Elon Musk Kimdir? Elon Musk Hakkında Hiç Bilmedikleriniz

Alon Musk 07 Mayıs 2018'de New York'ta Metropolitan Müzesi'nde
Elon Musk

2017 yılında Anıtkabir’i ziyaret etmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine katılmasıyla Türk halkının gündemine oturan Elon Musk, tam adıyla Elon Reeve Musk dünyanın en gözde girişimcilerinden biri olarak kabul ediliyor. Birbirinden farklı projeleri ile dünyayı değiştiren isimler arasına bu genç yaşta girmeyi başaran Elon Musk, aynı zamanda dünyanın en zenginleri arasında da yer alıyor. Güney Afrika’nın Pretoria kentinde dünyaya gelen dünyaca ünlü girişimcinin her yaptığı olay olunca, Elon Musk instagram hesabını kapatınca da takdir edersiniz ki yer yerinden oynuyor. Başarıları, dikkat çekici girişimleri ve hatta özel hayatıyla yeni neslin yakından takip ettiği Elon Musk hakkında hazırladığımız yazımızda en ilginç bilgiler sizleri bekliyor.

“Elon Musk Kimdir?”, “Elon Musk Girişimleri Nelerdir?” ve daha fazla sorunun yanıtı Elon Musk hakkında kısaca bilgi talebi olanlar için yazımızda…

Elon Musk Kimdir?

Elon Musk sahnede konuşuyor
Diego Donamaria/Getty Images

“Elon Musk kimdir kısaca hayatı”, “Elon Musk kimdir kısaca bilgi”, “Elon Musk kimdir İngilizce”, “Elon Musk doğum tarihi nedir?”, “Elon Musk kitap yazdı mı?” ve hatta “Elon Musk kimdir kısaca eodev” gibi internet aramalarının bir sebebi var!

Elon Musk, 28 Haziran 1971 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Pretoria kentinde dünyaya gelmiştir. Elon Musk’ın annesi Kanada asıllı bir diyetisyen, babası ise adı sansasyonlarla bir türlü gündemden düşmeyen bir Güney Amerikalıdır.

Elon Musk küçük yaşlardan itibaren bilgisayar programcılığına olan ilgisiyle fark edilmiştir, kendisi henüz 12 yaşındayken kendi kendine program yapmayı çoktan öğrenmiş ve hatta Blastar adlı bir uzay oyunu yazarak ilk 500 dolarlık yazılım satışı yapmayı başarmıştır. Güney Amerika’da eğitimine devam ederken askerlik görevini yapmamak için harekete geçen Musk, annesinin vatandaşlığının sunduğu fırsatla Kanada’ya yerleşmiştir. Yıl 1992 olduğunda Queen’s University’de iki yıl eğitim alarak gözünü Amerika’ya dikmiştir; birçok hayali gibi Elon Musk Amerika’da okuma isteğini de yerine getirmiştir. Pennsylvania Üniversite’sinde fizik ve ekonomi okumuştur. Daha sonra yıl 1995 olduğunda Doktora eğitimine başlayan Elon Musk, doktora eğitimini tamamlayamamıştır. Yine de lisans ve lisans üstü eğitimlerinin kendisine sunduğu vizyonla kendi hayat amacını belirlemeyi başarmıştır. Genç ve vizyoner Musk için geleceği şekillendirmek üzere uzay, internet ve temiz hava en çok önem verilmesi gereken konular olarak belirlenmiştir.

Elon Musk Girişimcilik Serüveni

Bazıları için dünyayı değiştirmek için doğdu derler, işte o isimlerden biri de Elon Musk’tır. Vizyonu ve girişimcilik zekasıyla dikkat çeken, genç olmasına rağmen çok şeyi başaranlardan biri olmayı başaran Elon Musk dünyaya ilham veren projeleri üstlenmiştir ve üstlenmeye de devam etmektedir. Zaman zaman Elon Musk instagram üzerinden yaptığı paylaşımlarla eleştirilere de konu olmakta yine de popülaritesinden bir şey kaybetmemektedir.

Elon Musk girişimlerine geri dönersek günümüzden 20 yıl geçmişe gitmemiz ve 1999 yılındaki o büyük satın alma projesine geri dönmemiz gerekir.

