Elektrikli arabalar için şarj istasyonu geliyor

Enerji kaynaklarındaki farklılaşmalar ve teknolojinin gelişmesi, insan yaşamında da birçok değişikliğe yol açıyor.


Fosil yakıtların gittikçe azalması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ön plana çıkması, araçları da etkiliyor. Benzinin yanında elektrikle de çalışan hibrid otomobillerin yollara çıkmasının ardından tamamen aküyle çalışanlar ise yakın bir gelecekte insanların hizmetinde olacak. Bu durum akaryakıt istasyonlarının çehresini değiştirirken, benzin pompalarının yanında elektrik pompaları da bulunacak.


Konuyla ilgili konuşan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Üyesi Fatih Dönmez, Türkiye’nin, akü şarjı yapılan istasyonlara yaklaşık beş yıl içinde kavuşacağını söyledi. Ülkedeki otomotiv firmalarının, elektrikli arabalar için uzun süredir çalıştığını kaydeden Dönmez, bunlar yollara çıkınca elektrik istasyonlarının da şart olacağını vurguladı. Mevcut benzinliklere akü şarj bölümü eklenmesi için kanuna gerek olmadığını savunan Dönmez, EPDK kararıyla halledilebileceğini belirtti. Avrupa’daki pilot ülkelerde tamamen elektrikle çalışan otomobillerin yollara çıktığını belirten Dönmez, Türkiye’ye henüz hem benzinle hem elektrikle çalışan hibrid otomobillerin girdiğini, tamamen elektriklilerin de yakın gelecekte gireceğini dile getirdi. Dönmez, “Önümüzdeki beş sene içinde, benzinliklerde aküleri şarj edecek yerlerin kurulduğunu görmeye başlayacağız. Avrupa’da pilot ülkelerde bu otomobiller var, ancak çok uzun mesafe gidemiyorlar. Geliştirilmeleri gerekiyor.

2 YORUMLAR

  1. Elektrikli arabalar için şarj istasyonlarını Türkiye geneleinde kimler açabiliyor ve bu bayilikler kimler tarafından veriliyor.İRTİBAT NUMARALARINA NASIL ULAŞABİLİRİZ.İnternette yayınlayabilirseniz seviniriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here