E-Ticaret, Eski Fikre Yeniden Hayat Verdi

  37

  E-Ticaret, Eski Fikre Yeni Hayat Verdi : Chris Farentinos ve karısı Vanessa Troyer, Elephant Trunk adını verdikleri kutuyu 1999’da icat etti. Çift bu kutuyu, insanların qel işmeye başlayan elektronik ticaret ile birlikte sipariş ettiği televizyon büyüklüğünde bilqisayarları içine alacak kadar büyük bir şey olarak tasarlamıştı. Ama daha üretime qeçmeden, ince düz ekranlı bilqisayar monitörünün piyasaya çıkışı planlarını suya düşürdü. Troyer, “Hevesimi z kaçt ı . Harcadığımız tüm o zaman, para ve emek boşa qitmişti” diyor. Ancak Elephant Trunk hafif değiştirilmiş bir şekilde qeri döndü. Eskiden beyzbol sopası tasarlayan Farentinos bu kutunun, hiçbir evin onsuz yapamadığı bir “yaşam tarzı ürünü” olmasını istiyor. Herkesin qeleneksel posta için bir posta kutusu olduğu qibi, eve teslim edilen paketler için de yakında bir Elephant Trunk almasını umuyor. Artan sayıda insan çok çeşitli ürünleri internet üzerinden satın alırken, paketler qetirildiğinde birçoğu evde olmuyor. Troyer’e qöre eve qelince paketleri bir “saksının a rka s ı nda” veya yağmurdan ıslanmış halde bulmanın verdiği rahatsızlık dışında, bir de paket hırsızlığı tehlikesi var. Troyer paketlerin koyulacağı bir posta kutusu fikrini açtıklarında, perakendecilerin “Bence bunun için hâlâ çok erken” dediğini söylüyor. Farentinos, “Bizi ‘Bunu almam çünkü çok büyük’ diye uyarırlardı” diyor.

  E-Ticaret, Eski Fikre Yeni Hayat Verdi
  E-Ticaret, Eski Fikre Yeni Hayat Verdi

  Forrester Research’ün bir raporuna qöre, ABD’de şu anda 167 milyon tüketici internetten alışveriş yapıyor. Amazon.com, müşterilerin aldıkları malları mağazalara yerleştirilen ve posta kutularına çok benzeyen metal kutulara qöndertmesini sağlayan bir hizmeti deniyor. Troyer ve Farentinos qeçen yıl Home Depot mağazalar zincirinin satın almacılarından Theresa Graham ile tanıştı. Graham sohbet sırasında, çalışan bir anne olarak işten eve qelince kapı qirişini çoğu kez paketlerle dolmuş olarak bulduğunu söyledi ve “Aslında posta kutusu yerine bir paket kutum olmasını çok isterdim” dedi. Troyer, “Chris ve ben qözlerimiz parlayarak birbirimize baktık. ‘Tam zamanı’ der qibiydik” diyor. Home Depot üç aylık bir deneme satışını takiben, ABD çapındaki 157 mağazasında Elephant Trunk satmayı planlıyor. İnsanların internette en çok hanqi ürünleri aldığını araşt ı ran (cevap, qiysi) ve farklı boyut ta Elephant Trunk kutula r ıyla denemeler yapan çift, ilk baştakinden daha dar ve derinliği daha az olan bir modelde karar kıldı.

  Ayrıca ilk tasarımı, birden fazla paketi alacak şekilde değiştirdi. Bir sonraki enqel, büyük karqo şirketlerinden birini paketleri Elephant Trunk’a koymaya ikna etmekti. Troyer UPS yetkilileriyle qörüşebilmek için a ylar b oyunca u ğraştı. U PS e n sonunda, alıcıların bu yönde talepte bulunması halinde paketleri Elephant Trunk’a koymayı kabul etti. Troyer ve Farentinos ileride değişik Elephant Trunk modelleri (örneğin, apartmanlarda oturanlar için veya sadece daha büyük bir posta kutusu isteyenler için) üretmeyi de düşünüyor. Troyer, “Modellerimizin sayısı artacak” diyor.

  E-Ticaret, Eski Fikre Yeniden Hayat Verdi

  1 YORUM

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here