Zip2 Projesi ile Güçlü ve Gelecek Vadeden Bir Başlangıç

Bilime ve gelişime çok önem veren ve bu doğrultuda doktora eğitimine başlayan Elon Musk az önce de belirttiğimiz gibi doktora eğitimini tamamlayamamıştı ve aslında bunun çok geçerli de bir nedeni bulunuyordu. 1999 yılında çevrimiçi bir şehir rehberi olacak olan Zip2 projesini başlattı. Kısa süre sonra Zİp2 The New York Times ve Chicago Tribune için içerik sağlayıcısı olmayı başardı. Daha sonra firmayı Compaq Computer Corporation firmasının AltaVista birimi Zip2 girişimini 307 milyon dolar nakit ve 24 milyon dolar stok seçeneği ile satın aldı. Zip2’nin başarısı Elon Musk’ın yüksek hacimli ilk büyük girişimi olarak da tarihine geçti.

PayPal Bir Dönüm Noktası Oldu

Tesla Motors ve PayPal'ın kurucusu SpaceX'in kurucusu SpaceX'in kurucusu Chris Anderson ve Elon Musk, 9 Mart 2013 tarihinde Austin, Teksas'ta düzenlenen Austin Kongre Merkezi'nde 2013 SXSW Müzik, Film + Etkileşimli Festivali sırasında sahnede Elon Musk Keynote'ta sahne alıyor. (SXSW için Sean Mathis / Getty Images tarafından çekilmiş)
Sean Mathis / Contributor / Getty Images

Zip2 girişimini sattıktan sonra çevrimiçi finans ve ödeme servisi olarak hizmet sağlayacak olan X.com’un ortak kuruculuğunu yapan Elon Musk, Confinity firmasıyla ortaklık oluşturarak PayPal şirketinin faaliyetlerini başlattı. Online ödeme sistemlerinde bir devrim olarak nitelendirilen PayPal projesinin değerini her geçen gün daha çok arttırmayı başaran Elon Musk, daha sonra bu şirketi 2002 yılının ekim ayında 1,5 milyar hisse karşılığında eBay firmasına satılmasını sağladı.

SpaceX

Space X roketi fırlatılırken insanlar fotoğraf çekiyor.
GREGG NEWTON / AFP / Getty Images

Elon Musk’ın gelecek öngörülerini hafife alan birçok kesime inat, 2018 yılında Falcon Heavy isimli roketle birlikte Tesla marka spor ayakkabıyı uzaya göndermeyi başaran Musk; Space X şirketini 2002 yılının Haziran ayında kurdu. Roket teknolojisinin ilerletilmesi ve geliştirilmesi amacıyla kurulan SpaceX, fırlatma roketleri ve uzay aracı Dragon üretimi ile adını duyurdu. Hummalı çalışmaların sonunda SpaceX NASA tarafından 1,6 milyarlık anlaşma ile ödüllendirildi. NASA ve SpaceX arasındaki anlaşmanın erken döneminde SpaceX firmasının yalnızca kargo taşıması için kullanılması söz konusuydu ancak işler beklenen gibi ilerlemedi. 7 sene boyunca SpaceX tüm roketlerini ve Dragon isimli uzay aracını yeniledi. 2011 yılında Musk yaptığı açıklamalarla tüm dikkatleri üzerine çekti, nihai amacının Mars’ı keşfetmek olduğunu söyleyen Musk çalışmalarını hızlandırdı. 2015 yılına gelindiğinde ilk defa bir roketi kalkıştan sonra dikey olarak indirmeyi başaran SpaceX 2018 yılında da tüm dünyanın ilgisini çekecek gelişmelerin öncüsü oldu. Uzaya fırlatılan roketlerin kullanım dışı kalması ve bu şekilde milyon dolarların harcanmasının engellenmesi amacıyla kurulan SpaceX ana motorların yeniden kullanılabilmesi, roketlerin gücünün arttırılması ve bunlara ek olarak uzay roketlerinin ateşleme maliyetlerinin azaltılması amacını büyük ölçüde yerine getirmeyi başardı. Falcon Heavy başarılı bir şekilde fırlatıldı, roketler dünyaya geri döndü ama maalesef ana roket geri dönmeyi başaramadı. Tam anlamıyla başarılı bir proje olmasa da  Elon Musk’ın bir diğer dünyaca ünlü girişimi olan Tesla için de büyük bir prestij yaratıldı. 2018 yılında dünyadan uzaya gönderilen Tesla Roadster arabasının şu an Mars ve Jupiter arasında seyahatini sürdürdüğü düşünülüyor.

