Ek Gelir Elde Etmek İçin Hangi Ek İşleri Yapabilirim?

“Ek gelir elde etmek istiyorum, ne iş yapabilirim?” diyenlere özel ek iş fikirleri yazımızda…
Ek Gelir Elde Etmek İçin Hangi Ek İşleri Yapabilirim?
11 dk
Son güncellenme: 01/08/2020
Tüm Başlıklar

Birçoğumuzun aklında aynı soru olduğunu biliyoruz; ek gelir elde ederek yetmeyen maaş ıstırabından kurtulmak, yan gelir elde ederek hayat kalitesini arttırmak, akşamları ek iş yaparak isteklerine kavuşmak ya da birikim yapmak için gelir seviyesini yükseltmek isteyen milyonlarca kişi arasında yer alıyoruz.

Kimi zaman tam zamanlı işimizden arta kalan zamanları değerlendirmek kimi zaman ise iş ararken evden para kazanmak için gözümüz kulağımız ek iş fikirleri hakkında verilen tavsiyelerde oluyor. Yeteneklerimize, hedeflerimize ve çalışabileceğimiz zaman aralıklarına en uygun iş fikirleri zihnimizde dolanırken yine de o son kararı verip bir iş bulup ek gelir beklentisini karşılamak için çok sefer adım atamıyoruz.

İnternetten para kazanma yolları hakkında hemen hemen hepimizin bilgi sahibi olsak da işe nasıl başlayacağımızı bilemediğimiz için bizi maddi ve manevi zarara sokan bir belirsizlik içine giriyoruz. Neyse ki bazılarımız içinde bulundukları bu girdaptan kolay bir şekilde sıyrılıyor. İş olarak benimseyecekleri ve para kazanmak için fırsat sunan ek iş fikirleri arasından seçim yapabilenler beklentilerini karşılayan ve hatta aşan ek kazanç sağlama yolculuğuna adım atıyor.

“Ek iş fikirleri” temalı bu yazımızda mezuniyetinize, yeteneklerinize ve isteklerinize uygun olabilecek birçok iş fikri bulabilirsiniz. Evden yemek yaparak para kazanmaktan freelance olarak sosyal medya paylaşım tasarımları yapmaya; makale yazarak para kazanmaktan part time müşteri temsilciliğine kadar geniş kapsamdaki ek iş fikirleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Hangi Ek İş Size Uygun?

Ek iş fikirleri özelinde detayları vermeden önce ek gelir elde etmenizin sürekliliği adına çok önemli olan bir konuya değinmek istiyoruz. Ek gelir elde etmek isteyen milyonlarca kişi olduğu ancak bu kişilerin az bir kısmının amaçlarına ulaştığı gerçeğinden yola çıkarak ek iş fikirleri arasından seçim yaparken dikkat etmeniz gerekenleri sizlerle buluşturacağız.

Siz de ek gelir elde etmek için web tabanlı ya da geleneksel ek iş fikirleri arasında seçim yapamıyorsanız öncelikle kendinize bazı soruları sormalı ve dürüst yanıtlar vermelisiniz.

1. Kazanç Beklentiniz Ne Kadar? Ek iş fikirleri arasından değerlendirme yaparken iş fikrine uyguluğunuzun yanı sıra kazanç beklentilerinizi de göz önünde bulundurmanız gerekir. Yetilerinize uygun olan bir iş için saatler harcamayı göze aldığınızda hedeflediğiniz kazancı elde edemezseniz hevesiniz de motivasyonunuz da ortadan kalkacağı için o ek iş fikrinde süreklilik sağlamak zor olabilir.

