Ekmekiçi franchising veriyor

Ekmekiçi

Kebap, kokoreç gibi geleneksel Türk tatlanın ekmeğin içinde servis eden İzmirli Ekmekiçi firması, çoğu İstanbul’da olmak üzere büyük kentlerde franchising sistemiyle büyümeyi hedefliyor.

Kriz bazı sektörleri derinden etkilerken bazı sektörlere de deyim rindeyse adeta ilaç gibi geldi. Bu sektörlerden biri de kuşkusuz fast-food oldu. Çünkü kriz nedeniyle bütçede muslukların kısıldığı bu dönemde, restoranlara olan rağbet de her geçen gün artıyor. Krizin etkisinin ne kadar süreceğinin belirsiz olduğu düşünülünce fast-food sektörünün yeni fırsatlar yaratması bekleniyor.

Bu hafta girişimcilere yöresel lezzetleri fast-food kültürüyle yorumlayan İzmir şirket Ekmekiçi’nin sunduğu iş fırsatından bahsedeceğiz. Ekmekiçi’nin 199 yılında Veysi Öncel tarafından İzmir’de kurulan bir fast-food 1. Öncel, Ekmekiçi markasını adan önce gıda sektöründe 30 yıl deneyime sahip. 1991’de İzmir Büyük Şehir Belediyesi’nin yemek talebini karşılamak amacıyla Çağdaş Catering fabrikasını kuran Öncel, bu 7 bin kişiye hizmet verebilen Catring şirketine dönüştürür.

Öncel, Amerikan köftesinin Türkiye’deki ve dünyadaki başarısını gözlemleyince, “Neden bizim geleneksel tatlarımız revaçta değil?” sorusuyla beraber Ekmekiçi fikrini geliştirmek üzere çalışmalarına başlar ve 1999 yılında Alsancak’ta ilk Ekmekiçi açılır. Türkiye’de ilk defa parmak patatesli menü olarak servis edilen Ekmekiçi ürünlerinin en büyük özelliği, kebap, kokoreç gibi geleneksel Türk tatlarını tabakta değil ekmeğin içinde servis ediliyor olması. Ekmekiçi, gelen yoğun talepler nedeniyle 2007 yılında franchise sistemine geçti.

200 BİN TL CİRO

2009 yılında 17 şubesi bulunan Ekmekiçi’nin 2009 sonuna kadar hedefi, çoğu İstanbul’da olmak üzere 30 ile 50 arasında şubeye ulaşmak. Şirketin bayilik için hedeflediği iller ise İstanbul, Ankara ve İzmir. Ekmekiçi’de iki çeşit franchising modeli bulunuyor. Bunlardan biri alışveriş merkezi (AVM) modeli. AVM modelinde, Türkiye veya yurt dışındaki alışveriş merkezlerinde altı metre cepheli 50 ile 80 metrekare arasında değişen alanların uygun olduğu ifade ediliyor. Cadde modelinde ise yine en az altı metre cepheli, baca sorunu olmayan ve gerekli izinleri alınmış, insan trafiğinin yoğun olduğu bölgeler uygun alanlar olarak gösteriliyor.
Kriz şans yarattı

Franchise giriş bedelinin 25 bin dolar olduğu Ekmekiçi’nde aylık cironun yüzde 3’ü kadar marka kullanım payı, aylık cironun yüzde 2’si kadar da reklâm katkı payı alınıyor. Tüm altyapı, dekorasyon ve ekipman tamamlanarak franchise’a teslim ediliyor. Yaklaşık yatırım bedeli ise 120 ile 150 bin dolar arasında değişiyor. Aylık yapılacak tahmini ciro ise 50 ile 200 bin TL arasında değişiyor. Kâr marjı da yüzde 15 ile 30 arası olarak ifade ediliyor.

Ekmekiçi Çağdaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Veysi Öncel, krizin fast-food sektörü için bir şans yarattığını söyleyerek, şöyle devam ediyor:

“Menülerimize kattığımız Anadolu’nun tatlarıyla kısa zamanda en çok tercih edilen lezzetlerden biri haline geldik. Kebabı ekmeğin içine koymuş olmamız, insanlara çok güzel ve değişik geldi. Bu anlamda bayiler, yani gıdaya yatırım yapanlar için de bir farklılık yaratmış olduk.”

Ekonomist

6 YORUMLAR

  1. Muğla Merkezde işlek bir lokasyonda şubenizden açmak istiyorum.Koşullarınızı tam olarak bilmek istiyorum.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar. 0532 471 3296

  2. bu tür firmalar karşısındaki adamı düşünmüyor çok saçma rakamlar söylüyorlar esnaflık yapmış girişimciler az çok geliri gideri biliyorlar her yerde bu paralar kazanılmaz. tosttan ayda 50 bin -200 tl arası para kazandğına inanmak isterim ama zor. ancak en iyi 2-3 bayisi kazanır o paraları her yerde aynı iş yapamazsın. birde 120-150 bin tl yatırım yapmak çok para. benim 120-150 bin tl param olsa kendi markamı yaratırım en güzel mekanı açarım. kendim veririm bayilik. daha çok karlı işler yapılır o paralara. birde buraya giren arkadaşların çoğunluğunun sermayesi veya kredi çekip çevirebilecek para en fazla 20-30 bin tl diye düşünüyorum. franchising verecek firmalar para kazanmadan sermayeyi dükkanın iç ve dış yenilemesine yatırdığıyor. bu yanlışlıkların görülüp düzeltilmesi daha güzel olur. bir de bayilik alacak arkadaşlar, alış veriş merkezlerinde düşünsünler ilk etapda. tabi bunlar benim görüş ve izlenimlerim. Allah bol kazançlı bereketli işler nasip etsin herkeze.

  3. ne bir adres ne bir telefon ama daha detaylı bilgi ve fiyat hakkında konuşmak isterim ilgilenirseniz teşekkürederim…

  4. mrh
    manisa turgutlu da açmayı düşündüğüm ekmek içi şb adına yapılacak işlemleri ve bana ait olan maliyeti öğrenmek istiyorum.yardımcı olmanız dileğiyle,teşekkürler..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here