Ek işler

Ek iş yapmak isteyenlerin bir numaralı gayesi hayat standartlarını yükseltmektir. İnsanlar kazançlarını yükseltmek için başvurduğu bu yolda yaşamlarından feda etmeye başlarlar. Gündüz çalışan bir işçi örneğin 08:00-18:30 saatlerinden sonra ek birşeyler yapacağına inanır.Ama bu arada çatışmaları hesap etmez.Çatışmalar neler olabilir.

*Mesela kendi çalıştığı işte verimliliği otomatik olarak düşmeye başlayacaktır.
*Ailesiyle ilgilenmesi güçleşecek ve aile bağları zayıflamaya başlayacaktır.
*Belli bir süre sonra 2 iş yaptığı için vücut temposuda azalacaktır.
*Haftasonları da iş günlerine dönüşecek ve bazı tatları iyice unutacaktır.

Ek işlere girmeden önce iyi bir düşünmek yerinde olur. Mesela neler düşünülebilir.

1.Bu fikre kazanç yetmediği için gireceğiniz için ilk olarak kendi işyerinizde temponuzu ve ilişkilerinizi güçlendirirseniz maaş + pozisyonunuz istediğiniz düzeye gelmeye başlayacaktır. Sizin bu gayretinizi görmeyenler olursa ne mi olacak? Güzel soru :
a)iş yeri değişmelisiniz.
b)Patronla görüşmelisiniz.
c)Bunuda siz yazın.

2-Eğitiminize önem vererek kendinizi yetiştirebilirsiniz. Eğitim içinde illa pahalı kurslara gitmeyede gerek yok. Kitaplar,Forumlar,Arama motorları ve belkide ücretsiz stajlar bile yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak Daha iyi kazanmayı hedeflediniz. Bir fabrikada vardiyalı bir işçisiniz.Günde 8 saat çalışıyorsunuz.16 saat boş. 8 saat te uyku diyelim.Kaldı 8 saat bununda 4 saatini aileniz ve kendinize ayırdığınızı düşünelim.Elde var 4 saat Haftada 4*7=28 saat.Kısaca 28 saat kendinizi geliştirmek için iyi bir zaman. Neler yapılabilir.

*Pazarlama ve Satış konusunda gözlemleme,araştırma,kitap okuma.
*Bilgisayar Eğitimi webmasterlık,programlama,Bilg.kurma bakım ve satış.
*Yabancı dil eğitimi kitaplar,internet,Yabancı kanalları dinleme gibi.
*Dekorasyon Ürünleri tasarlayıp bunları mağazalara toptan satma.
*ve daha yüzlerce konuda kendinizi eğitebilirsiniz. Biliyorum bunların hepsi zor gibi gözükecek.Ama unutmayın birşeyler bilmeden nereye giderseniz gidin size kolay kolay fırsat verilmeyecektir. Ek işler hakkında sizlerin de yorumlarınızı bekliyorum başka neler yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here