Elektrkli ev aletleri bakım ve tamircisi

Evlerde kullanılan buzdolabı, elektrik süpürgesi, ısıtıcı gibi elektrikle çalışan aletlerin mekanik donanımlarında meydana gelen arızaların kaynağını bulup gideren kişidir.


GÖREVLER


- Bozuk aleti inceler ve bozukluğun nereden ileri geldiğini saptar,
- Bozuk parçayı onarır veya değiştirir, motoru temizler ve yağlar,
- Bakımı ve tamiri yapılan aleti müşteriye teslim etmeden önce bir kez daha dener,
- Aletin neresinin tamir edildiği hakkında müşteriye bilgi verir,
- Bakım ve tamir ücretini hesaplayarak tahsil eder.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
- Kesici aletler (teneke makası, kağıt makası, ağaç testereleri, demir testereleri, keskiler, boru kesme maka
- Vidalama aletleri (düz ağızlı tornavida, yıldız ağızlı tornavida, ayarlı pense, civata ve somun anahtarları)
- Delme aletleri (burgu, elektrikli matkap, nokta zımba )
- Burma ve ezme için kullanılan aletler (çekiçler, takmalar)
- Düzeltme aletleri (törpü ve eğeler, rende, ıspatula, zımpara)
- Elektrikli ark kaynağı, oksi-gaz kaynağı, gümüş kaynağı.
- Ölçme ve kontrol aletleri (çelik cetvel, kumpaslar, mikrometreler, endüvi endüktör, kollektör ve fırçalar, gövde, kapaklar ve fonlar, rulmanlar ve  burçlar, toz torbası, hortum ve diğer ek parçalar, anahtar, elektronik güç ayarlama sistemi.)
- Avometre.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
- Elleri ve gözleri sağlam,
- Normal düzeyde genel yeteneğe,
- Mekanik yeteneğe ve ilgiye sahip,
- Dikkatli, tedbirli ve sabırlı olmaları beklenir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Elektrikli ev aletleri bakım ve tamircisi görevini atölyede, evlerde ve elektronik alet kullanılan mekanlarda yürütür. Bu nedenle, bulunduğu kent veya kazalarda devamlı hareket halindedir. İşin değişik mekanlarda yapılması hareketlilikten ve değişiklikten hoşlanan kimselere ilginç gelebilir. Çalışma hafta içi normal çalışma saatleri içinde yürütülür. Kişi birinci derecede aletlerle ilgilidir. Ancak, evlerde alet sahipleri ile, bağlı olduğu firmada diğer çalışanlarla etkileşim halindedir.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Elektrikli ev aletleri bakım ve tamircileri;
- Elektrikli ev aletlerinin yetkili servislerinde,
- Elektrikli ev aletleri üreten işletmelerde,
- Kendi işyerlerinde çalışma olanağı bulabilirler. 
Teknolojinin ilerlemesine paralel olarak makineleşmeye gidilmektedir ve elektrikli ev aletleri çoğalıp yaygınlaştığından bu mesleğe duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Bu nedenle elektrikli ev aletleri bakım ve tamirciliği mesleğinin öneminin giderek arttığı görülmektedir. Bu mesleğin bakım yönünün zaman içerisinde artış göstereceği ve aynı oranda tamirat yönünde azalış olacağı düşünülmektedir. Mesleğin yürütülmesinde kendi adına işyeri açmanın sermaye az, kazanç fazla olduğundan tercih edildiği serbest çalışanlar tarafından belirtilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki  eğitim merkezlerinde “Elektrik-Elektronik Teknolojisi” alanı “Elektrikli ev Aletleri Teknik Servisçiliği” dalında verilmektedir.
Ayrıca, meslek liselerinde aynı alan ve meslek dalında da bu mesleğin eğitimi verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
- En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
- 14 yaşını doldurmuş olmak. ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.
- Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
- Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.
Bu şartları yerine getiren kişiler mesleki eğitim merkezlerinde düzenlenecek eğitime katılabilirler.
Meslek lisesinde mesleğin eğitimini görmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve meslek liselerine giriş şartlarını taşımak gerekmektedir.


EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
- Elektrikli ev aletleri bakım ve tamirciliği mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1.5 yıldır. Meslek liselerinde ise eğitim süresi 4 yıldır.
- Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim; haftanın 1 günü teorik diğer günlerde ise işletmelerde pratik olarak verilmektedir.
- Çıraklara teorik olarak; elektrik motorlarının çalışma prensiplerini, kumanda ve yel verme sistemlerini, mekanik sistemlere ait parçaları, elektrik devrelerinin onarımını, çeşitli kaynak işlemlerini ve elektrikli ev aletlerini oluşturan diğer sistemleri tanımayı, bunların çalışma prensiplerini ve birbirleri ile ilişkilerini öğretmek amaçlanmaktadır. Her çıraklık eğitimi programında ortak olarak alınan Genel Bilgi Derslerinin yanı sıra Teknik ve Meslek Resmi, Temel Elektronik Bilgisi ve Elektrik Bilgisi ve Meslek Bilgisi dersleri yer almaktadır. Teorik eğitim, işyerinde yapılan pratik eğitime paralel olacak şekilde planlanmış olup, öğrencilerin mesleğin gerektirdiği bilgileri bir bütünlük içerisinde kazanmaları amaçlanmıştır.


MESLEKTE İLERLEME
- Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.
- Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra  “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler.
- Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması  zorunludur.
- İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Eğitim sırasında işletmelerde meslek eğitimi gören çırak öğrencilere işverenlerce yaşlarına uygun olarak asgari ücretin %30′ undan az olmamak üzere ücret ödenmektedir.
Eğitim gören adayların iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır.
Eğitim sonrasında kazanç, genellikle karşılıklı anlaşma ile belirlenir. Araştırmanın yapıldığı tarihte kazanç küçük işletmelerde asgari ücretin yaklaşık l-2 katı, büyük işletmelerde 2-3 katı arasında değişmektedir.
İşyeri açarak bağımsız çalışanlarda, kazanç alınan işe göre çok değişkendir.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
- İlgili Eğitim Kurumları,
- Meslek Elemanları
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here