Ecocabs farklı bir iş modeli.

Ecocabs adlı firma İrlanda’nın Dublin kentinde gezmek veya kısa mesafelerde yolculuk yapmak için ücretsiz ulaşım sağlayan bir iş modeli.Bu şirin 3 tekerlekli araçlar sürücünün pedal çevirerek arka tarafta 2 kişiyi taşıyabilmesine olanak sağlıyor.Gerektiğinde kullanılmak üzere de küçük bir bataryası var.Dublin’de her gün 10-19 saatleri arasında hizmet veren bu iş modelinin gelir kaynağı araçların üzerine aldığı giydirme reklamlar.Fikir iş modeli olarak dikkat çekici ve faydalı.Ülkemizde böyle bir işi uygulamak zor olmamalı.Siz bu konuda ne dersiniz?

3 YORUMLAR

 1. Burada da bu konu ile ilgili bilgi var.

  Hem yaya aracı hem de mobil billboard!

  Enerji sorunlarının tartışıldığı dünyamızda basit araçlara olan talep giderek artıyor. Yeni nesil motorsuz araçlar yayalar için cazip bir seçenek!..

  UZUNCA bir süre önce çok popüler olan "Pedicab" isimli basit bir yaya aracından bahsetmiştim. Şimdi onun bir sonraki neslinin devreye girmiş olduğunu öğrendim. Yeni modeller çok daha hareketli ve hafif! Başta New York olmak üzere dünyanın önemli kentlerine yayılan bu ilginç araç, özellikle metropol alanlarda büyük ilgi görüyor.

  Özgün örneklerinden birine kısa bir süre önce tesadüfen
  Stockholm'da rastladım. Sadece bir "taşıt aracı" değil, oldukça etkili bir "mobil reklam aracı" aynı zamanda.

  BÜYÜK KENTLERDE İLGİ GÖRÜYOR
  Uygulanan sistemin ortak adı "Ecocab" olarak tescil edilmiş. Neredeyse "mini otomobil" görünümündeki bu araçlar "Pedicab" a göre çok daha gösterişli ve ekonomik.

  "Ecocab" kısaca "ekolojik taşıt" anlamına geliyor. Görünüşte çevre dostu bir mini taksi gibi! İlk kez Berlin, New York ve Toronto'da sergilenmiş. Şimdi Barselona, Berlin, Tokyo, Seul, Talin, Helsinki, Roma, Atina, Kopenhag ve Londra'da büyük ilgi uyandırıyor.

  Yapımcı şirketin merkezi Kanada' da. Tasarım oldukça ince bir sanat eseri gibi düşünülmüş. Buluşu gerçekleştiren mühendisler "dayanıklılık" ve "güvenlik" testlerine uzun bir zaman ayırmışlar. Yanmıyor ve devrilmiyor! Genişçe bir kaldırımda yadırganmadan kullanılabilmesi büyük bir avantaj. Hızı şaşırtıcı derecede kontrol altında. En önemli özelliği "kas gücüyle" kullanılıyor olması.

  Yapımcısı öylesine bir sistem geliştirmiş ki ufak bir itme gücü, tekerleklere oldukça yüksek bir enerjiye çevrilerek aktarılıyor.

  Bu özelliğiyle "Ecocab" şaşırtıcı bir hıza ulaşabiliyor. Bir diğer versiyonu ise gerçek bir tasarım harikası. Tepesine yerleştirilen "fotovoltaik piller" sayesinde biriken enerji yürüyen sistemi otomatik olarak harekete geçiriyor.

  "Triangle vehicle" olarak da adlandırılan ilginç aracın tekerlekleri bisikletten alınma. Bazı çeşitlerinde ise "çelik jantlar" kullanılarak estetik farklılıklar yaratılmış.

  TURİZM MERKEZLERİ İÇİN İDEAL
  Bu araçlar aslında motorlu araçların seyrettiği şehir trafiği için düşünülmemiş. Maksimum hızı 25 km/saat civarında. Ayak gücüyle yönlendirildiğinde saatte ortalama 12 km yol yapıyor.

  Kapalı ve açık tarzda inşa edilmiş "alışveriş merkezlerinin"
  vazgeçilmezleri arasında. Bu merkezlerin "park alanlarında"
  uzak mesafeler arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla da kullanılıyor. Ayrıca "yaya bölgeleri" ve "parkların" gözdesi olmuş durumda.
  "Turistik merkezlerde" ise hem kiraya veriliyor, hem de geniş görüş açısıyla mükemmel bir gezinti aracı oluyor.

  Yayalara açık meydan ve arterlerde "reklam aracı" olarak kullanılması ise oldukça ilginç! Arabaların arkasında ve yan cephelerinde geniş reklam bölümleri var. Bu yüzeylere kendiliğinden yapışan "dekal billboard" lar kolayca yapıştırılıp çıkarılabiliyor.

  YENİ NESİL ARABALAR ÇEVRECİ VE ŞIK
  Bir dizayn harikası olan kabinlerin ortak özelliği son derece konforlu olmaları. Bu rahatlık hem yolcular hem de sürücü için geçerli. Düşük hız için tasarlanmış olmasına rağmen "aerodinamik prensiplere" uyum sağlanmış. Arabaların uzunluğu 3 metre civarında. Genişlik en arkada 120 cm kadar. Yerden yüksekliği ise 1 metre 80 santim.

  Elektrikli tipleri 250 voltluk küçük bir motorla takviye edilmiş. Tıpkı yarış bisikletleri gibi otomatik viteslere sahip. "Hidrolik fren" tertibatı ve "yumuşak süspansiyonlar" dikkat çekiyor. Arkada iki "stop lambası", "dönüş sinyali" ve önde "tek farıyla" oldukça şık bir araç.

  Tüm donanımıyla son model arabaların fiyatı 13 bin dolar
  civarında. İstenirse "güneş enerjisi modülleri" fark ödenerek sisteme yerleştirilebiliyor.

  Söz konusu tasarımın rakibi ise tıpkı bir "fayton arabasına"
  benzeyen bir önceki nesilden "Pedicab" isimli araç.

  Bu araçları da aynı firma üretiyor. Önceki modeller Çin'in geleneksel uygulamalarından esinlenmiş. Özellikle New York'ta oldukça yaygın.
  "Pedicab" ların tamamı bisiklet mekaniğine göre geliştirilmiş ve "ayak pedalıyla" çalışıyor. Fiyatları ise sadece 5 bin dolar civarında!
  "Ecocab" a göre daha dar ve reklam alanı küçük. Ayrıca süspansiyonları biraz daha sert.

  "Pedicab" a göre "Ecocab" ın üstünlüğü ise kabininin çevreci maddelerden yapılmış olması. Kabinde özel bir alaşım kullanılmış, güneş ışınlarını geçirmiyor. Sayıları giderek artan yaya bölgelerinde düşük hız limitiyle bu araçları uygulamaya koymak ilginç bir girişim olabilir. Ancak tüm dünyada bu sevimli araçların daha çok "mobil reklam" amacıyla kullanıldığını belirtelim.

  http://www.paradergi.com.tr/yaz8-305-101,255@300.html

 2. bu ecocabs ların fiyatları ve getirmek için şartları nedir?

  Firmayla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

 3. Ayrıntılı bilgi almak istiyorum, ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  Ecocabs’ın kendi sitesinde daha ayrıntılı bilgi mevcuttur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here