2. Neleri Yapabilirsiniz? Günümüzde evden para kazanmak dendiğinde doğrudan internetten para kazanma yolları akla geliyor. İnternetten para kazanmak için birçok farklı iş fikrinin olması herkesin internet üzerinden para kazanabileceği anlamına gelmiyor. Kişinin eğitimi, deneyimi, yeteneği ve kendini hangi alanda geliştirdiği gibi unsurlar ek iş fikirleri seçimini etkiliyor. İnternetten para kazanmanızı sağlayabilecek kalifikasyonlara sahip olduğunuzda ek gelir elde etmeniz kolaylaşıyor, aksi durumda da kendinizi karamsarlığa itmemeniz gerekiyor. İnternetten bağımsız olarak evden para kazanabilirsiniz, sadece size en uygun ek iş fikirleri arasında doğru seçimi yapmalısınız.

3. Ek İşler İçin Ne Kadar Zaman Ayırabilirsiniz? Ek gelir elde etmek için ek iş arayanlar iş bulsalar dahi belirli bir süre sonra yoğun çalışma temposuna dayanamayabiliyor. “Hangi ek işleri yapabilirim?” sorusunun yanıtları aranırken kişinin müsaitlik durumunu da irdelemesi gerekiyor. Günün hangi saatlerinde ek iş yapabileceğini, sosyal yaşamındaki gereksinimleri ve tam zamanlı işinde ne kadar efor harcayıp harcamadığı gibi konularda netleşenler daha sağlıklı seçimler gerçekleştirebiliyor.

Bu Yılın En Karlı Ek İş Fikirleri

1. Evden El İşi Ürünler Yapıp Satmak

Evden para kazanmak isteyenlere yönelik iş fikirleri arasında yer alan evden el işi ürünler yapıp satmak karlılığını bu yıl da sürdürüyor. El emeği ürünlere verilen değerin artması ile birlikte artık tüketiciler ayrıcalıklı ve özellikli ürünler satın almayı tercih ediyor. El işi ürünleri çok çeşitli olduğu için ek gelir elde etmek isteyenler yetenekleri doğrultusunda yapabilecekleri el yapımı ürünler bulabiliyor. Ek gelir elde etmek için el yapımı sabunlar, el işi dantel ürünler, el yapımı oyuncaklar, el yapımı takılar, el yapımı mobilya, el yapımı aksesuarlar ve daha üretilebilecek birçok ürün sayesinde siz de evinizin konforunda, tam zamanlı işinizden arta kalan zamanlarda para kazanabilirsiniz.

2. Evlere Manikür ve Pedikür Hizmeti Vermek

Çalışan kadınlar için kişisel bakım hizmetlerine erişmek çok mümkün olmuyor. Hafta içi ve bazen hafta sonları çalışıldığı için kadınların kişisel bakımlarına zaman ayırmaları zorlaşıyor. Zamansızlık sorunu ek iş fikirleri arasına bir yenisinin daha eklenmesini sağlıyor. Düzenli olarak çalışan, güzellik merkezlerinde ya da kuaför salonlarında görev yapan kişiler ek gelir elde etmek istediklerinde mesleklerinin sunduğu avantajla kendi buldukları müşterilere de hizmet veriyor. Manikür ve pedikür yapıldığına dair yakın çevreye haber salındıktan sonra talepler gelebiliyor.

3. Dikiş ve Giysi Tadilatı Yapmak

Herkesin bedeni, boyu ve satın aldıkları giysilerden beklentileri aynı olmuyor; buna ek olarak eskiyen giysileri tadilat ettirmeden çöpe atmak mantıklı sayılmıyor. Pantolon paçalarının yapılması, etek boyunun kısaltılması, belden daraltma gibi ihtiyaçların ortaya çıkması halinde terzilik deneyimi ve becerisi olanlar ek gelir elde edebiliyor. Temiz iş çıkaran ve siparişleri zamanında teslim eden kişiler ek iş ile gelir elde etme şansına sahip oluyor.

