Ek İş Yapma İmkanı Yerinde Halı ve Koltuk ve Oto Koltuk Yıkama İşi

Bir koltuk yıkama makinesi sahibiyseniz evlerde ya da ofislerde koltuk yıkayabilir, araç sahiplerine oto koltuk yıkama hizmeti verebilirsiniz.
Ek İş Yapma İmkanı Yerinde Halı ve Koltuk ve Oto Koltuk Yıkama İşi
7 dk
Son güncellenme: 01/11/2019
Tüm Başlıklar

Son zamanlarda birçok kişi part time iş yapıp ekstra gelir elde etmektedir. Normal mesaisi akşam saat 5 gibi sona eren memurlar, üniversite öğrencileri, ev hanımları ve de emekliler ek iş yapma konusunda oldukça istekli olan insanlardır. Bunlardan başka, akşamları ve hafta sonu müsait olan herkes yaklaşık İki üç saat çalışıp para kazanabilecekleri bir part time iş yapma konusunda oldukça isteklidirler. Bu makalemizde ek iş yapmak istiyorum diye düşünenler için en mantıklı iş fırsatlarından biri olan halı ve koltuk yıkama işi hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşacağız. Bir ek iş olarak koltuk yıkama, hem son derece rahat yapılabilecek hem de hatırı sayılır gelir getirecek bir iştir. Bir günde yaklaşık 2 saatinizi vererek bir evde veya iş yerinde halı ve koltuk yıkama yapıp iki yüz TL civarında kazanç sağlamak hiç de zor değildir. 

Koltuk Yıkama Bildiğiniz gibi insanlar artık halılarını, halı yıkamacılara yollayıp yıkatıyorlar. Ancak koltuklar, boyutları gereği nakliyesi zor olduğundan yerinde yıkanması lazım gelen eşyalardır. İşte burada ek iş yapmak istiyorum diyenler için mükemmel bir iş imkanı önümüze çıkar: “ Koltuk Yıkama İşi”. Video tanıtımı 

Halı ve Koltuk Yıkama İşi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu çalışma için bütçenize uygun bir koltuk yıkama makinası satın almanız gerekir. Bu profesyonel halı ve koltuk yıkama makinalarının fiyatları 1500 TL ile beş bin TL civarındadır. Başlangıç seviyesi için uygun fiyatları olan makineleri kullanabilirsiniz. İkinci olarak da müşteri bulma konusunda yapılacak faaliyetlerden bahsedebiliriz. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde koltuk yıkama işi için müşteri bulma tekniklerini detaylı bir biçimde anlatacağız. Şimdilik şunu bilelim ki, işe ilk olarak yakın çevreden başlamak en doğru yoldur. Akrabalarınız, arkadaşlarınız ve komşularınız sizin için en iyi müşteri ve de reklamcılarınızdır. Genel olarak koltuk ve halı yıkama işinde potansiyel müşterileri 3 sınıfta toplayabiliriz. 

  • Evde Koltuk Yıkama: Çoğunlukla karı koca bir işte çalışan aileler, temizlik ihtiyaçları için vakit bulamadıklarından temizlik hizmeti almayı tercih etmektedir. Bu açıdan evde koltuk yıkama hizmeti son zamanların en popüler iş alanlarındandır.
  • İş yerinde Halı ve Koltuk Yıkama: Şirketlerin büroları, özellikle de yoğun müşteri trafiği gerçekleşen showroomlar potansiyel müşteriler arasında sayılabilir. Şirketlere koltuk yıkama teklifi verebileceğiniz gibi, onların söz konusu iş için açtığı ilanları internet üzerinden izleyerek de kendinize iş imkanı oluşturabilirsiniz.
  • Araç İçi Koltuk Yıkama: Özellikle ticari araç sahipleri, sürekli kullanım nedeniyle sıkça koltuk yıkama işi yaptırırlar. Bu da araç koltuğu yıkama işi için yüksek potansiyeli olan diğer bir gruptur.

Bu belirttiğimiz gruplar dışında daha birçok iş imkanı karşınıza çıkabilir. Özellikle de İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük illerde yaşıyorsanız halı ve koltuk yıkama gereksinimi duyan insanlar internet üzerinden size ulaşabilirler. Siz yeter ki, çalışmak için müsait olduğunuzda internette bulunur hale gelin. Bu hususta makalemizin sonraki kısmında detaylı bilgi paylaşacağız. Koltuk yıkama makinası ve müşteri bulma konusunu hallettikten sonra geriye zaman yönetimi ve uygulama yapmak kalıyor. Bu işte en önemli şey müşteri memnuniyetidir. Bu nedenle sunduğunuz hizmetin çok iyi olması ve vaktinde yapılması gerekir.

