En Az Mazot Yakan Araba VW XL1

En az mazot yakan araba Avrupa’da üretiliyor. Otomobil üreticileri yıllardır 100 km’de 2.3 litre yakıt tüketimine ulaşmaya çabalıyor. Bu değere ulaşmak için genelde yapılabilecek 3 şey var: ağırlığı düşürmek, aerodinamiği artırmak ve motor verimini yükseltmek.

En Az Mazot Yakan Araba

Volkwagen mühendisleri bu hedefe 1999’da, 100 km’de sadece 3 litre mazot tüketen 3 silindirli spor otomobil Lupo 3L ile çok yaklaşmıştı. Bununla yetinmeyen VW’nin yıldız mühendisi Ulrich Hackenberg (kariyerinde Bentley ve Bugatti de var) 2.3 l/100 km sınırını aşmak için işe koyuldu. Hackenberg’in ekibi amacına ulaştı,hem de fazlasıyla.

En az mazzot yakan araba
En az mazzot yakan araba

En Az Mazot Yakan Araba 1.000 km’de 10 Litre

Yeni XL1 modeli testlerde akıllara durgunluk veren 1 l/100 km tüketim rakamına imza attı. ekip, XL1’in neredeyse her parçasını sıfırdan tasarladı. Ağırlığı azaltıp dayanımı artırmak için şasinin kendisi gibi bazı çelik bileşenlerin yerine karbonfiber olanları kaullandılar. Sürtünmeyi azaltmak için dikiz aynalarını kaldırıp gövdeye pürüzsüz ve alçak bir yapı kazandırdılar. Hafifleyen ve daha akıcı hatlara kavuşan otomobil, 830 cc’lik iki silindirli dizel motor ve 20 kw’likelektrikli motor sayesinde, sadece 10 litre mazotla 1.000 km’den fazla yol yapabiliyor.

En Az Mazot Yakan Araba XL1 Videosu

VW, avrupa için XL1’in 250 araçlık sınırlı bir üretimini gerçekleştiriyor. ABD’deki güvenlik yönetmelikleri yüzünden aracın ithalatı zor olacak, fakat Hackenberg, Amerikalıların XL1’in tutumlu motorunu ilerde başka VW modellerinde görebileceğini söylüyor. Fiyat olarak ise 110.ooo euro tahmin ediliyor.

Genel Bayilik Başvuru Formu :

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here