4. Yaşlı Bakımı

Çocuk bakımı ile birlikte yaşlı bakımı hizmetlerine de talep giderek artıyor. Yaşlı bakımı ek iş sınıfında görülmese de tek başına yaşayan yaşlılara akşam yemek yapılması, evlerinin temizlenmesi ve toplanması gibi hizmetler de yaşlı bakımı hizmetleri kapsamında değerlendiriliyor. Düzenli ek gelir sağlamak isteyenler için uygun kabul edilen yaşlı bakımı; iyi niyetli hizmet sunulduğunda kişilere yüksek gelir elde etme imkanı sağlıyor. Yaşlı bakımı hizmetleri ile ek gelir elde etmek isteyenlerin tecrübesinin bulunması tercih sebebi oluyor ve ister istemez kazanacakları para miktarı da deneyimler doğrultusunda artıyor.

5. Araç Kiralamak

Kendinize ait bir aracınız varsa, siz işteyken aracınız size para kazandırabilir. Önce yakın çevrenize sonra da ilan açarak araç ihtiyacı duyan farklı kişilere aracınızı kiralayarak maaşınızı aratmayacak ölçüde ek gelir elde edebilirsiniz. Aracınızın modeli yeni ise, yakıt tasarrufu yapıyorsa ve modeli popülerse araç kiralama ücretini zaman içerisinde yükseltebilirsiniz. Evinizde birden fazla araç varsa araç sayısını teke indirmek için araç kiralama şirketleri ile görüşüp araçlarınızda birini kiralanması için bu firmalara bırakabilirsiniz. Yapacağınız anlaşmaya göre ay sonunda kira bedelinizi alabilirsiniz.

6. Evdeki Fazla Odayı Kiraya Vermek

Devir tasarruf devri! Nasıl ki fazla aracınızın olması halinde aracınızı kiralıyorsanız evinizde kullanmadığınız odayı da aynı şekilde değerlendirebilirsiniz. Oda kiralayarak ek gelir etmek istiyorsanız internetten ilan açmanızı ve sosyal medya hesaplarınızdan da duyuru yapmanızı öneriyoruz. Sürekli kiracı bulmanızı da dönemsel olarak farklı kiracılarla çalışmanıza da olanak tanıyan bu ek iş fikrinden maksimum ölçüde kar etmek istiyorsanız kiralayacağınız odanın dekorasyonunu iyileştirebilirsiniz.

7. Çeviri ve Lokalizasyon Yapmak

Evden ve internetten para kazanmak isteyenlerin yüzünü güldüren bu ek iş fikri sizin de beklentilerinizi karşılayabilir! İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca ve Arapça gibi yüksek oranda çeviri ihtiyacı duyulan dillerden birisine hakimseniz siz de part time olarak çevirmenlik yapabilirsiniz. Hem eğlenceli hem de bildiğiniz yabancı dilde uzmanlaşmanızı sağlayan bu iş fikrini bir adım öteye taşımak için lokalizasyon hizmetlerine giriş yapmanızı öneriyoruz. Çeviri yapacağınız hedef ve kaynak pazarlar hakkında araştırma yapıp; hedef kitlenin kültürüne uygun özgün çevirilerle birim ücretinizi rahatlıkla iki katına çıkarabilirsiniz.

8. Makale Yazarak Para Kazanmak

Hem kolay hem de çok zor, hem konforlu hem de çok zahmetli ek işler arasında yer alan makale yazarak para kazanmak gerçekten uğraş istiyor. Makale yazarken evinizin ya da internet bağlantısı olan mekanlarında çalışma lüksünüz olsa dahi farklı sektörler için, farklı konularda, farklı konseptlerde ve farklı hedeflere yönelik içerik hazırlamak kolay olmuyor. Makale yazarak para kazanma konusunda kararlıysanız bu alanda araştırma yapabilir, yabancı dil biliyorsanız İngilizce makale yazarak para kazanma yolunu da seçebilirsiniz.

