Ekmek Shop’lar geliyor.

Ekmek Shop

35 ürün çeşidi ile geniş bir kesime ulaşan İstanbul Halk Ekmek, dar gelirlinin ekmeği imajını üzerinden atıp sosyeti sofrasında kendine yer açtı.

Dar gelirlinin ekmeği “Halk Ekmek”, sosyete sofrasında da yer almaya hazırlanıyor. Son yıllarda başta organik ekmek olmak üzere ürettiği 35 ürün çeşidi ile dikkatleri üzerine toplayan İstanbul Halk Ekmek (İHE), ekmek büfelerini tamamen kaldırmayı planlıyor. Büfelerin yerine Avrupai tarzdaki “Ekmek Shop”lar kuracak olan İHE, böylece Etiler, Nişantaşı, Florya, Yeşilköy gibi semtlerde de sosyetenin ekmekçisi olacak. Sağlıklı beslenme konseptinin yansıtılacağı Ekmek Shop’larda İHE ürünlerinin yanı sıra organik un, bakliyat gibi ürünler de satışa sunulacak.
“Fiyatımızla dar gelirlilere, kalitemizle tüm İstanbullular’a hitap ediyoruz” diyen İHE Genel Müdürü Salih Bekaroğlu, Ekmek Shop’larla hem daha geniş bir kesime ulaşacaklarını hem de İstanbul’u büfe kirliliğinden kurtaracaklarını söyledi. 2009 yılını yatırım yılı ilan eden İHE, 30 yıllık merkez konumdaki Edirnekapı fabrikası ve genel müdürlük binasını da taşımaya hazırlanıyor. Genel Müdür Bekaroğlu, alternatif arsa arayışlarının sürdüğünü, yeni fabrikanın olası bir deprem anında bile İstanbullular’a ekmek dağıtabilecekleri bir konumda olmasını istediklerini kaydetti.

Ekmek Shop geliyor büfeler kalkıyor
30 yıldır İstanbullu için ekonomik ekmek üreten İHE, son 5 yılda gerçekleştirdiği yatırım atağıyla fakirin ekmekçisi imajını yıkmaya başladı. Aynı dönemde 9 milyon 500 bin YTL yatırım ile ürün çeşidine organik ekmek, çölyak hastalarına yönelik glutensiz ekmek, ruşeymli ekmek gibi özel çeşitleri ekleyerek sayıyı 35’e yükselten İHE pazardaki iddiasını büyüttü. Diğer taraftan satış noktaları alanında ekmek büfeleri ile yetinmeyip, özel satış noktaları ve zincir mağazalarda yer bulan İHE, bu yıl 140 milyon YTL ciro hedefliyor. İHE’nin son atağı ise modern kent dokusuna uygun aynı zamanda sağlıklı beslenme konseptinin yansıtılacağı Ekmek Shop’lar oldu.
1.5 yıldır üzerinde çalıştıkları proje sonucunda 16 ayrı noktada Ekmek Shop açtıklarını anlatan Genel Müdür Salih Bekaroğlu, 2009’da Ekmek Shoplar’ın sayısını franchising sistemi ile artıracaklarını kaydetti. Bekaroğlu, “İlk yıl için hedefimiz sayının 70’e kadar çıkması. 1-2 yıl içinde ekmek büfelerinin yerini tamamen butik tarzdaki bu dükkanlarımız alacak” dedi. Bekaoğlu, konuya ilişkin şu bilgileri verdi: “Ürünlerimizin büyük kısmı bu büfelerde satılıyor. Şu anda toplam 596 noktadaki bu büfelerin hem görüntü kirliliği yarattığını hem de hijyen açısından sağlıklı koşullar sunmadığını düşünüyoruz. Örneğin, yaz aylarında sera etkisiyle ürünler çabuk bozulabiliyor. Avrupa’daki örnekleri inceledik. Ekmek konusunda önemli bir yere sahip Almanya’daki butik dükkanları örnek aldık. 2009’dan itibaren açacağımız dükkanları franchising sistemi ile çoğaltacağız. Çalışmalarımız sürüyor.”
Özellikle organik ekmeğe yoğun talep olduğunu anlatan Bekaroğlu, “Halk ekmeğin sadece dar gelirli ailelere ekmek ürettiği yönündeki algı yavaş yavaş yıkılıyor. Bu tabloyu kalitemizle birlikte çeşitlerimizi çoğaltarak oluşturduk” diye konuştu.

