Emekliler için Ek gelir imkanları

Emekliler için Ek gelir imkanları
Emekli ek gelir

Emeklilik; hem hayali kurulan bir huzur ve dinlenme dönemi hem de herkesin korkulu rüyasıdır. Emekli olunca; kitap okumak, bir sahil kasabasında huzurlu bir yaşam sürmek, kedi köpek beslemek, torunlarla çocuklaşmak, bahçede çiçek yetiştirmek, ufak tefek tamirat yapmak emekli adaylarının en büyük hayalleridir. Korkulu rüya kısmı da;  sadece emekli maaşıyla nasıl yaşanacağı ya da ek gelirleri varsa da, ölüme ne kadar yaklaştıklarını fazla düşünmelerine fırsat kalmayacak şekilde günlerini nasıl değerlendireceklerdir.

Emekli ek gelir
Emekli ek gelir

Emekliler için ek gelir sağlamak, hem maddi hem de manevi bir ihtiyaçtır. Ülkemizde yaşam süresi; teknolojik, ekonomik gelişmeler ve eğitimle birlikte giderek uzamaktadır. Bilgiye daha kolay ulaşılabilmekte; dolayısıyla insanlar bilinçli beslenerek, kişisel ihtiyaç ve bakımlarına daha fazla dikkat etmekte, sağlık sistemindeki gelişmeler ve yenilikler sayesinde hastalıklar daha hızlı bir şekilde tespit edilerek müdahale edilebilmekte, daha uzun ve daha kaliteli bir ömür sürmek mümkün olabilmektedir. Ancak ülkemizdeki emeklilik koşulları düşünülecek olursa, insanların çalışırken elde ettikleri gelirle kurdukları düzeni ve yaşam standartlarını emekli olduktan sonra  da sürdürebilmeleri giderek zorlaşmaktadır. Bu nedenle, emekliler ve emekli adayları kendilerine hem yaşamlarını daha rahat sürdürecek hem de zamanlarını değerlendirerek ek gelir sağlayacak koşullar ve işler aramaktadırlar.

Emekliler için ek gelir imkanları için  ülkemizdeki işsizlik sorunu da düşünüldüğünde, pek fazla olmasa da evde yapılabilecek el işleri, emeklinin mesleği ilgili yapabileceği işler, bir iki deneyimle geliştirilebilecek ek işler bulunabilmektedir.  Bu  işlerden bazıları; ders vermek, danışmanlık yapmak, ufak tefek onarımlar yapmak, hediyelik eşyalar üretmek, hobileri değerlendirmek, bilgisayar kullanabilenler için internet ile  yapılabilecek işler, kadınlar için el örgüsü veya dantel örmek, oyuncak imal etmektir.  Emekli kişiler uzmanlık alanı olmasa da çok iyi bildiği konularda ihtiyacı olanlara uygun fiyatlarla ders verebilirler; bu bir yabancı dil olabilir, teknik konular, en çok ihtiyaç duyulan fen veya matematik konuları olabilir. Emekli olmadan önce muhasebe ya da finans konularında çalışmış bir kişi, bir ön büroda kayıt tutmakta ya da sadece serbest danışman olarak görev alabilir. Sağlık sektöründe çalışmış bir kişi bir yaşlı ya da hastaya yardımcı olarak çalışabilir. Dışa dönük ve iletişim kabiliyeti yüksek olan bir emekli emlak danışmanlığı yapabilir. İnternet üzerinden yapılabilecak işlere gelince; belirli ücretler ya da hediyeler karşılığında anket doldurarak, belirli sitelere yazılar yazarak ya da kendi deneyimlerini paylaştığı bir internet sitesi oluşturup, siteye ziyaretçi çekerek belirli bir trafik sağlayıp alınabilecek reklamlar sayesinde çok hızlı olmasa da para kazanabilmek mümkündür.  El becerilerine  ve bilgilerine  göre emekliler ufak tefek tesisat, elektrik, ahşap eşyaların bakım ve onarımını yapabilirler. Kadın emekliler için de bu işler arasından uygun olanlar seçilebilir. Ayrıca kadınların el örgüsü, dantel, hediyelik eşya, resim yaparak sergileyip gelir elde etmeleri oldukça mümkün.

Emekli olma durumu,  insanları psikolojik açıdan da olumsuz etkileyip, yararsız oldukları hissi vererek mutsuz olmalarına neden olabilmektedir.  Emekli olduktan sonra, eğer sağlık sorunları yoksa, kadın veya erkek işe yaramadıkları gibi olumsuz bir duyguya kapılmamak için, emekliler için ek gelir  imkânlarını araştırıp, mutlaka bir konuda üretken olmaları gerekmektedir. Erken emekli olabilmiş kişiler için doğal olarak ek iş kategorileri ve imkânları daha geniş olabilmektedir. Daha ileri yaşlardaki emekliler için ise daha  az yorucu, fazla beden yormayı gerektirmeyen bazı ek işler, onlara moral kazandırıp daha uzun süreler hayata tutunmalarını sağlayacak, zihnen ve bedenen zinde kalmalarına yardımcı olacaktır.

1 YORUM

  1. Temellerini istanbulda attığımız şirketimize kendi ilinde ürünlerimizi pazarlayabilecek iş ortakları arıyoruz. Örnek olarak Kütahyada üreticiden aldığımız çiniyi özel fiyatlarla ST ( Satış Temsilcisi ) kendi ilinde pazarlayacak. Ayrıca müşteri portföyü oluşturmuş olacak. Kesinlikle Network Marketing falan değildir. Ev hanımlarıda yapabilir. Her kesimdeki her arkadaşa ihtiyacımız var. Birlikte büyüyelim. Yaş sınırımız yoktur. Tek beklentimiz girişimci ruhunuzun olması. Ürünler kendini satar zaten. Kısacası size satabileceğiniz ürünler sunuyoruz. Ek iş olarak yapmak isteyenlerde arayabilir. Dilerseniz mail atabilir bilgi alabilirsiniz.

    Mehmet Kantekin
    Gsm : 0507 900 44 00
    e-mail : [email protected]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here