Elektronörofizyoloji teknikeri

Merkezi sinir sistemi bozukluklarıyla seyreden hastalıkların teşhisinde yararlanılan nörofizyolojik yöntemlerin kullanılmasında uzman hekim denetiminde çalışan kişidir.


GÖREVLER


- Elektroensefalografi (EEG) çeker,
- Basit sinir aleti çalışmaları (EMG çekimi) yapar,
- Polisomnografi  cihazları kullanır,
- Beyin sapı uyarılma potansiyellerinin analizlerini yapar,
- Görsel uyarılma potansiyellerinin analizlerini yapar,
- Hasta kayıtlarını tutar.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Eletroensefalografi(EEG) cihazı,
EMG cihazı,
Polisomnografi cihazları


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Elektronörofizyoloji teknikeri olmak isteyenlerin;
Fizik ve biyoloji ile ilgili ve bu alanlarda başarılı,
İnsanlara yardım etmekten hoşlanan,
Başkaları ile işbirliği yapabilen,
Dikkatli, sabırlı ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Nöroloji, KBB, psikiyatri, çocuk, göğüs hastalıkları ve fizyoloji uzmanının gözetimi ve denetiminde resmi yada özel hastane ve polikliniklerinin eletroensefalografi, uyarılma potansiyelleri ve uyku ünitelerinde görev yaparlar. Çalışma ortamları oldukça temizdir.Elektronörofizyoloji teknikeri çalışmaları esnasında hastalarla, hasta yakınlarıyla iletişim halindedir ve onların duygularını anlama, sabır ve  şefkatle davranma durumundadır. Ayrıca meslektaşlarıyla, doktorlarla, hemşirelerle  iletişim içinde  bulunurlar.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Nöroloji, KBB, psikiyatri, çocuk, göğüs hastalıkları ve fizyoloji uzmanının gözetimi ve denetiminde resmi yada özel hastane ve polikliniklerinin elektroensefalografi, uyarılma potansiyelleri ve uyku ünitelerinde çalışabilirler. Her hastanede ortalama 5, ülkemiz genelinde ise 2000 civarında Elektronörofizyoloji teknikerine ihtiyaç duyulmaktadır


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi  üniversitelere bağlı sağlık meslek yüksekokulunun “Elektronörofizyoloji” bölümünde verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek liselerinin; Acil Tıp Teknisyenliği, İlkyardım ve Acil Bakım Teknisyenliği, Anestezi/Anestezi Teknisyenliği, Ebelik, Ebelik-Hemşirelik, Hemşirelik,  Laborant, Laboratuar, Laboratuar Teknisyenliği,  Sağlık Memurluğu, Veteriner-Laboratuar, Radyoloji, Radyoloji Teknisyenliği, Radyoloji ve Tedavi Laboratuarı, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi,  Tıp Elektroniği,  Hasta  ve Yaşlı Hizmetleri, Yaşlı Hizmetleri bölümünden mezun olanlar “Elektronörofizyoloji” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun  için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal” (SAY-1) puanı almaları gerekir.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.Eğitimin 1. yılında; Fizik,anatomi, Fizyoloji, Nöroloji, Eletroensefalografi, Tıbbi Terminoloji, Bilgisayar Teknolojileri Kullanımı, Nöro-anatomi, Meslek Etiği, Yabancı Dil, Türkçe, Atatürk İlkeleri ve İnkılap tarihi, 2. yılda; Farmakoloji, Tıp Elektroniği, Uyku Polisomnografi EMG, Uyarılma Potansiyelleri, Elektroensefalografi lll ve lV, Akademik Danışmanlık, Yabancı Dil dersleri verilmektedir.Günde 8 saat ve haftada toplam 40 saat süreyle EEG, Uyarma Potansiyelleri, EMG ve Uyku Laboratuarları olan kliniklerde yaz uygulaması vardır.


MESLEKTE İLERLEME
“Elektronörofizyoloji” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından  yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde; “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon”,“Fizyoterapi Rehabilitasyon” lisans programına dikey geçiş yapabilirler


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Mesleki eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. İsteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenim kredisinden yararlanabilirler. Kurumun yurtlarında barınma ihtiyaçlarını karşılayabilirler.
Vakıfların, kamu ve özel kurum ve kuruluşların sağladığı burslardan da yararlanabilirler.
Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen  oranlarda artış göstermektedir.
Özel sektörde işe başlamaları durumunda yetenekleri, deneyimleri ve sektörün kuralları çerçevesinde ücret alırlar. İlk işe başlayışta asgari ücretin 2 katı civarında ücret alınmakta, zamanla bu ücret artabilmektedir.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Eğitim Kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,
Bünyesinde Meslek Bilgi  Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

1 YORUM

  1. Arkadaslar ben bu bolumun 2.snfni okumaktaym ben 1 600e is buldum emg eeg merkezlernde kslar acsndan i br bolum dgldr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here