Emekli intibak zammı hesaplama nasıl yapılır
Emekli intibak zammı hesaplama

Emekli intibak zammı hesaplama nasıl yapılır. Yaklaşık 2 milyon emekli intibak zammı için gün sayıyor. 322 liraya varan intibak artışı, Ocak’ta verilecek. Zam, maaşlarla birlikte hesaplara yatacak. Emekliler, intibak zammını alacakları Ocak 2013’ü iple çekiyor. Yaklaşık 2 milyon emekli, bu tarihte hem 322 liraya varan intibak zammı alacak, hem de tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan zamdan yararlanacak. Emekliler, alacakları intibak artışını TAKVİM’in uzmanlarına hazırlatarak yayınladığı tablolardan öğreniyor. Sorularını ise telefonla iletiyor. İşte emeklilerden gelen sorulardan bazıları ve yanıtları:
Ocak 2000’de ilk emekli aylığımı aldım. SSK emeklisiyim. İntibak zammı alır mıyım? Tunç D.
2000 yılından önce emekli olmuş tüm SSK’lılar intibak zammı alacak. Emeklilik kararını 1999’da aldırmış ama maaşını 2000’de almaya başlamış SSK’lılar da intibaktan faydalanacak. Eğer siz emeklilik başvurunuzu 1999’da yapmışsanız intibak zammı alabileceksiniz
Süper emeklilerle ilgili bir düzenleme var mı? Esin K.
Süper emekliler de intibak şartlarına uyuyorlarsa bu zamdan yararlanacak.
İntibak artışı dışında ayrıca bir maaş zammı var mı? Ercan T.
İntibak kapsamındaki yaklaşık 2 milyon emekliye Ocak 2013’te çifte zam var. Bu emekliler intibak artışına ek olarak, Ocak 2013’te tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zamdan da yararlanacak. Bu zammı, 2012’nin ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyon belirleyecek.
İntibakla bir kereye mahsus mu para verilecek? Sevim K.
İntibak düzenlemesi zammı içeriyor. Bir kerelik ödeme değil, maaş zammı yapılacak. İntibak zammı Ocak 2013’te maaşlara yansıtılacak.