9. Filografi ile Ek Gelir Elde Etmek

Unutulmaya yüz tutmuş el sanatları arasındayken yeniden popülerleşen filografi sanatı sizin de ek gelir kapınız olabilir. Yaratıcılığına güveniyorsanız ve filografi sanatını kolay öğreneceğinizi düşünüyorsanız bu ek iş fikrinin oldukça karlı olduğunu bilmelisiniz. Yaklaşık 50 – 60 TL maliyetle ürettiğiniz el işlerini 500 – 600 TL’ye satabilirsiniz. Yaptığınız filografi eserlerini hem hediyelik eşya satışı yapan nezih işletmelere verebilir hem de internet üzerinden satabilirsiniz. Hangi yöntemi seçerseniz seçin göze hitap eden filografi örnekleri seçerseniz ek gelir derdinizi sonlandırabilirsiniz.

10. Müşteri Temsilciliği Yapmak

Artık birçok firma çağrı merkezi hizmetlerini evlere veriyor, internetin ve teknolojinin gelişimine bağlı olarak değişen iş modellerinin en belirgin örneklerinden biri olan evden çağrı merkezi faaliyetleri, tam zamanlı ve part time iş ilanları ile duyuruluyor. Tam zamanlı bir işte çalışıyorsanız akşamları, tam zamanlı çalışmıyor ve para kazanmak istiyorsanız tam zamanlı olarak müşteri temsilcisi arayan firmalara iş başvurusu yapabilirsiniz. İnsan ilişkilerinize ve diksiyonunuza güveniyorsanız çağrı merkezi müşteri temsilciliği sizin için doğru seçim olabilir.

11. Direksiyon Hocalığı Yapmak

Trafiğe çıkmadan önce deneyim kazanmak isteyen binlerce şoför adayı özel direksiyon dersleri alıyor. Trafiğin şakasının olmaması ve yapılacak hataların hem kişinin kendisini hem de başkalarını etkileme ihtimalinin bulunması direksiyon hocalığı yapmanın karlılığını da arttırıyor. Direksiyon hocalığı yapmak ve düzenli ek gelir elde etmek isteyen kişilerin direksiyon hocalığı yapabilmek için gerekli kurslara katılması ve sertifika alması gerekiyor. Tek seferlik bir uğraşla kişi yeni bir meslek sahibi olabiliyor.

12. Kullanılmayan Eski Eşyaları Satmak

Sürdürülebilir ek iş fikirleri arasında olmasa da kullanılmayan eski eşyaları satmak aniden oluşan ek gelir ihtiyacının karşılanmasını sağlayabiliyor. Birçok kişi eski eşyalarını kullanmıyorlar, değerlendirmeyip zaman içerisinde unutulmasına neden oluyorlar. Siz de benzer bir durum içerisindeyseniz ikinci el alım satım yapılan internet sitelerinden veya mobil uygulamalardan destek alabilir; satmak istediğiniz ürünlerin görsellerini çekip özelliklerini yazarak ürünlerinizi pazara çıkarabilirsiniz.

13. Kostüm ve Kıyafet Tasarımı Yapmak

“Tasarım benim işim!” diyenlerdeyseniz kostüm ve kıyafet tasarımı ile yüksek ek gelir elde edebilirsiniz. Çocuklara, organizasyonlarda görev alan animatörlere özel kostümler tasarlayarak tasarımlarınızı satabilir, tasarımlarınızı diktirerek kendi ürünlerinizden para kazanabilirsiniz. Kostüm tasarımı haricinde özel sipariş giysi tasarımları da yaparsanız ek gelir ihtiyacınızı kısa sürede sonlandırabilirsiniz.

14. Web Sitesi Tasarlamak

Bireysel marka yaratmak isteyen kişilere ve ticari başarılarını arttırmak isteyen firmalara özel web sitesi tasarlama hizmeti verebilirsiniz. Konu hakkında deneyiminiz ya da öğrenme isteğiniz varsa kendinizi web tasarımı konusunda geliştirerek tatmin edici gelirlere kavuşabilirsiniz. Hazır şablonları tercih ettiğinizde müşterilerinizden aldığınız içerikleri ve görselleri siteye yerleştirerek proje başı deneyiminize göre minimum 750 TL  kazanabilirsiniz. Müşterilerinize özel yazılım yapmanız halinde proje başına kazancınızı binlerce TL’ye çıkarabilirsiniz.

