Elektrik – elektronik mühendisi

Elektrik enerjisi üretme, iletme, dağıtma sistemleri ile her türlü elektronik alet ve iletişim sistemlerinin projelerinin yapılması, geliştirilmesi, kullanılması ve denetimi konularında  çalışan kişidir.


GÖREVLER


- Elektrik enerjisinin; hidrolik, nükleer ve diğer kaynaklara dayalı üretimini yapar,
- Üretim noktasından tüketim noktasına kadar iletim hattının plan, proje ve uygulamasını yapar,
- Elektrik enerjisi üreten ve tüketen tesislerin proje, montaj ve işletmesini yapar,
- Haberleşme, endüstriyel, kontrol  ve tıbbi elektronik cihaz ve ekipmanların tasarım,  imalat, işletme ve bakımını yapar,
- Sayısal (mikroişlemci tabanlı) ve bilgisayar tabanlı sistemlerin tasarım, imalat, işletme ve bakımını yapar,
- Elektronik techizat sistemleri için bakım, işletme standartları, bültenler, teknik talimatlar, resimli şemalar hazırlar,
- Bu işler için gerekli işgücü ve maliyeti hesaplar,
- Danışmanlık  eğitim-öğretim, yönetim ve teknik satış işlemleri yapar.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
- Analog ve dijital ölçüm aletleri(avometre, osiloskop vb.)
- Jenaratör ve motorlar,
- Sayısal kökenli aletler(sayısal osiloskop, spektrum analizörleri vb)
- Optik ölçüm aletleri,
- Bilgisayar
- Çeşitli el aletleri


