Elazığlı Çiğköfteci Ahmet Usta büyümeye devam ediyor.

34

Anadolu insanını girişimcilik başarısına ilginç bir örnek Elazığlı çiğköfteci Ahmet Usta… Çok değil 12 yıl önce bir kamyon kasasında başlayan yolculuk, Ahmet Usta`yı çiğ köfte zincirinin sahibi yaptı..
Elazığlı Çiğköfteci Ahmet Usta hem şube sayısını ve hem de ürün çeşitliliğini arttırarak ilerliyor!
1960`larda tornacı çıraklığı yaptığı dönemde dükkanın önünde çiğköfte satan bir ustadan bu işin inceliklerini öğrenmiş. O günlerde sadece yakın çevresi için yoğurduğu çiğköfte işine profesyonel olarak 42 yaşındayken 1994 yılında İstanbul Avcılar`da başlamış. Önce seyyar olarak çalışmaya başlayan Ahmet Arslan, ilk dükkanı yine Avcılar`da açmış. Avcılar`dan sonra ikinci dükkanı ise, gelir seviyesi Avcılar`a göre çok daha fazla olan Etiler`de açmış. Bugün İstanbul`un dört bir yanında ve İzmit`teki dükkanlarında çifköfteyi `Elazığlı çiğ köfteci Ahmet Usta` markasıyla satıyor.

Türkiye`nin ilk çiğköfte fabrikasını kuran; ISO 22000 belgeli ve Tarım Köyişleri Bakanlığından `ilk ve tek` çiğköfte üretim izinli Elazığlı Ahmet Usta; İstanbul`da 19 zincir şubeye ulaştı ve şimdi organik üretim sertifikası CERES belgesiyle `Organik Çiğköfte` yi şubelerinde satışa sundu. Ticari hayatına 1997 yılında bir kamyonetin arkasını büfe haline getirerek başlayan Elazığlı üretimini şu anda 1500 m2 lik fabrikasında sürdürüyor.

Franchise ile yurt çapına yayılıyor
Çiğköftenin fabrikada üretilip, corner shoplar vasıtasıyla tüketiciye ulaştırılmasında öncü olan Ahmet Usta; sayısı 18 olan kendi şubelerinin yanı sıra bu yıl franchise verdiği yeni şubelerini de portföyüne eklemeye devam ediyor. Elazığlı Çiğköfteci Ahmet Usta, franchise ile İstanbul Yakuplu`da 19. şubesini açtı. Öncelikli illerin Ankara, İzmir ve Bursa olarak belirlendiği franchise ile 10 yeni şube daha hedefleniyor.Elazığlı Genel Müdürü Fatih Arslan bayilik şartları şu bilgileri verdi: `Franchise vereceğimiz iş yerinin en az 30 m2, araç ve yaya trafiğine açık bir yerde olması gerekiyor. Banka teminat mektubu ve bayilik bedeli olarak 25 bin YTL talep ediyoruz. Böylece markamızı kullanma hakkını satın almış yatırımcıya ayrıca personel eğitimi ve lojistik desteğini ve bir kereye mahsus 500 kg çiğköfte ve Elazığlı`ya özel çiğköfte sosumuzu ücretsiz olarak veriyoruz. Franchise ile şube sayımızı arttırırken AR-GE çalışmalarımız ile de ürün yelpazemizi zenginleştiriyoruz. En son piyasaya sunduğumuz Organik çiğköfte çeşidimiz ile tüm şubelerimizde, çiğköfte seven ama beslenme alışkanlığı nedeniyle yiyemeyen müşterilerimize ulaşıyoruz.`ISO 22000 Belgesi ile üretim yapıyor

Türkiye`de çiğköfteyi ilk defa fabrikada üreten ve bu konuda öncü olan Elazığlı, ISO 22000 kalite belgeli üretimi ile İstanbul ve yakın çevresi genelinde 18 şubesi ile müşterilerine güvenli, kaliteli ve hızlı hizmetiyle ulaşıyor. 55 kişiyi istihdam eden Elazığlı ilk çiğköfte fabrikası kurmuş olmanın ayrıcalığını yaşıyor.

Günlük 2.5 ton çiğköfte üretilen Elazığlı Tesislerinde, çiğköfte, vakumlu poşetlerde paketlenerek menünün içerisindeki diğer malzemeler; yeşillik, içli köfte ve tatlı ile günlük olarak şubelere dağıtılıyor.

Ahmet Usta`nın kendisine ait şubelerin bulunduğu ilçeler ise şöyle: Avcılar, Etiler, Bostancı, Bakırköy, Ataköy, Kozyatağı, Acıbadem, Fındıkzade, Florya, K. Çamlıca, Çamlıca, Acıbadem, Okmeydanı, B. Çekmece, Zeytinburnu, Çorlu ve İzmit..
Kaynak: Gözlemgazetesi

4 YORUMLAR

  1. selam ahmet usta bende elazığlıyım ama istanbul ümraniyede oturuyorum.bende pazarlarda tatlı satıyorum.yani seyyar satıcıyım.bende yukarıyı hedefliyorum.yani senin geldiğin seviyeye gelmek istiyorum.saolsun eşim evde yapıyo sütlaç supangle kemal paşa revani bende pazarlarda satıyorum inşallah ALLAH banada yürü ya kulum der.ALLAH YOLUNU AÇIK ETSİN.ALLAHA EMANET OL.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here