Tesla Motors

Katılımcılar, 16 Nisan 2019 Salı günü Çin'in Şangay kentindeki Auto Shanghai 2019 fuarında Tesla Inc. standında aracı inceliyor. Fotoğrafçı: Qilai Shen/Bloomberg Getty Images aracılığı ile
Qilai Shen/Bloomberg via Getty Images

Tesla Motors ile ilgili girişimcilerin başlangıç noktasının, Elon Musk’ın fütüristtik kişiliğini saymazsak, PayPal’ın satılmasına dayandığını söyleyebiliriz. PayPal girişimi 180 milyon dolarlık bir gelir bıraktıktan sonra 2004 yılında, Space X’ten 2 sene sonra Elon Musk Tesla Motors firmasını kurdu. 62 milyon dolarlık bir sermaye ile hayata geçen firma, ilk kurulduğu zamanlarda seri üretime geçemiyordu, kullanılan tesis yetersizdi ve Musk değeri 1 milyar dolar olan bir tesise çoktan gözünü dikmişti. Zorlu bir sürecin ardından 2008 yılına gelindiğinde ilk modeli olan Roadster’i piyasaya sürdü. Firmanın başarılarının sinyalleri de bu dönemde yoğun bir şekilde gelmeye başladı. 2010 yılının sonunda 1300 otomobil satmayı başaran Tesla ABD hükümetinden 465 milyon dolar kredi aldı. Dört kapılı sedan Tesla Model S elektrikle çalışıyordu ve 2009 yılında Tesla niş bir alanda 800 adet yüksek performanslı elektrikli araba üreterek dünyaca ünlü oldu. Dikkatli çizilmiş bir yol haritasının ekmeğini yiyen Elon Musk için henüz elde edilen başarılar yeterli değildi. Onun aklında hayallerindeki üretim tesisine erişmek vardı ve nitekim sabırlı bir bekleyişin ardından 1 milyar dolarlık bir tesisi doğru zamanda 42 milyon dolara satın almaya balardı. Devasa tesisine sahip olan Musk şirketini 5 haftalık bir süre sonunda halka arz ederek 238 milyon dolar gelir elde etti.

Sansasyonel Bir Kişilik Karmaşık Bir Özel Hayat

Birçok başarılı isimden farklı olarak Elon Musk hem özel hayatı ile hem de vizyonunun yol açtığı aşırı tavırlarla tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. İki kere aynı ve bir de başka bir kadınla olmak üzere toplamda 2 kişiyle 3 evlilik yapan Elon Musk’ın 5 çocuğu bulunuyor. İş hayatında yakaladığı istikrarı özel hayatında sergileyemeyen Musk canlı yayında esrar içmesiyle, Instagram üzerinden “gerçek” ateş saçan oyuncak tabanca tanıtımı yaptığı videoyla, Mars’ta demokrasi ve özgürlük istediği açıklamalarına ve Tesla’yı borsadan çekmeyi düşündüğüne dair birçok spekülasyonla gündeme gelmeyi sürdürüyor. Son dönemde Tesla CEO’luğundan atılmak tehlikesiyle karşı karşıya kalması da Elon Musk haberlerini çoğaltıyor.

Elon Musk Kitap Yazdı, Hayranlarını Katladı

Başarıları, deli dolu tavırları ve hatta yakışıklılığı ile dünya genelinde milyonlarca hayrana sahip olan Elon Musk kitap yazarak hayran kitlesini arttırmayı başardı. New York Times Çok Satanlar listesine giren, Amazon Yılın En İyi Kitabı olarak sınıflandırılan, Wall Street Journal Yılın En İyi İş Dünyası Kitabı unvanını kazanan Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde kitabı satış rekorları kırdı. Kitabın sonunda okuyucuların ufkunu açtığı iddia edilen bu kitap Elon Musk’ın kişisel markasını bir hayli güçlendirmesine aracılık etti.