Koltuk ve Halı Yıkama İşi Masrafı Nedir?

Halı ve koltuk yıkama işi, bulunduğu yerde yapılmakta olan bir iştir. Makine ile yıkama işi yapacağınız yere gittiğiniz zaman müşterinizin elektriğini ve suyunu kullanırsınız. Aslında çalışmayı yaparken masraf yok denecek kadar azdır. Belki az bir şey deterjan tüketimiyle gidiş dönüş amacıyla harcadığınız benzin maliyetinden başka bir masraf oluşmaz. Kısacası bu işe ilk başlarken bir defaya mahsus alacağınız koltuk yıkama makinesi sizin sabit maliyetinizi oluşturur. Bunun için bile öyle yüksek fiyatlı makinelere ihtiyaç yoktur. Yaklaşık İki bin TL ücreti olan bir makine ile halı ve koltuk yıkama işine rahatlıkla başlayabilirsiniz.

Halı ve Koltuk Yıkama Makineleri

Koltuk yıkama makineleri aynı anda halı yıkama için de kullanılabilmektedir. Her ne kadar bireyler halılarını yıkama fabrikalarına gönderseler de, uzun teslim zamanı gibi sebeplerle yerinde yıkatmayı da tercih edebilirler. Böylece koltuk yıkama işine gittiğiniz yerde halı yıkama işi de yapabilirsiniz. Form Mühendislik olarak sanayi tipi temizlik makinaları konusunda yirmi yedi senedir geniş bir bilgi birikimine sahip olduk. Şimdi bu deneyim ile geliştirip ürettiğimiz halı ve koltuk yıkama makinaları hakkında biraz daha bilgi verelim.

Koltuk ve halı Yıkama Süpürgeleri

EWD serisi süpürgeler özel tasarlanmış yapısıyla deterjanlı suyu yıkanacak bölgeye püskürtür. Temizlenen yüzeydeki kirleri yumuşatan sabunlu su, yüksek emiş kuvveti vasıtasıyla makinenin kirli su haznesine depolanır.

Buharlı Halı ve koltuk Yıkama Makinaları

ISV serisi koltuk ve halı yıkama makinaları gelişmiş buhar sistemiyle donatılmıştır. Temizlik kimyasalı kullanmaya gerek olmaksızın etkili ve pratik bir temizleme olanağı sunar. Bu bakımdan deterjan kimyasallarının zararlı etkilerinden uzak tam anlamıyla dezenfekte bir ortam oluşturulabilir. Özellikle deterjanların alerjik etkilerinden ve de zararlı bakterilerin neden olduğu hastalıklardan korunma amacıyla buharlı temizlik mutlak bir üstünlüğe sahiptir. ISV serisi makinelerimiz, özel buhar jeneratörü vasıtasıyla ürettiği 150-170 santigrat buharla kirleri kısa sürede çözebildiği gibi yıkama yaptığı bölgede az bir şey ıslaklık bırakmamaktadır. Buharın neden olduğu az miktardaki nem, çok hızlı kendiliğinden kaybolmaktadır. Halı ve koltuk yıkama makineleri için, cazip fiyatları ve de taksit imkanları ile satın almak için www.temizlikmakineleri.com sitesine bakabilirsiniz.

Koltuk Yıkama İşinde Müşteri Bulma Yolları

Biraz önce de değindiğimiz gibi, müşteri bulma faaliyetlerinize en yakından başlayın. Arkadaşlar, akrabalar, komşular ve onların tanıdıkları öncelikli hedef kitlenizi oluşturur. Koltuk yıkama işine gittiğiniz yerlerden size referans olmalarını ve tanıdıklarına sizi tavsiye etmelerini isteyin. Zaten yaptığınız işin kalitesini ve ayrıca makinadan çıkan suyun nasıl kirlendiğini görünce, ödedikleri paranın karşılığını aldıklarını hissedecek ve sizi konu komşuya reklam edeceklerdir. Müşteri bulmak adına uygulayabileceğiniz öbür bazı metotları şöyle sayabiliriz:

