En Fazla Petrole Sahip 10 Ülke

En Fazla Petrole Sahip 10 Ülke

Dünya üzerinde petrol zenginliği ile ünlü bir çok ülke bulunmasına rağmen bazı ülkelerin sahip olduğu petrol kaynağı, bu konuda ünlü olanlara parmak ısırtıyor.

petrol

Ticari mallar istatistikçisi Michael Cohen’in sunduğu bilgiler ışığında en fazla petrol kaynağına sahip ülkeler.

10. Nijerya

Yaklaşık petrol kaynağı: 37.14 milyar varil. 1970’li yıllardan beridir Nijerya’nın ana ekonomik varlıklarından biri olan petrol, son zamanlarda, her ne kadar ülkemizde hissedilmese de dünya genelinde oluşan petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle sıkıntı yaşamakta. Buna İran’ın da piyasaya dahil olacağı hesaplanarak yorum yapmak gerekirse Nijerya’nın bu konudaki sıkıntısının artarak devam edeceği söylenebilir.

9. Libya

Yaklaşık petrol kaynağı: 48.47 milyar varil. Libya’nın ekonomisi genel olarak petrol ve gaz kaynaklarına bağlı. 2014’te gerçekleşen protestolar nedeniyle o tarihlerden itibaren satışlarında düşüş yaşandı.

8. Rusya

Yaklaşık petrol kaynağı: 80 milyar varil. İran’da yıllardır geçekleşen ambargo nedeniyle Rusya, petrol satışlarından, coğrafi konumu gereği oldukça iyi kazançlar elde edebiliyordu. Ancak İran’ın ambargosunun kalkması Moskova da önemli bir yarış hazırlığının başlamasına neden oldu.

7. Birleşik Arap Emirlikleri

Yaklaşık petrol kaynağı: 97.8 milyar varil. Arap Emirlikleri, ekonomisi enerjiye bağımlı olan bir diğer ülke. Ülke, 30 yıl öncesinde keşfedilen petrol kaynakları ile modernleşme sürecine girmiş durumda. Şu anda petrol üretiminde lider konumunda bulunan ülke rekor miktarlar petrol üretiyor.

6. Kuveyt

Yaklaşık petrol kaynağı: 104 milyar varil. Kuveyt’in ekonomisinin neredeyse yarısı petrole dayanıyor. Kuveyt bu durumu göz önünde bulundurarak 2020 yılına kadar günlük 4 milyon varil üretim yapmak konusunda bir hedefe sahip ve bu konuda çalışmalar yapıyor.

5. Irak

Yaklaşık petrol kaynağı: 140.3 milyar varil. Irak’ın genel olarak ekonomisi petrol üzerine. 2014 yılında gerçekleşen küresel petrol fiyatlarındaki düşüş, devletin gelirlerinde %30 luk bir gerilemeye neden oldu.

4. İran

Yaklaşık petrol kaynağı: 157.3 milyar varil. İran’ın sahip olduğu petrol, ambargolar nedeniyle dışarı çıkamıyordu. Ancak son gerçekleşen gelişmeler ışığında kalkan ambargo, İran’ın petrolünü satabilmesine kapıları açtı. Durum nedeniyle İran ve Sudi Arabistan arasında ve Rusya arasında gerilimin artabileceği belirtiliyor.

3. Kanada

Yaklaşık petrol kaynağı: 173.2 milyar varil. Kanada sahip olduğu petrolün çoğunu Amerika’ya ve Avrupa’ya dağıtıyor. Ancak Kanada’nın petrolü konusunda çevreciler tepkililer. Bunun nedeni ise Kanada petrolünün diğer petrollere göre %20 daha fazla çevre kirliliğine yol açtığı gösteriliyor. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda Kanada petrolü kullanılan araçlarda %20 daha fazla karbon salınımı gerçekleşiyor.

2. Suudi Arabistan

Yaklaşık petrol kaynağı: 268.4 milyar varil. Dünya petrol piyasasının en büyüklerinden biri olan Suudi Arabistan, İran’ın piyasaya girmesiyle rahatsız olacağı tahmin edilen ülkelerden biri.

1. Venezuela

Yaklaşık petrol kaynağı: 297.7 milyar varil. Venezuela, dünya genelinde en fazla petrol kaynağına sahip ülke konumunda ve ekonomisi de büyük oranda petrole dayanan bir başka ülke. 2014 yılında gerçekleşen petrol fiyatlarındaki düşüşten büyük oranda etkilenen ülkeler arasında bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here