Duygusal Zeka Nedir ve Neden Önemlidir?

Duygusal Zeka

Bir çok insan güçlü bir iş ahlakına, bağlılığa ve beceriye sahip olmanın başarılı bir çalışan olduğunu kabul eder. Konuyla ilgili yeni bir araştırma, yüksek duygusal zekanın kariyer başarısında da önemli bir rol oynadığını buluyor.

Duygusal Zeka

Kariyer dergilerinde yayınlanan bir makalede, Ohio Miami Üniversitesi’nde profesör olan Joseph C. Rode ve ortak yazarları, duygusal zekanın daha büyük maaşlara ve daha yüksek bir iş doyumuna bağlı olduğunu tespit ettiler. Yüksek duygusal zeka sizi tek başınıza başarılı kılmasa da, muhtemelen sizi kariyerinizde daha mutlu ve başarılı yapacaktır.

Duygusal zeka nedir?

Liz Bentley’e göre “Duygusal zeka en basit biçimde insanlarla başa çıkma yeteneğidir.” Bentley, yüksek duygusal zekaya sahip kişilerin kendine güvenen kişiler olduklarını ve kendileriyle beraber başkalarını da yönetebileceklerini söyledi. Bentley, yüksek duygusal zekalı insanların tipik olarak iyi sonuçlar çıkardığını, insanları misyona hazırladığını, insanları sorumlu tuttuğunu, ve uyumlu bir çalışma ortamı oluşturduğunu belirtti. Duygusal zeka, motivasyonu ve odaklanmayı arttırmak için duyguları kullanma yeteneğini de içeriyor olsa da, eldeki görevlere daha iyi odaklanmak için ihtiyaç duyulduğunda çok güçlü kısa vadeli duygulardan kopma yeteneğini de içeriyor.

İleride duygusal zekanın kullanılması

Çalışmalara göre yüksek duygusal zekaya sahip kişilerin genelde bunu yapmayan insanlardan daha yüksek maaşları olduğunu bulundu. Ayrıca yüksek duygusal zekanın, liderlik etkinliğinin çeşitli önlemleri ile ilişkili olduğu kanıtlanmıştır.

Yüksek duygusal zeka ve yüksek maaş arasındaki bağlantı nedir?

Hümanist Öğrenme Sistemlerinin kurucusu Jennifer Hancock, duygusal zekaya sahip kişilerin de genellikle daha yüksek üretken olma eğiliminde oldukları için maaşlarının yüksek olduğunu söyledi.

Duygusal zeka nasıl gelişir?

  1. Duygusal zekayı geliştirmek için negatif düşüncelerden kurtulmak gerekiyor. Olumsuz düşünmek yerine daha olumlu düşünmeyi gerektiren duygusal zekanın ilerlemesi için başkalarını suçlamayı bırakmalı ve başınıza sürekli kötü olaylar gelecekmiş gibi düşünmemeniz gerekli.
  2. Stres yönetimininde etkili olmak duygusal zekayı geliştirir. Sürekli can sıkıcı olaylar ve stresli ilişkiler yerine daha rahat ortamlarda bulunmaya başlarsanız bu duygusal zekanın gelişmesinde etkili olur. Stres altında olduğunuz zamanları kontrol altına almaya çalışmalısınız ve bu konuda yardımcı kaynaklardan (kitap ve eğitici videolar) faydalanmanız gereklidir.
  3. Duygularınızı kontrol etmeli ve insanlarla ilişkilerde sabırlı olmalısınız. Aklınıza gelen her şeyi insanlara söyleyerek tepkiler vermeniz kişilerin kırılmasına ve sizden uzaklaşmasına sebep olur. Bu yüzden insan ilişkilerinde nerede nasıl davranacağını bilmeniz gerekir. Bencillik ve karşısında ki insanı düşünmeden hareket etmek duygusal zekanızı olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here