Emekli intibak zammı hesaplama

12 BİNBAĞ-KUR’LU KAPSAMDA
Ben 1992 yılında Bağ-Kur’dan emekli oldum. İntibak zammı alır mıyım? Kemal T.
Bağ-Kur’lulardan 12 bin emekli intibak zammı alacak. 1 Mart 2002 ile 30 Mayıs 2002 tarihleri arasında emeklilik dilekçesi veren veya emekli aylığı bağlanan Bağ-Kur’lulara intibak zammı verilecek. Siz intibak zammı kapsamında bulunmuyorsunuz.
Babam 1996 yılında SSK’dan emekli oldu. Babamın vefatının ardından maaşını almaya başladım. İntibak zammı alır mıyım? Özlem Ç.
2000 yılından önce emekli olan veya emeklilik başvurusunda bulunan vefat etmiş SSK’lıların yakınları ile 1 Mart 2002-30 Mayıs 2002 tarihleri arasında emekli olan veya başvuruda bulunan vefat etmiş Bağ-Kur’luların yakınları da intibak zammından yararlanabiliyor. Sizin durumunuz uyuyor. İntibak kapsamında yer alıyorsunuz.
PRİM GÜNÜNE BAKIN
Emekli okurlarımızdan tablolarla ilgili pek çok soru alıyoruz. İntibak zammını öğrenmek isteyen emeklilerin, kendi prim gününe uygun tablolara bakması gerekiyor. Yayınladığımız tabloların başlığında, hangi prim gününe ait olduğu yer alıyor. Doğru prim günü tablosuna bakmanız önemli. Kendi prim gününüze ait tablolara bakarak, derece, kademe ve göstergenize göre alacağınız intibak zammını görebilirsiniz. Emeklilerimiz, intibak zamlarını uzmanlarımızın hazırladığı tablolardan öğrenebiliyor. Telefonla intibak zammını öğrenmek mümkün olmuyor.
TABLOLAR DEVAM EDECEK
Emekliler, intibak zammını TAKVİM’in hazırladığı tablolardan öğreniyor. Bugüne kadar üst göstergeden, 3 bin 600, 5 bin, 7 bin 400 ve 9 bin prim günlerinden emekli olanların intibak zammı tablolarını gazetemizde yayınladık. Ancak kaçıran okurlarımız için bu tablolara sayfalarımızda yeniden yer veriyoruz. Gazetemizi günü gününe takip ederek, siz de yeni yılda alacağınız intibak zammınızı öğrenebilirsiniz. Kaynak: Sabah
Yeni haber: 29.12.2012
Emeklilerin 20 yılı aşkın süredir istedikleri “intibak” zammı ocak ayı maaşlarına yansıtılacak. Emeklilerin hesaplarına 50-350 lira arasında para yatırılacak. 234 bin emekli 350 lira iyileştirme alacak
Emekliler arasında, emeklilik yılından kaynaklanan maaş farklarını ortadan kaldırmayı amaçlayan İntibak Yasası kapsamında 2 milyon dosyanın işlemleri tamamlandı. Eksik aylık aldığı belirlenen emeklilerin listesi de netleşti. Ocak ayında 2000’den önce emekli olanlar zam alacak. 3 bin 600 gün prim ödeyen, en yüksek göstergeden emekli olanlara 118 lira zam verilecek. 5 bin gün prim ödeyen ve tavandan emekli olanlara ise 149.5 lira zam yapılacak. 6 bin gün prim ödeyen ve tavandan emekli olanların maaşına 174 lira, en üst göstergeden emekli olan 7 bin 400 gün çalışanın maaşına 212 lira zam yapılacak. 9 bin gün prim ödeyen ve en üst göstergeden emekli olanlar ise 247 lira fark alacak. Bu gösterge ve prim gününün üzerinden emekli olanlara ise 350 liraya kadar zam verilecek.
207 BİN KİŞİYE 20 LİRA
2000’den önce emekli olan 207 bin SSK emeklisine 20 lira ve altında, 293 bin emeklisine de 20-50 lira arasında bir intibak farkı yansıyacak. İntibak düzenlemesi sadece 2000 yılından önce malullük ve yaşlılık aylığı talep edenlerle bu tarihten önce ölen SSK’lılar ile Nisan-Haziran 2002 arasında emekli Bağ- Kur’luları kapsıyor. 2000 öncesi malullük veya yaşlılık aylığı bağlanıp, 2000 yılından sonra ölen sigortalıların hak sahipleri de yararlanacak. 5 bin ve daha az gün sayısı ile emekli olan ve primleri asgari ücretten bildirilmiş olanlar intibak artışı alamayacak.
SÜPER EMEKLİLER YARARLANACAK MI?
Süper emekliler de gün sayısı ve kazanç seviyelerine göre intibak artışı alacak. Gelecek yıl emeklilere ödenecek aylık miktarı ile yeni sisteme göre hesaplanan aylıklar kıyaslanarak ve yüksek olan verilecek. Bu mukayesede intibak yöntemiyle hesaplanan aylığın ödenmekte olandan düşük olması durumunda, aylıkta bir düşüş olmayacak ve mevcut aylığını almaya devam edecek. Öte yandan aylık bağlama gün sayısı 13 binden fazla olan ve kazançları tavandan bildirilen SSK emeklisinin intibak farkı 350 lirayı, en üst basamaktan aylık alan Bağ-Kur emeklisinin intibak farkı ise 130 lirayı bulacak. İntibak hesaplaması sonucunda aylığı yükselen emekli, bundan böyle yüksek olan bu aylığını her ay alacak ve her yıl iki defa yapılan artışlar bu aylığa uygulanacak.

BESTE PARK-TEL