Google Reklamları

Google reklamları, internet ortamında direk olarak müşteriye ulaşmanın en etkili yoludur. Potansiyel müşterilerimizin internet ortamında arama yaparken yazdıkları kelimeler için reklamınızın görünmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin “koltuk yıkama fiyatları” sözcüklerini yazarak internette fiyat araştırması yapan birine, arama sonuç sayfasının en üstünde bu işi yapanların reklamları ve iletişim bilgileri gösterilir. Böylelikle hedef kitleniz size çabucak ulaşabilir. Adwords programında satın aldığınız reklamlar, sizinle ilgisi olmayan sözcükler arandığında gösterilmez. Üstelik reklamınız görüntülense bile, tıklanmadıkça para ödemezsiniz. Bu sayede reklam için ayırdığınız parayı en güzel şekilde kullanmış olursunuz. Aynı zamanda Google reklamlarını bölgesel olarak kullanabilirsiniz. Böylelikle sadece bulunduğunuz bölgede reklamlarınızın gözükmesini sağlamış olursunuz. Örneğin siz, İstanbul Ümraniye ilçesinde oturuyor ve de bu bölgeye ulaşımınız kolay oluyorsa, Google reklamlarının sadece Ümraniye bölgesinde arama yapan insanlara gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

İnternette İş İlanları Vermek

Armut.com web sitesi temizlik hizmetleri ve koltuk yıkama alanında oldukça verimli olabilecek web sitelerinin ilk sıralarında gelmektedir. Siteye ücretsiz üye olduktan sonra profil sayfanıza sizi ve yaptığınız işin profesyonelliğini anlatan yazılar yazıp resimler koyun. Bir süre sonra Amut.com web sitesine hizmet talebi bırakan kullanıcıların bilgileri, mesaj ve email yoluyla tarafınıza iş teklifleri adı altında gelmeye başlayacaktır. Bu süreçte, müşterilerinize teklif sunmak için küçük ödemeler yapmanız istenecektir. Fakat siz çalışma yapmaya ve de olumlu müşteri yorumları almaya başladıkça, teklifler için ödediğiniz ücretler de ciddi miktarda azalmaya başlar. Bundan dolayı işe yeni başladığınızda uygun fiyat teklifleri verip bol bol müşteri yorumları kazanmaya özen gösterin. Zamanla alanınızda oldukça avantajlı bir konuma ulaşmış olacaksınız.

Broşür ve Kartvizit Dağıtmak

Çalışmaya gittiğiniz yerlerde kartvizit ve broşür dağıtmak, kısa süre sonra tarafınıza yeni müşteriler olarak dönecektir. Broşürlerinizi size ulaşımı kolay olan bölgedeki apartman ve sitelere dağıtmak mantıklı olacaktır. Broşür ve kartvizit hazırlatma hususunda, her hangi bir matbaadan destek alabilirsiniz. Ayrıca internet ve sosyal medyada kullanmanız adına bir takım reklam araçları banner ve de videolar da hazırlatabilirsiniz.

Son Söz: Part time İş İmkanı Olarak Halı ve koltuk Yıkama İşi Nasıl?

Toparlamak gerekirse, üst kısımda verdiğimiz bilgilere göre part time iş fırsatı anlamında koltuk ve halı yıkama işi çok iyi bir fırsattır. Gerek yatırım maliyetinin uygun olması, gerekse çok kısa zamanda iyi gelir getiren bir iş olması açısından ek iş yapmak istiyorum diyen herkes için elverişlidir. Ancak bu işe kolay kazanç olarak bakmak yapılacak çok büyük bir hata olur. Yaptığınız işi ciddiye alıp gerekli olan özeni gösterirseniz başarısız olma ihtimali neredeyse yoktur. 

Koltuk Yıkama İşini Nerelerde Yapabilirsiniz

İlgili iş alanları Evler: Genelde çiftlerin ikisi birden çalıştığı durumlarda sizin için iyi müşteri olabilirler. 

Bürolar: Her türlü bürolarda bu işi yapmak mümkün özellikle sağlık sektöründeki dişçi-jinekolog-psikolog vs.. gibi yerlerde insanlar sürekli koltukları kullanırlar. Piyasa fiyatı 40 ila 100 TL arasında maliyeti ise sizin işçiliğiniz.Yani kar oranı yüksek. Ek iş için yapmak isteyenler için Cumartesi-Pazar günlerinde 2 iş alabilseler.Bir hafta sonunda 50 TLden 100 TL kazanırlar. Bu da bir ayda 400 TL eder ki ev kirası ve yiyecek masraflarına bayağı yardımcı olur. 

Direk bu işi yapmak isteyenler ise Pazarlamaya daha ağırlık vermeli ve işi anlatırken hijyen olayına önem vermeli. İlk üç ay 10 müşteri bulsa 50 TLden 500 ytl yapar ki Daha sonrasında ufak el ilanlarınız sayesinde müşteri sayınızı 50 ye yada daha fazlaya 6 ay içerisinde çıkartabilirsiniz. 50 müşteri demek 50*50:2500 TL demek kendi Bağ-Kurunuzu ve şirketinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. 

