E vitamini üreten kumaş üretildi

Yeşim Fabrikasında üretilen akıllı kumaşlar bir yandan ter kokusunu önlerken, diğer yandan E vitamini sağlıyor. Bursa’da faaliyet gösteren Yeşim Tekstil, 2000 yılından beri yürüttüğü teknik tekstil çalışmaları sonucunda geliştirdiği ürünler ile müşterilerine farklı alternatifler sunuyor. Bu giysilerin aynı zamanda leke tutmama ve ütü istememe özellikleri de bulunuyor.


Tekstil sektöründe rekabet koşullarının artması nedeniyle firmalar, teknik tekstil ve akıllı tekstil ürünlerine yöneliyor. Nanoteknoloji ile üretilen akıllı kumaşlar, müşterilerine farklı alternatifler de sunuyor. Çok küçük ölçeklerde özel çalışmalarla yapılan ürün geliştirme ve mühendislik çalışmaları olarak tanımlanan nanoteknoloji, tekstil sektöründe kumaşın yüzeyindeki hava molekülünün emilmesi ve yüzeyde ince bir örtü oluşturularak kumaşı dış etmenlerden koruması için kullanılıyor.


Yaklaşık 10 yıldır bu yönde çalışmalarını sürdüren Yeşim Tekstil, ürettiği akıllı kumaşlar ile rekabet şansını arttırmayı hedefliyor. 2004 yılında su ve leke tutmayan akıllı kumaşlar üreten ilk hazır giyim firmalarından birisi olan Yeşim Tekstil, Müşteri İçin Ürün Geliştirme (MÜ-GE) bölümünde görev yapan 15 ekip ile farklı çalışmalara imza atıyor.


Yeşim Tekstil, ürettiği yeni nesil giysiler ile ter kokusunu önleme, kolay ütülenme ve leke tutmama, E vitaminli, aloeveralı olma, güneşin zararlı etkilerinden, saman nezlesinden ve sivrisinekten koruma, ısı regülatörü gibi birçok farklı özelliği bulundurabiliyor.


Yeşim Tekstil’de özel teknoloji ile üretilen kumaşlarda siyah rengin açık renklerle aynı özelliği sergilemesi de dikkat çekiyor. Özel bir işlemden geçen siyah kumaş, ışığın yansımasını sağlayarak, vücudu serin tutuyor. Bu teknoloji ile üretilen kumaşlar güneşin zararlı ultraviyole ışınları tene temas etmesi engelleniyor.
Pamuğun içyapısının özel bir teknoloji ile değiştirilmesi kötü kokulara da son veriliyor. Yapılan yeni işlem ile kötü kokuya neden olan amonyum, amin gibi elementler pamuğa tutunamıyor ve bu sayede kötü kokular tişörtün içine yerleşemiyor, çevreye rahatsızlık vermiyor. Yıkanma sonrası giysiler, bu özelliğini kaybetmiyor, yenilenerek devam ediyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here