Elektrikli sürücüsüz servis aracı kalabalık kent alanlarını hedefliyor

Navia; havaalanı açık otoparkları, alışveriş merkezleri, fuar merkezleri ve üniversiteler gibi yaya trafiği yoğun alanlarda yayalar için tasarlanmış elektrikli sürücüsüz servis aracıdır.

Navia
Navia

Google’ın sürücüsüz arabasının medya tanıtımının üzerinden henüz çok geçmeden, bir Fransız firması da benzer bir araç geliştirdi. Kişisel bir araç olmaktan ziyade, Induct firmasının geliştirdiği Navia; havaalanı açık otoparkları, alışveriş merkezleri, fuar merkezleri ve üniversiteler gibi yaya trafiği yoğun alanlarda yayalar için tasarlanmış elektrikli sürücüsüz servis aracıdır.

Saatte 12.5 mil maksimum hızla sekiz yolcu taşıma kapasitesine sahip olan Navia; konumunu, rotasını ve katettiği mesafeyi anında hesaplamasına olanak sağlayan hız ölçerler ve jiroskoplar ile birlikte lazer mesafe ölçme cihazları, kameralar ve GPS teknolojisinden de faydalanıyor. Induct tarafından geliştirilen bir yazılım paketi ile birleştirilince, bu teknoloji kombinasyonu Induct yetkililerinin belirttiğine göre her koşulda aracın kendi kendine güvenle seyahat etmesini sağlıyor. Navia’nın sürüş sistemi araç her durduğunda kendini anında şarj edebilen lityum-polimer piller kullanıyor. Aşağıdaki video aracı çalışırken gösteriyor.

Geçtiğimiz Aralık ayının başında İsviçre’deki Lozan Federal Politeknik Okulu [EPFL] ile bir ortaklık altında Navia’nın ilk dağıtımını yaptığını açıklayan Induct yetkilileri, West Florida Üniversitesi ve Singapur Nanyang Teknolojik Üniversitesi ile de benzer ortaklıklara imza attıklarını belirttiler. Acaba ulaşım alanındaki girişimcilerin ilgisini bu ilginç araç çekebilecek mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here