Elektrostatik boya operatörü

Otomobil, makine, uçak v.b. endüstri dallarında boya ve boyama yüzeylerini hazırlayan ve elektrostatik boyama işlerini yapan kişidir.


GÖREVLER


İşletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gerekliliklerine uygun olarak;
-Â İş organizasyonu yapar,
- Toz ve yaş boya ekipmanlarının kontrol ve bakımını yapar,
- Boyama yüzeyini hazırlar,
- Boya hazırlar,
- Boya testi yapar,
- Boyama sürecinde kullanacağı alet ve donanımı ve katkı maddelerinin miktarını ayarlar,
- Boya fırınını çalışır hale getirerek elektrostatik boyama yapar,
- Boyanmış iş parçasını fırınlar,
- Üretim ile ilgili kayıtları tutar,
- Çalışma mahallinin ve kullanılan takım, alet ve donanımın günlük temizliğini yaparak bir sonraki kullanıma hazır halde bulundurur.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Askı teli, Ayırıcı (siklon), Boya kabini, Boya robotu, boya tabancası, Boya test cihazları, Büre, Cam ölçü-numune kabı (beher), Eldiven, Elektrik süpürgesi  Fırın, Filtre, Gözlük ,Hava hazırlama-kurutma cihazı, Hava şartlandırıcısı, Isıtıcı lamba ,Jeneratör, Kompresör, Kontrol paneli, Kronometre, Maske  Ölçü cihazları , pH metre, Pipet, Pompa, Redresör, Taşıyıcı bant (konveyör) ,Terazi ,Aktivasyon malzemeleri , Bant ,Bez çeşitleri mineralize su, Fırça, Fosfatlama, Malzemeleri, İndikatörler,   Kataforez boya ve  solventleri,Kimyasal maddeler , Kromatlama banyo malzemeleri, Macun çeşitleri, iskeleme kağıdı,  Pasivasyon malzemeleri, pH kağıdı, Sıcak boya sökücüler, Toz boya, Yağ alma malzemeleri, Yaş boya , Zımpara


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Elektrostatik boya operatörü olmak isteyenlerin;
- Çevre korumaya karşı duyarlı ,
- Ayrıntılara özen gösteren,
- Renk algısı iyi,
- Dikkatli , sabırlı,
- Temiz ve titiz,
- Yönergeye uyabilen,
- El becerisi gelişmiş,
- Kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan,
- Ekip çalışmasına yatkın, kimseler olması gerekir.
 
ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
- Çalışma ortamları, yaptıkları işin boyut ve çeşidine göre farklılık göstermekle beraber genellikle kapalı alanlardır. Görev ayakta ve çeşitli aletleri kullanarak yürütülür. Kapalı alanların dışında zaman zamanda açık havada çalışma durumları olmaktadır.
- Meslek elemanları iş yaparken çeşitli kişisel koruyucu maske, kulaklık, baret, krem, eldiven ve iş elbisesi kullanmak zorundadır. Çalışma ortamında kimyasal kokular mevcuttur. (havalandırma sistemi olsa da).
- Çalışırken diğer çalışanlar ve meslektaşları ile iletişimde bulunur.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Elektrostatik boya operatörleri, otomobil, makine, uçak vb. endüstrileri dallarında boyama öncesi yüzey ön hazırlık ve boyama işlemlerinin yapıldığı işletmelerde çalışabilirler. Hızla gelişmekte olan otomobil, makine ve uçak üretim sektörlerinde elektrostatik boya operatörlüğünün önemi gittikçe öne çıkmakta ve bu alanda çok sayıda iyi eğitilmiş ve tecrübeli elemana ihtiyaç duyulacağı öngörülmektedir. Ayrıca, meslekte gelişmiş makinelerin kullanılması bir çok tehlike ve iş kazası riskini ortadan kaldırmıştır.
Bu meslek sahiplerinin, kamu ve özel sektöre ait kurum ve kuruluşların elektrostatik boya ve uygulama tekniği ile ilgili birimlerinde ve küçük boya atölyelerinde çalışma olanakları bulunmaktadır.
Mesleki eğitime kadınların da alınmaları söz konusu olmakla beraber, çalışma ortamının koşullarına bağlı olarak erkek meslek elemanlarının daha çok tercih edildiği bir meslek grubudur.
Gelecekte elektrostatik boya operatörlüğünde çalışanların, daha gelişmiş NC ve CNC makineleri ve ekipmanları kullanmaları beklenmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Bu mesleğin örgün eğitim kurumlarında eğitimi verilmemektedir.
Meslek Halk Eğitim Merkezi kurslarında ve genellikle işletmelerde işbaşında öğrenilmektedir.
İşletmelerde meslek eğitimi işe girme ile başladığından işyerinin özelliğine göre  görüşme usulü ile ya da aynı işyerinde başka bir görevde iken yeterli performans gösterilerek o görevde yetiştirilme durumu da söz konusu olabilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
– Halk Eğitim Merkezlerinde kursların açılabilmesi için, en az   15 kişilik gurubun oluşturulması gerekmektedir.
– Geleneksel eğitim şekli olan usta-çırak usulünde kişi bir işyerinde usta nezaretinde çalışarak mesleği öğrenir.


EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
İşyerlerinin  yapısına göre değişiklik göstermekle birlikte, işyerlerinde 1-3 ay arasında işbaşında eğitim verilmektedir. Halk Eğitim Merkezi kursları ise 400-800 saat arasında değişmektedir. Bu meslek genellikle işyerinde bir kişinin gözetiminde öğrenilir.
Eğitim süresince;
- Boyama yapılacak iş parçaları ve özellikleri,
- Boyanacak parçaların yüzeylerinin nasıl ve hangi yöntemlerle temizleneceği,
- Boyaların özellikleri,
- Boyama aşamalarında kullanılacak alet ve malzemelerin kullanım şekli,
- Fırının sıcaklığının ayarlanması,
- Son kontrollerin yapılması,
-Â İş başında sorumluluk ve yükümlülükler ile işçi sağlığı ve iş güvenliğini öğrenir.


MESLEKTE İLERLEME
Meslekte ilerleme, ücret artışı ve daha büyük işyerinde çalışma şeklinde olabilir.
Ayrıca, küçük işletmelerde boya çeşitlerine göre bir uzmanlaşma olmamakla birlikte, büyük işletmelerde elektrostatik toz boyama, yaş boyama ve kataforez boyama işlemleri alanlarında uzmanlaşma  olabilmektedir.


BURS,KREDİ VE ÜCRET DURUMU EĞİTİM SÜRESİNCE
Halk eğitim merkezlerinde eğitim görenler için ücret söz konusu değildir.
Geleneksel olarak usta-çırak ilişkisi içerisinde çalışarak mesleği öğrenenler, çalıştığı gün süresince vasıfsız işçi yevmiyesi almaktadırlar.


EĞİTİM SONRASI
Elektrostatik boya operatörü  olarak ilk göreve başlayan kişiler asgari ücret alırlar. Daha sonra deneyim ve işteki başarıya göre  asgari ücretin 2-3 katı kadar   ücret alabilmektedirler.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
- İlgili Eğitim Kurumları ve İşyerleri
- Türkiye İş Kurumu  Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here