E-ticarette ‘tık’lar yatırım için

Yabancıya e-satış dönemi
Ciceksepeti.com’a yabancı ortak gelirken, Doğubank esnafı Dilan Ticaret, deveyuku.com’u satın aldı. Krizde bile büyümede hız kesmeyen, yatırımcısına her yıl yüzde 100’ün üzerinde büyüme fırsatı sunan e-ticaret, ‘yatırım yapılacak alanlar’ listesinde ilk sıraya oturdu. “Tren kaçmadan yakalamalıyız” diyen yabancı ve yerli yatırımcılar, Türkiye’de popüler internet sitelerine yatırım için ‘tıklıyor’.


Dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden Amazon’un Trendyol’a verdiği 100 milyon dolarlık teklifin ardından Belçikalı girişim sermayesi Yatırım Fon Şirketi Hummingbird Ventures, ciceksepeti.com’un yüzde 10’unu satın alırken, İstanbul’da yıllardır Doğubank’ta faaliyet gösteren ve internet sitelerine mal tedariki yapan Dilan Ticaret ise deveyuku.com isimli internet sitesinin yeni sahibi oldu.


5 yılda 10 kat büyüyecek
Türkiye’de e-ticaret 11 milyar TL’nin üzerinde bir hacme ulaşmış durumda. Sektörde 2012-2013 yıllarında büyük bir patlama bekleniyor. Çünkü bugün 7 milyon olan e-ticaret kullanıcı sayısının 20 milyonu aşacağı tahminleri yapılıyor. Yabancı yatırımcıların öngörüsü ise Türkiye’de sektörün 5 yıl içinde 10 kat büyüyeceği yönünde.


Türkiye’de başarılı olan tüm e-ticaret sitelerinin son dönemde yabancı firmaların radarına girdiğini belirten Türkiye Elektronik Ticaret İşletmeleri Derneği Başkanı Hakan Orhun, “Tüm firmalar gelen teklifleri değerlendiriyor. İlgi sadece İstanbul’daki sitelere değil Anadolu’da da ilgi çeken siteler var. Dernek olarak her hafta sektör hakkında bilgi almak isteyen ortalama 3-4 yatırımcıyla görüşüyoruz” dedi.


Evmanya ile devam
YKM’nin ortaklarından Müge ve Turgay Ağralı çifti ve Gittigidiyor.com’un kurucularından Serkan Borançılı ve Burak Divanlıoğlu da satın almalarda öne çıktı. Ağralı, evimizinherseyi.com’un yüzde 80’ini alarak ismini evmanya.com olarak değiştirdi. Borançılı ve Divanlıoğlu da Pabbuc.com’a ortak oldu.


E-ticaretteki kilometre taşları
2006: Biletix, Ticketmaster tarafından satın alındı.
2007: eBay, ‘hisse satışı devam edebilir’ şartıyla gittigidiyor.com’un yüzde 1 hissesini satın aldı.
2008: Yemeksepeti.com’a Almanya’dan European Founders Found isimli ortak geldi. Çember.net Almanyalı Xing’e 4.36 milyon euroya satıldı.
2009: Alman Otto Group, Türkiye’de Limango’yu kurdu.
2010: Facebook, Skype ve Spotify gibi önemli şirketlerin yatırımcısı olan Travas’a bağlı Klaus Hommels Markafoni’ye yatırım yaptı. Amerikalı Groupon, pazara sehirfirsati.com markasıyla girdi.
Tiger Trendyol’a 8.2 milyon liralık yatırımla ortak oldu. Şu anda şirket Amazon’la da görüşmeler yapıyor.


Çiçeksepeti ile Belçikalı evlendi
Hummingbird Ventures’un ciceksepeti.com’un yüzde 10’unu alması işlemleri haftaya bitiyor. 50 milyon dolar fonlu şirketin ortakları arasında Pamir Gelenbe isimli Türk de var. Günde 1500’e yakın sipariş alan ve yılda yüzde 260 büyüyen Çiçeksepeti’ni 2001’de hobi olarak kuran girişimci Emre Aydın, elde edeceği gelirle yeni iş alanına girmeyi planlıyor. Aydın, “magicgifts.com adlı site açıyoruz. Hediye almak isteyenler için bir alternatif yaratacağız” dedi. Kaynak:Radikal

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here