Depreme karşı fabrika
Günlük 1 milyon 500 bin adetlik üretim ile Avrupa’nın en büyük ekmek üreticisi olduklarını kaydeden Bekaroğlu, Edrinekapı, Cebeci ve Kartal olmak üzere 3 fabrikada üretim yaptıklarını söyledi. Bekaroğlu, günlük 1 milyon adet ekmek üretimi ile merkez konumdaki Edrinekapı fabrikasını taşıyacaklarını açıkladı. Fabrikanın taşınmasında, İstanbul’da gerçekleşmesi beklenen depremin etkili olduğunu vurgulayan Bekaroğlu, “Diğer 2 fabrikada böyle bir risk yok. Fakat Edrinekapı 30 yıllık bir bina. Depreme dayanıklılığı konusunda endişelerimiz var” dedi. Yeni fabrika için alternatif arsa arayışının sürdüğünü belirten Bekaroğlu, şunları kaydetti: “Üzerinde durduğumuz 8 alternatif arsa var. Tercihimiz, eski fabrikamıza yakın bir bölgede, Eyüp-Kağıthane sınırları içinde olması. Çünkü, İHE’nin her 3 fabrikasında da deprem ve benzeri afet durumlarında 10 günlük ekmek üretecek, un, su, ve LPG stoğu bulunuyor. Olası bir deprem durumunda yolların ve viyadüklerin zarar görmesi halinde kent merkezindeki önemli noktalara karayolu ile ulaşacağımız noktada bulunmak istiyoruz ki, deprem durumunda bile İstunbullular’a ekmek dağıtabilelim. arazi dışında taşınma maliyeti 10 milyon YTL’yi bulacak.”
Yeni fabrika için mevcut makinelerin de yüzde 60’lık kısmını yenileyeceklerini anlatan Bekaroğlu, sadece hamur karıştırma miksleri ve ekmeği el yerine robotla toplayan makine için 4 milyon YTL’lik yatırım yapacaklarını ifade etti.

Sırada simit-poğaça var
Bekaroğlu, Kartal fabrikasında sürekli olarak pide ve aralarında simit, poğaçanın da yer aldığı 15 yeni çeşit ürün üretecek makine yatırımı da yapacaklarını söyledi. Piyasada 1.5-2 YTL olan Ramazan pidesini İHE olarak 50 YKr’ye satışa sunduklarını hatırlatan Bekaroğlu, “Toplam 1 milyon 115 bin adet pide ürettik. Pidemizi alan İstunbullular pideye, 1 milyon 115 bin YTL daha az para ödemiş oldu. Bu hizmetin devam etmesini istiyoruz” dedi.
İHE kısa bir süre sonra, fındıklı, cevizli, tarçınlı, zerdeçallı, çeşni baharatlı ve ısırgan otlu ekem çeşitlerini tüketicinin beğenisine sunacak.
Çölyak hastaları için glutensiz ekmek üretimi de yapan Halk Ekmek, bu bayramda tüm çölyak hastalarına glutensiz ürünlerden oluşan bir paket hediye edecek.

İHE, Ekmek Müzesi kuracak
Geçtiğimiz yıllarda Ankara Halk Ekmek’in gerçekleştirdiği Ekmek Müzesi projesi, İstanbul’a taşınıyor. İHE fabrikalarını her yıl 10 bine yakın kişinin ziyaret ettiğini belirten Genel Müdür Salih Bekaroğlu, kuracakları ekmek müzesi ile özellikle fabrikaları gezen öğrencilere sadece ekmek üretimini değil, günümüze kadar ekmek üretiminin gelişimini de göstermiş olacaklarını söyledi. İlk etapta Cebeci fabrikasının yanına kurulacak olan müze, yeni fabrikanın tamamlanması ile birlikte genişletilmiş olarak buraya taşınacak. İHE fabrikalarını isteyen herkesin istediği anda gezebileceğini vurgulayan Bekaroğlu, yakın bir dönemde ise İHE’deki üretimin her anının canlı olarak internetten takip edilebileceğini belirtti.

Kaynak: Referans Gazetesi

5 YORUMLAR

  1. bence en güzeli yapılıyor hiç olmassa ekmek frınları kendilerini hizaya sokup hijyenik şartalarda üretim daha güzel görsel görünümü ile müşteriye çıkmak bu sebebeten dolayı istanbuldaki frın işletmecileri istanbul halk ekmek işletmesini örnek alması gerek olduğunu düşünüyorum tabiki burada istanbul halkekmek ile sivil ekmek frınların ürettikleri ekmek fiatındaki uçurum tabiki gözlerden kaçmıyor bunuda belediye bir şekilde frıncılara yardım ettiği kanısındayım ben öncelikle nihayi tüketici olarak gözlemlerim şu frıncı öncelilke rakiplari ile rekabet yapmayı bırakıp kalıtesi ile rekabet yapmayı yaptıkları zaman para kazanabilecekleri ortaya çıkacaktır.

  2. ihe dikkatine.. acıcak olcagınız shoplar herkes tarafın dan begenilmekte tabiiki bu begenım sırasın da halk ekmeginin fırıncı kardeslerımıze verecegi zararı da göz önünde bulundurmak lazım ist halk ekmegi kuracagı shopların fırın bulunan bölgelere fırın la aralarındaki mesafe en az iki kilimetre olmalı dır.Böylece bi taraftan hizmet yaparken bi taraftan da colugunun ve cocugunun rızkını kazanmaya calısırken onlara darbe vurmayalım.sizleri allaha emenat ediyorum şüpesizki en dogrusunu sizler yaparsın .

  3. merhaba ekmek shoplar açılacak güzel hoşta bayilikler kime ve neye göre verilecek eğer şimdiden belliyse kimlere verileceği bu bir iş fikri midir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here