu yüksek, bol yatırımcı çevresi olan veya güzel bir miras sahibi olan girişimciler için iş kurmak çok kolay olsa da, çok az bir bütçe ile de iş kurmak mümkün. Elinizdeki düşük bütçeli sermayenizin, gelecekteki başarılı kariyerinizin önünde bir engel olmasına izin vermeyin. Biraz zor da olsa, bu durumda iş kurmak mümkündür. İşte size yardımcı olabilecek birkaç ipucu:

dusuk-butceli-girisim* Kişisel bir network (ağ) kullanın

Bir iş kurmanın en önemli adımı iyi bir müşteri veya kullanıcı temeli oluşturmaktır. Yeni kurulacak olan şirketler için bu biraz zor bir adım olsa da, girişimciler kişisel ağlarına başvurmalı, onlara kurdukları işi tanıtmalı ve anlatmalıdır. İlk başta kurulan güçlü bir müşteri ağı, işin büyümesine yardımcı olacaktır.

* Çoğu işin sorumluluğunu siz alın

Sıfırdan iş kurmak, girişimciler için çoğu işin sorumluluğunu kendisinin üstlenmesini gerektirecektir. Yeni bir iş kurarken, ilk etapta işleri yerine getirecek çalışan, uzman veya işçiyi istihdam edebilecek bütçe olmayabilir. Bu da girişimcinin birçok işi kendi elleriyle yapmasına sebep olur. Motivasyonunuzu düşürmeyin, sabırla bütün işlerin sorumluluğunu alın.

*Tavsiyeleri dinleyin

Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. İlk işini kuracak girişimciler olarak daha önce bu konuda başarılı veya başarısız bir tecrübesi olan kişilerin tavsiyelerini isteyin. Gelişim kitaplarının aksine, tavsiyeyi ilk elden alın. Daha önce bu yoldan geçmiş birilerinin başarılı veya başarısız tecrübeleri sizi, onların hatalarını yapmaktan alı koyacak, başarılı olmalarını sağlayan adımları sizin de atmanızı sağlayacaktır.

* Arzda çeşitlilik yaratın

Bu rekabetten başarılı bir şekilde çıkabilmek için, sizinle aynı işi yapan diğer girişimcilerden farklı olun. Farklılık yaratın. Daha önce hiçbir tecrübesi veya referansı olmayan bir şirket olarak müşteriyi etkileyebilmek için, onları ikna edici farklı ürünler/hizmetler yaratın.

*Fiyatlandırma konusunda yaratıcı ve rekabetçi olun.

Benzer iş yapan şirketlerden sıyrılarak dikkat çekmenin en önemli yolu fiyatlandırmadır. Yeni iş kuran bir girişimci olarak, performansa veya kaliteye bağlı fiyatlandırma konusunda müşterilerinizin dikkatini çekmeniz oldukça önemlidir.

1 YORUM

  1. Evinizde komşulatınız doğal ürün satarak para kazanmak ister misiniz? Sezonluk doğal ürünlerimiz ile marketten değil komşunun al projesini uyguluyoruz bu sayede hem siz doğal ürüne ulasmis hem de komşularniza ulaştıracak bütçenize katkı sağlamış oluyorsunuz. Irrigation : 05301765729

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here