Elon Musk Hakkında En İlginç Bilgiler

 • Dünyaca ünlü girişimci Elon Musk aslen Güney Afrika Cumhuriyeti vatandaşıdır. Ancak aynı zamanda Kanada ve ABD vatandaşlığına sahiptir.
 • Elon Musk başarılı ve başarısını servete dönüştürebilen kişilerdendir. Dünyanın en zenginleri listesinde yer alır.
 • Elon Musk Pennsylvania Üniversitesi’nden mezundur, doktorası için Stanford Üniversitesi’ne kabul edilmiştir ancak doktorasını tamamlayamamıştır. İlk şirketi Zip2’yi kurmak için doktorasını yarım bırakmıştır.
 • Dünyanın en çok sevilen çizgi roman uyarlamalarından Demir Adam filminde Robert Downey Jr. Karakterinin Elon Musk’tan esinlenerek geliştirildiği biliniyor. Iron Man 2 filminde Elon Musk’ın da oynaması bu iddiaların gerçekliğini ön plana çıkarıyor. Bu arada serinin çekimleri sırasında kullanılan mekanlar arasında SpaceX de yer alıyor. Elon Musk ise bu durumdan oldukça memnun görünüyor, kendisinin çok sıkı bir Iron Man hayranı olduğunu neredeyse tüm dünya biliyor.
 • Tesla’nın kurucusu ve CEO’su olması nedeniyle Elon Musk’ın maaşının dramatik derecede yüksek olduğu düşünülüyor. Ancak ilginçtir ki gerçekler öngörülerle pek uyuşmuyor. Maaşını nakit bile almadığını söyleyen Elon Musk’ın Tesla’dan 40 bin dolar civarında para kazandığı biliniyor.
 • Elon Musk henüz çocukken ailesi Elon Musk’ın işitme problemi yaşadığını düşünüyordu. İnsanlar kendisiyle konuşurken çok tepki vermeyen ve uzaklara dalan Elon Musk tüm sağlık kontrollerinden geçtikten sonra sağlıklı raporu aldı. Yıllar sonra yaptığı açıklamalarda dalıp gittiği zamanlarda iş fikri düşünüp hayal kurduğunu açıkladı.
 • Elon Musk girişimcilik kariyerine küçük yaşlarda başladı. Henüz 12 yaşındayken Blastar adlı bir video oyunu kodlayan Musk oyununu satarak ilk 500 dolarlık gelirini kazandı.
 • Elon Musk için para kazanmak hiçbir zaman zor olmadı desek abartmış olmayız. 12 yaşında kendi oyununu yazan ve para kazanan Musk, üniversitede okurken parti düzenleyerek ek gelir elde etmeyi sürdürdü. Yine de herkes kadar zaman zaman maddi zorluklar yaşadığı oldu. (Kendi standartlarında elbette!)
 • Fütüristtik yaklaşımı benimseyen ve vizyonu ile dünyanın en başarılı girişimcileri arasında gösterilen Elon Musk’ın James Bond arabalarından birine sahip olduğunu biliyor muydunuz? James Bond filminde kullanılan Lotus Esprit aracına sahip olan Elon Musk bu arabayı almak için 866 bin doları gözden çıkardı.
 • Muhtemelen muhteşem ofislere sahip olsa da Elon Musk şirketlerinde zaman geçirirken ofisinde oturmayı tercih etmiyor. Anlık çıkan sorunları çözebilmek ve işlere hakim olabilmek için sürekli personellerinin yanında duruyor. Diğer bir deyişle işinden de kopmuyor başarılarını da şansı bırakmıyor.
 • Son olarak, The Big Bang Theory adlı ünlü dizide de Elon Musk’ın yer aldığını söyleyebiliriz. Popülaritesi ve karizmasıyla aktörlüğe göz kırpan başarılı girişimcinin bir sonraki hamlesini hep birlikte bekliyoruz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here