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Elektrik ve elektronik mühendisi olmak isteyenlerin;
- Analitik düşünme yeteneğine sahip,
- Fen alanına özellikle fizik konularına ilgili,
- Planlama, tasarım gücü kuvvetli,
- Mekanik yeteneği olan,
- Sorumluluk duygusu gelişmiş, risk alabilen,
- Kurallara uyan,
- Yönergeleri izleyebilen,
- Yaratıcı,
- Ekip çalışmasına yatkın,
- İleriyi görebilme ve koşulları değerlendirme yeteneğine sahip,
- Başkalarını yönetebilen ve işbirliği halinde çalışabilen, yeniliklere açık kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Elektrik elektronik mühendislerinin çalışma alanları çok geniş olduğundan, çok farklı ortamlarda çalışabilirler. Genellikle;
- Elektrik  santralleri, şantiyeler ve laboratuvarlarda,
- Proje yapımında büro ortamında,
- Enerji dağıtımı konusunda açık havada,
- Tıbbi elektronik konularında ise hastahane ortamında çalışırlar.
Şantiye ortamı gürültülü, büro ortamı ise genelde sakindir. Çalışma koşulları genellikle tam gün olup, zaman zaman seyahat etmeleri gerekir. Şantiye ortamındaki çalışmalarda hafta sonu çalışmaları da gerekebilir.
İş yapılırken bazen yalnız,  bazen ise  diğer çalışan ve kişilerle (diğer mühendisler, tekniker, teknisyen, teknik ressam, müteahhit vb) iletişim de bulunurlar.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
- Bu bölüm mezunları için iş olanakları ve çalışma alanları oldukça geniştir. Mezunlar; elektronik ve elektrik teknolojilerinin üretildiği, transfer edildiği, satıldığı ve pazarlandığı özel sektör ve kamu kurumlarında çalışabilmektedirler. (Telekom, TRT, Türk Kablo, TEK, vb)
- Elektronik tasarım, bakım ve onarım, kontrol sistemleri tasarım ve üretim, iletişim sistemleri (cep telefonu, uydu haberleşme, kablo işletmeleri) alanlarında ulusal ve uluslararası boyutta iş imkanları mevcuttur.
- Elektrik-Elektronik Mühendisliği programını bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/açılacak pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayanlar Elektrik Öğretmeni olarak da çalışabilirler.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi  üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinin  Elektrik-Elektronik bölümünde verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Mesleğin eğitimine girebilmek için,
- Lise veya dengi okul mezunu olmak,
- Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Elektrik-Elektronik Mühendisliği” lisans programı için yeterli “Sayısal (SAY-2)” puan almak.
- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (OSYM) Tercih Bildirim Formunda “Elektrik Elektronik Mühendisliği” lisans programları ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
- Bu yüksek öğrenim programında öğrenim görmek isteyen adaylar liselerin, Fen,  Fen Bilimleri, Klasik Fen, Matematik, Tabii Bilimler alanlarından mezun iseler, OSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonucunda diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler.
- Ancak kendi alan/kol/bölümlerin dışında bir yüksek öğrenim programını tercih eden adayların yerleşme şansı azalmaktadır.
- Biyomedikal Cihaz ve Teknolojisi, Deniz Elektroniği, Deniz Haberleşme, Elektrik, Elektrik-Elektronik, Elektrik-elektronik Teknikerliği, Elektronik, Elektronik Haberleşme, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Otomasyon, Ev Cihazları Teknolojisi, Ev Gereçleri, Haberleşme, Haberleşme Teknolojisi, Hidroelektrik Santralleri, Kontrol Sistemleri Teknolojisi, Mekartronik, Muharebe ve Elektronik Bilgi Sistemleri, Oto Elektrik-Elektronik, Otomasyon,  Radyo ve Televizyon Tekniği, Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Telekomünikasyon, Termik Santrallerde Enerji Üretimi, Uçak Elektriği, Uçak Elektroniği, ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde Elektrik-Elektronik Mühendisliği  lisans programına dikey geçiş yapabilirler.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi lise veya dengi okuldan sonra 4 yıl, hazırlık sınıfı olan üniversitelerde ise 5 yıldır.
Eğitimin süresince; Elektrik Mühendisliğine Giriş, Elektrik Ölçme, Güç Elektroniği, Elektrik Makineleri, Elektromekanik Enerji Dönüşümü, Enerji Üretimi, Enerji İletimi, Enerji Dağıtımı, Güç Sistemleri Analizi, Elektrik Tesisleri, Elektrik Tesis Proje, Elektrik Tesislerinde Koruma, Elektriğin Endüstride Kullanılması, Güç Elektroniğinin Endüstriye Uygulanması, Güç Kalitesi, Elektrik Sürücü Sistemleri, Aydınlatma ve İç Tesisat, Yüksek Gerilim Tekniği, Elektrik Santralleri, Elektrik Enerjisi Ekonomisi, Topraklama,
Matematik, Fizik, Bilgisayar Programlaması, Teknik Resim Mühendislik Çizimi, Doğrusal Analiz, Kompleks Hesaplama, Mantıksal Analiz, Temel Devre, Elektronik Devreleri, Sinyal ve Sistem Analizi, Haberleşme, Stokastik Sistemler, Mikrodalga, RF Elektroniği ve Tıbbi Elektronik gibi dersler okutulur.
Öğrenciler 3. ve 4. sınıfların sonunda 20’şer  günden toplam 40 gün staj yapmak zorundadırlar.


MESLEKTE İLERLEME
Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.
Mezunlar Sistemler, Elektronik, Katı Hal Elektroniği ve Enerji Dönüşümünde uzmanlaşabilirler.
Nitelikli elemanlar işletmelerde üst düzey yöneticiliğe yükselebilmektedirler.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Meslek eğitimi sırasında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün verdiği öğrenci kredisinden yararlanabilirler. Ayrıca, bazı kurum ve kuruluşların burslarından faydalanabilirler.
Eğitimini tamamlayanlar kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyorlarsa 657 sayılı kanunda belirlenen teknik hizmetler sınıfındaki kadroların derece ve kademesinden maaş alırlar.DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
- İlgili eğitim kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İşÂ  Kurumu İl ve Şube   Müdürlükleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here