Dikkat edeceğiniz önemli konular 

  1. Müşteriyi ayağınıza beklemeyin siz onun ayağına gidin.
  2. Kaliteye önem verin.
  3. Sözünüzde durum zamanında hizmet vermeye dikkat edin.
  4. Bu işi yaparken kendinize bir iş tulumu alın.

Oto Koltuk Yıkama

 Bu seferde bu işin yapılacağı yeni bir alan keşfettim. Araç koltuk yıkama. Babamın 93 model Skoda bir aracı var.Oto yıkamaya gittiğinde koltukları kaça yıkarsınız diye sormuş.Yıkamacı 80 ytl fiyat çekince başlamış kara kara düşünmeye.Emekli adam 80 ytl koltuk yıkatmaya tabii ki vermez.Durumu bana anlattı. Ben yıkayayım mı dedim. 

Eee hep iş fikri yazmakla olmaz bizzat denemek de lazım. Nasıl olacak diye sorduğunda aldım halı yıkama makinesini elime. Eşim bana nasıl kullanacağımı öğrettikten sonra başladım arabanın koltuklarını yıkamaya yaklaşık 1,5 saat sürdü. Bittiğinde dışarıdan görülmeyen kirler o kadar fazlaydı ki şaşırmamak elde değil. 

Evet gelelim işin sonucuna. Sonuçta koltukları yıkadım ve birkaç saat içinde kurudu. Ve bu konudan yeni bir iş fikri çıkartmak hiç de zor olmadı. 

Bu işin yapılabileceği yerler: Araba pazarları, Galeriler ve Oto yıkamacılar olabilir. Koltuk Yıkama Müşteri kapasiteniz oldukça fazla. Size tavsiyem fiyat konusunda biraz makul olmanız yani 80 değilde 30-40 ytl arası daha çok müşteri bulabilirsiniz. Sadece haftasonlarıda yapılabilecek güzel bir ek iş. 

Özellikle araba pazarına gidecek araçlar bu işe çok daha uygun. Yıkamayla ilgili olarak. Suyun içine katacağınız halı yıkama malzemesini üzerindeki kullanma talimatına göre koymanız gerekmekte çok fazla koyarsanız koltuğu yıpratabilirsiniz. Talimatlarda 1 çay bardağı diyor.ve bende öyle yaptım. 

Bu içeriği oylayın
1.00, 1 Oy
Yorumlar (4)
TemizlikBu 38 ay önce
6 senelik halı yıkama işletmesi geçmişimi derleyip toparlayıp bir yazı haline getirerek hem bu işe yeni başlayacak olan kişilere hem ise hali hazırdaki halı yıkamacılara yol gösterecek birçok bilgiyi sizler için paylaştım. Ayriyeten en çok zorlandığınız konu olan müşteri yorumu almanın tek bir tıklama ile çözümü de yazımızda. https://www.temizlikbu.com/hali-yikama-firmasi-kurmak/
Kale Halı 40 ay önce
Halı yıkama olarak yazı güzel olmuş ancak bilmeniz gereken şu ki bu sektör oldukça problemleri olan sektörler arasında yer almaktadır. Özellikle bir çok girişimcinin bu işi kolay sanması ve işin içine girince rekabetten dolayı fiyatları düşürerek sektörün önünü tıkamaktadırlar. Bu nedenle bu işi yapmak isteyen kişiler kesinlikle teknolojik alt yapıya yatırım yapmaları ve fiyatlar konusunda sektörün doğru rakamları ile hizmet vermelerini öneriyorum.
Kale Halı 40 ay önce
Halı yıkama olarak yazı güzel olmuş ancak bilmeniz gereken şu ki bu sektör oldukça problemleri olan sektörler arasında yer almaktadır. Özellikle bir çok girişimcinin bu işi kolay sanması ve işin içine girince rekabetten dolayı fiyatları düşürerek sektörün önünü tıkamaktadırlar. Bu nedenle bu işi yapmak isteyen kişiler kesinlikle teknolojik alt yapıya yatırım yapmaları ve fiyatlar konusunda sektörün doğru rakamları ile hizmet vermelerini öneriyorum.
TemizlikBu 38 ay önce
6 senelik halı yıkama işletmesi geçmişimi derleyip toparlayıp bir yazı haline getirerek hem bu işe yeni başlayacak olan kişilere hem ise hali hazırdaki halı yıkamacılara yol gösterecek birçok bilgiyi sizler için paylaştım. Ayriyeten en çok zorlandığınız konu olan müşteri yorumu almanın tek bir tıklama ile çözümü de yazımızda. https://www.temizlikbu.com/hali-yikama-firmasi-kurmak/
Daha fazla yorum
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.