Ekonomide İstikrar İçin Girişimci Nesil Şart

Girişimcilik demek, kısaca anlatılmak gerekirse, kar ve üretme arzusuyla bir işletme kurabilmek için gerekli riskleri göğüsleyebilecek kabiliyetlere sahip olmak demektir. Yani bir iş yapmaya karar vermek için öncelikle o işin zorluklarıyla mücadele edecek özgüveni kendinizde bulmanız gereklidir.

Ekonomik açıdan bakıldığı zaman girişimcilik; girişimci, sermaye, doğal kaynaklar ve iş gücü dörtlüsüyle şekilleneceğini söylemek mümkün. Girişimci ruhların inovasyon ve risk alabilme özelliğiyle yoğrulduğu bazı ülkelerde, ekonomik kalkınmaya büyük katkı sağladığını Brezilya, Güney Kore, Meksika gibi ülkelerde özellikle son 25 yıla bakıldığında açıkca görülebilmektedir.

Girişimcilik ruhunu devletlerin planladığı ve hayata geçirdiği ekonomik politikalar da tetikleyebilmekte. Girişimci ruhlar, kötü planlanmış ekonomil plotikaların uygulandığı yerlerde başarılı olamayabilirler. Buna günümüzde en güzel örnek Yunanistan olarak gösterilebilir. Yunanistan’daki ekonomik kriz, girişimcileri kara kara düşündürdüğü aşikar.

MÜSİAD Gençlik Kurulu tarafından 2000’e yakın genç üzerinde yapılan araştırmada gençlerin ekonomik göstergelere karşı olumlu tepkiler gösterdikleri gözlemlenmiştir. Türkiye’deki gençler tarafından kredi kartı kullanımı %73’ler gibi oranlarda. Gençlerin kredi kartı kullanım oranları baya bir yüksek ve bu da e-ticaret sektörünün büyümesi anlamına gelmektedir. Kredi kartı kullanan gençlerin yaş ortalaması 18-25 yaş olarak gözlemlenmiş ve kredi kartı limitleri hakkında gençlere sorular yöneltildiğinde çarpıcı cevaplar alınmıştır. Özellikle gençlerin gelirlerindeki artış kredi kartı limitlerine de paralel olarak yansımış ve hatta gelirlerinin üzerinde çıktığı gözlemlenmiştir.

 

kredi kartı kullanım oranı

Araştırmada gençelre yöneltilen ekonomiden memnun musunuz sorusuna ise gençlerin %66 kadarı olumlu cevaplar vermesi de gençlerin ekonomik olarak güven içinde olması anlamına gelmekte ve bu iyiye işarettir. Gençlerin ekonomiye ve piyasaya olan bu güveni ekonomide istikrarı sağlayabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here