E-Ticarete Başlarken Danışman Desteği

E-Ticarete Başlarken Danışman Desteği
Pixabay/pexels

İnternetten para kazanma yöntemleri arasında en zahmetsizi ve kolayı gibi görülen e-ticaret sitesi açma kendi dinamiklerini barındırıyor. Girişimcilik adı altında açılan ve büyük umutlar sığdırılan e-ticaret web siteleri birçok zaman maalesef beklendiği kadar kar getiremiyor. Uzun uğraşlar sonucunda açılan bu siteler bekleneni vermediğinde de dolayısıyla girişimcilerin umutları kırılıyor.

Dijital pazarlama uzmanları günümüzde çevrimiçi tüm iş fikirlerinin başarısını arttırırken, e-ticarete başlamak isteyenlerin yolları e-ticaret danışmanı hizmetleri ile kesişiyor. Bu yazımızda e-ticaret web sitesi açmak isteyen girişimcilere e-ticaret danışmanlık ajansı hizmetleri ile ilgili önemli bilgiler aktaracağız. Ama öncesinde “E-ticaret danışmanlığı nedir?” açıklamasını yapacağız.

E-ticaret Danışmanlığı Nedir?

E-ticaret sitesi açmak ya da sitelerini bir üst noktaya taşımak isteyen girişimcilere sitelerini daha karlı, daha bilindik, daha çok tercih edilen bir platform haline getirmek için sunulan tüm dijital hizmetler e-ticaret danışmanlığı başlığı altında toplanabilir.

Bir web sitesinin açılması ya da var olan sitenin son trendler doğrultusunda optimize edilmesi; e-ticaret sitesinin etkileşim oranlarının artırılması, e-ticaret sitesinin analiz edilmesi ve hedef kitle beklentileri doğrultusunda sitenin ihtiyaçlarının belirlenmesi gibi birçok önemli süreç e-ticaret danışmanlığı hizmetleri kapsamında sunulabilir. Dijital danışmanlık alan girişimcilerin e-ticaret faaliyetlerinin dinamikleri ile ilgili daha doğru bilgilere sahip olması ve kendi sektörleri doğrultusunda mentörlük almaları mümkün olur. Hem site maliyetlerinin azaltılması hem sitenin gelirlerinin arttırılması hem de e-ticaret sitesinin konumlandırılması e-ticaret danışmanlığı hizmeti sunan e-ticaret ajans çalışanları çabaları ile sağlanabilir.

E-Ticaret Danışmanlığı Hizmetleri Nelerdir?

E-ticaret danışmanı olarak görev yapan profesyonellerin görev tanımları oldukça geniş olabilir. Her e-ticaret uzmanı az sonra sayacağımız hizmetleri vermeyebilir. Bu süreçte önemli olan e-ticaret sitesi açacak olan girişimcinin beklentileri ve işinin hali hazırda kurulup kurulmadığı gibi dinamiklerdir. Elbette sitenin hedef kitlesi, satış yaptığı alan ve pazardaki rekabet düzeyi de e-ticaret danışmanlığı kapsamında verilecek hizmetlerde değişiklik yaratabilir. Genel anlamda e-ticaret danışmanlığı hizmetleri şu şekilde sıralanabilir:

İşletme analizinin yapılması ve sitenin potansiyelinin değerlendirilmesi
Sitenin işlevsel ve teknik gereksinimlerinin tanımlanması
Özelleştirilmiş bir e-ticaret stratejisinin geliştirilmesi
Site altyapısının güvenliğinin yükseltilmesi
Siteden alışveriş yapan kullanıcılarının deneyimlerinin iyileştirilmesi
Web sitesinin performansının arttırılması ve çevrimiçi satışların yükseltilmesi
E-ticaret sitelerinin trafiklerinin artırılması adına dijital pazarlama stratejilerinin belirlenmesi
E-ticaret sitesinin arama motorlarındaki yerinin yükseltilmesi adına SEO çalışmalarının yürütülmesi
E-ticaret sitesinde sergilenen ürünlerin gerektiği takdirde fotoğraf çekimlerinin yürütülmesi veya planlanması
Sitenin performansı ile ilgili geri bildirimlerin girişimcilere sunulması

E-Ticaret Danışmanlığı Hizmetlerini Kimler Alabilir?

E-ticaret danışmanlığı hizmetlerinin temel amacı girişimcilerin çıktıkları yolda başarıya ulaşmalarının sağlanmasıdır. Henüz site açılmadan da site açıldıktan sonra da alanında uzman ve deneyimli e-ticaret danışmanlarının yardımı ile girişimcilerin faaliyetleri daha verimli hale getirilebilir. Fakat bu danışmanlık hizmetlerini yalnızca başarısızlıkla ilişkilendirmek doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

E-ticaret sitesini henüz açmayanlar, sitesi faaliyette olanlar, e-ticaret stratejilerini yenilemek ya da geliştirmek isteyenler, gelirlerini çoğaltırken giderlerini azaltmak isteyenler, e-ticaret siteleri aracılığı ile marka bilinirliğini arttırmak isteyenler e-ticaret danışmanlık ajanslarından destek alabilirler. E-ticaret sitesi açmak karlı bir iş modeli olarak her geçen gün daha çok girişimcinin radarına takılıyor. Ama yola kılavuzsuz çıkanlar kısa süre sonra hedeflerinden sapabiliyor. Siz de e-ticaret sitesi açarak uzun bir yola çıkmayı ve zaferle buluşmayı istiyorsanız, mutlaka işin uzmanlarından destek alarak hata yapma riskinizi azaltmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here