15. El Örgüsü Kıyafetler Satmak

Bebeklere, çocuklara ve yetişkinlere özel el örgüsü kıyafetler üretme fikri, el becerisine güvenen kişilerin en gözde ek iş fikirleri arasında yer alıyor. Organik ipliklerin kullanıldığı, herkesin istediği zaman girip bir mağazaya satın alıp sahip olamayacağı modeller gibi özellikleri ile tercih edilen el örgüsü kıyafetler son yıllarda yeniden moda oluyor. Hazır kış ayları yaklaşırken siz de salaş ceketler, kısa kazaklar, montlar, elbiseler ve battaniyeler örerek ek gelir elde edebilirsiniz.

16. Evlere İş Veren Firmalardan İş Almak

Evlere işi veren fabrikalar ve firmalar uzun zamandır ek gelir elde etmek isteyen kişilere kazanç kapısı oluyor. Personel maliyetlerini azaltmaya yönelik başlatılan bu uygulama evden para kazanmak isteyenlerin de üretkenlikleri doğrultusunda para kazanmasını sağlıyor. Evde davetiye işi, evde iplik temizleme işi, evde mandal yapma işi gibi birçok iş seçeneği arasından siz de size en çok hitap edeni seçebilir, hızlı ve özenli çalışarak aile bütçesine katkıda bulunabilirsiniz.

17. Ev Yemekleri Yapmak

Akşamları ev yemekleri yapmak en mantıklı ve zahmetsiz ek iş fikirleri arasındaki tercih edilme üstünlüğünü kuruyor. Ek gelir elde etmek isteyenler yemek yaparak hem lokantalara hem mezecilere hem de yemek yapmaya vakit bulamayan ya da yemek yapmayı tercih etmeyen kişilere satış yapabiliyor. Sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin düzenli yemek yaptırma ihtiyacı duyması ev yemekleri yaparak ek gelir elde etmeyi kolaylaştırıyor. Siz de ev yemekleri yapmak ve düzenli olarak ek gelir kazanmak istiyorsanız önce yakın çevrenize haber salabilir, gerekirse ilan sitelerine ilan girerek müşteri arayabilirsiniz.

18. Şoförlük Yapmak

Deneyimli bir şoförseniz sizin için ek gelir elde etmek zor değildir! Trafik canavarlarının cirit attığı otoyollarda araç kullanmak istemeyen birçok kişi özel şoförlük hizmeti alacakları güvenilir kişiler aramaktadır. Disiplinli, saygılı ve insan ilişkilerinde girişken bir yapıya sahipseniz siz de doğrudan talep sahipleri ile görüşebilir ya da talep sahipleri ile müşterileri bir araya getiren aracı kurumlara iş başvurusu yaparak ek gelir elde etmek için somut bir adım atabilirsiniz.

19. Sosyal Medya Yönetimi Yapmak

Dijital pazarlama ile birlikte değişen iş dünyasına ayak uydurmak artık her zaman olduğundan daha önemli! Firmaların müşterileri ile interaktif bir ilişki kurmasını sağlayan, marka bilinirliğini arttıran ve satışları yükseltmek adına önemli bir kanal olarak değerlendiren sosyal medya platformları birçok acemi firma ile dolu! Sosyal medya yönetimi konusunda uzmanlığınız varsa küçük bir araştırma yapabilir, sosyal medyasını yönetemeyen firmalara ulaşabilir, onların hesap kontrollerini devralabilirsiniz. Tabi ki içerik yazma, görsel tasarlama ve sosyal medya platformlarının kendilerine has stratejilerine hakim olmak kaydıyla…

20. Blog Sayfası Açmak

Ek gelir elde etmek için bir süre emek yatırımı yapmayı göze alabiliyorsanız blog sayfası açabilir, düzenli olarak blog yazıları hazırlayarak microinfluencer’lar arasında yerinizi alabilirsiniz. Blog sayfanızdaki yazıların okunma sıklığı arttıkça ve sizi takip eden kişilerin sayısı yükseldikçe blog sayfanıza reklam alabilir, bloğunuzun bilinirliğini kullanmak isteyen firmalar ile reklam anlaşmaları yapabilir ve etki alanınızı genişletebilirsiniz.

21. Google Adwords Uzmanlığından Para Kazanmak

SEO ve SEM çalışmalarının dijital pazarlamadaki önemini hepimiz biliyoruz. Google arama motorunda belli bir konuda arama yapan kullanıcıların karşına çıkarılan site sıralamasında üst sıralarda yer alan firmaların web sitelerinin tıklanma oranı dramatik bir şekilde artıyor. Sitelerin daha çok kişi tarafından görüntülenebilmesi de firmaların daha çok potansiyel müşteriye erişip satışlarını arttırmalarını ve marka bilinirliğini yükseltmelerini sağlıyor. İşte bu sürecin en temel dayanaklarından birini Google Adwords reklamları oluşturuyor. Sürekli değişen Google algoritmalarına hakimseniz ve Google Adwords uzmanlığına sahipseniz siz de ek iş olarak internet reklamlarını organize edeceğiniz müşteriler bulabilirsiniz. Böylece uzmanlığınızın sunduğu nimetlerden yararlanıp ek gelir beklentinizi karşılayabilirsiniz.

22. Firmalara Danışmanlık Vermek

Sosyal medya yönetimi, SEO, satın alma, muhasebe, yatırım vb. konularda deneyiminiz varsa sektöre yeni giren ya da başarılarını artırmak isteyen küçük işletmelere danışmanlık verebilirsiniz. İnternet üzerinden görüşme yapabilme imkanınız olduğu için de hedef kitlenizi oldukça geniş tutabilirsiniz. Danışmanlık hizmetlerinizi duyurmak için freelance sitelerine başvuru yapabilirsiniz.

23. Al – Sat Yapmak

İnternetten para kazanmak ya da ek gelir elde etmek isteyenlerin değerlendirebileceği bu iş fikri için öncelikle al sat yapılacak ürünlerin belirlenmesi, belirlenen ürünlerin piyasa fiyatının altına satın alınması ve doğru pazarlama yöntemleri ile karla satılması gerekir. Siz de uzun süreli bir yatırım ile ek gelir elde etmek, artan iş hacminizle hayat standartlarınızı yükseltmek istiyorsanız al sat yapmaya başlayabilirsiniz.

24. Pazar Araştırması Hizmeti Sunmak

Girişimcilere, yeni yatırım yapacak olanlara, yeni bir pazara girmek isteyen firmalara ya da pazara yeni bir ürün sokacak olan startup kuruluşlarına Pazar araştırması yaparak ek gelir elde edebilirsiniz. Pazar araştırması hizmeti verecekseniz sektör özelinde bilgi sahibi olmalı, araştırma konusunda kendinize güvenmeli ve deneyiminizle müşterilerinize güven vermelisiniz. Hali hazırda bu işi yapıyorsanız, sahip olduğunuz portföyün verdiği güçle yeni projeler üstlenmeye başlayabilirsiniz.

25. İnternetten Anket Doldurmak

İnternet üzerinden ücretsiz üyelik yaptırabileceğiniz anket siteleri sayesinde size atanan anketleri yanıtlayarak yan gelir elde edebilirsiniz. Gerçek müşterilerin yorumlarına ve görüşlerine ihtiyaç duyan firmaların hazırladığı anketleri doldurarak internetten para kazanma yolculuğuna çıkabilir, yeterli bakiyeniz biriktiğinde paranızı çekerek “ek gelir kazanmak istiyorum” isteğinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Anket siteleri arasında seçim yaparken sitelerin referanslarını, güvenirliklerini, anket başı fiyatlandırma politikalarını ve ödeme yöntemlerini araştırmalısınız.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.