İzleyicilerinin Zihinlerini Alt Üst Edecek En İyi Psikolojik Filmler

İzleyicilerini zihinlerini sarsacak, en iyi psikolojik filmleri bir listede derledik. Dünyanın değişik sinema kültürlerinden en etkileyici psikolojik filmler
İzleyicilerinin Zihinlerini Alt Üst Edecek En İyi Psikolojik Filmler
17 dk
Son güncellenme: 08/10/2021
Tüm Başlıklar

Psikolojik filmler her sinema izleyicisi tarafından tercih edilmez hatta bu türün ayrı bir hayran kitlesi vardır biliyoruz. En iyi psikolojik filmleri izlemek her sinema izleyicisinin harcı olmadığından bazı bünyelerde gerginlik katsayısının tavan yapmasına neden olabiliyor. Kabul ediyoruz bu kategorideki filmler psikolojisinin çok sağlam olduğunu iddia eden izleyicilerin bile derinden sarsılmasına yol açabiliyor. Biz bu yazımızda izlemesinin ayrı bir keyif olduğuna inandığımız en iyi psikolojik filmleri bir araya getiriyoruz. Sonra mı? Sonrası tamamen size kalmış…

Öldüren Cazibe / Fatal Attraction

Öldüren Cazibe / Fatal Attraction film posteri
Öldüren Cazibe / Fatal Attraction film posteri

1987 yapımı bu filmde bir hafta sonu kaçamağından sonra hayatı kabusa dönen adamın öyküsü anlatılıyor. Filmin kadın başrol karakterini canlandıran Glenn Close çizdiği borderline kişilik bozukluğundan mustarip Alex Frost tiplemesi ile göz dolduruyor. Borderline kişilik bozukluğu olan bir kadının sınırları nereye kadar zorlayıp neler yapabileceğini sergileyen film tabiri caizse izleyicisini gerim gerim geriyor. Sinema tarihinin kült filmleri arasında yer alan Öldüren Cazibe, senaryosu, kurgusu ve başarılı oyunculukları ile göz dolduruyor.

Hizmetçi / The Handmaiden

Hizmetçi / The Handmaiden film posteri
Hizmetçi / The Handmaiden film posteri

Sinemanın dâhilerinden Chan-Wook Park’ın yönettiği Hizmetçi Güney Kore sinemasının erotik psikolojik gerilim türündeki en iyi filmlerinden biri olarak değerlendiriliyor. 1930’larda geçen filmde bir dolandırıcı tarafından gizli planlarına yardım etmesi için kiralanan bir hizmetçinin hanımefendisine karşı duyduğu gizli aşk konu ediliyor. Yönetmen bu türü seven izleyicilerin mutlaka izlemesi gereken filminde 2 kadın karakter arasındaki kimyayı başarılı oyunculukların da etkisi ile seyirciye yansıtıyor. Hikaye her seferinde resetlenip farklı bir twist ile başlıyor. Bu da Park’ın hikaye anlatıcılığı konusunda çıtayı giderek daha yükseklere çıkardığının bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Old Boy ile gönüllere taht kuran Park bu film ile başarısının tesadüfi olmadığının altını bir kez daha çiziyor. Asya ve Avrupa festivallerinden pek çok ödül ile dönen film sonu ile de izleyicilerini ters köşeye yatırıyor.

Gece Hayvanları / Nocturnal Animals

Gece Hayvanları / Nocturnal Animals  film posteri
Gece Hayvanları / Nocturnal Animals film posteri

Gece Hayvanları farklı konusu ile izleyicinin dikkatini çekiyor. Filmde, sanat galerisi sahibi Susan’ın eski eşi tarafından yazılan roman ile paralel ilerleyen bir intikam hikayesi anlatılıyor. Gece Hayvanları gerçek hayatla roman arasında bağlantı kurmaya çalışan izleyicisini derin düşüncelere itiyor. Senaryosu, oyunculukları ve sinematografik özellikleri ile izleyicinin beklentilerini karşılayan Gece Hayvanları 8.1’lik IMDB puanı ile en beğenilen filmler listesinin üst sıralarında bulunuyor. Film yavaş ilerleyen konusuna rağmen heyecanını ve temposunu hiç azaltmıyor. Gece Hayvanları giriş sekansı başta olmak üzere çekim teknikleri, hikaye anlatımı ve oyunculukları gibi pek çok yönü ile izleyicilerinin ve sinema eleştirmenlerinin övgülerini topluyor. Alt metni çok kuvvetli olan film yönetmenin izleyicilere armağan ettiği bir görsel şölen olarak mutlaka izlenilmesi gereken psikolojik filmler listelerinde yer alıyor.

Cloverfield Yolu No:10 / 10 Cloverfield Lane

Cloverfield Yolu No:10 / 10 Cloverfield Lane film posteri
Cloverfield Yolu No:10 / 10 Cloverfield Lane film posteri

Film, trafik kazası geçirdikten sonra gözlerini, hayatını kurtardığını iddia eden bir adamın evinde açan Michelle’in gizem dolu öyküsünü anlatıyor. Cloverfield Yolu No:10 başarılı oyunculukları ve gayet dozunda ayarlanmış gerilimi ile izleyicilerin beklentisini fazlası ile karşılıyor. Korku, gizem ve gerilim unsurlarını çok dengeli bir şekilde izleyicisine sunan film seyircinin kafasında pek çok soru işaretleri oluşturuyor ve seyirciyi ters köşeye yatırıyor. Film kapalı mekanda tecrit duygusunu çok başarılı bir şekilde yansıtarak izleyicinin üzerinde adeta psikolojik bir baskı yaratıyor.

Mr.Brooks

Mr.Brooks film posteri
Mr.Brooks film posteri

Başarılı bir iş adamı olan Mr.Brooks’un öldürme bağımlılığını anlatan film sürprizlerle dolu senaryosu ve özgün bakış açısı ile türünün en kaliteli örnekleri arasında sayılmayı hak ediyor. Mr. Brooks film boyunca sergilenen hızlı geçişler nedeni ile seyircinin de aynı anda farklı hisler içerisinde olmasına neden oluyor. Karakterlerin ikinci kişiliğine odaklanan pek çok film bulunmasına rağmen Mr.Brooks bağımlılık sebebi ile öldüren bir hikaye anlatarak aralarından kolaylıkla sıyrılıyor. Seyirciyi şaşırtan ve beklentilerin üzerine çıkan film muhteşem  müzikleri ile de izleyicinin kalbini kazanıyor. Öldürme bağımlılığını anlatırken aslında tüm insanların içerisindeki katilleri ortaya çıkaran Mr.Brooks yönetmeninin farklı anlatım tarzı ile de göz dolduruyor. İncelikle işlenmiş senaryosu ve başarılı oyunculukları ile Mr.Brooks’u psikolojik film severlerin  mutlaka izlemesini öneriyoruz.

Dehşetin Nefesi / Jacob’s Ladder

Dehşetin Nefesi / Jacob’s Ladder film posteri
Dehşetin Nefesi / Jacob’s Ladder film posteri

Dehşetin Nefesi, Vietnam gazisi Jacob Singer’in uyanıkken de devam eden kabuslarından yola çıkarak gerçeğin ve gerçek üstünün birbirine karıştığı öyküsünü anlatıyor. Film, seyirciyi ilk anından finaline kadar diken üstünde tutuyor. Adrian Lyne’in en iyi filmi olduğu kabul edilen Dehşetin Nefesi’nde neyin rüya neyin gerçek olduğu bir türlü anlaşılamıyor. Üstelik filmin kahramanı Jacob’ın da kabus görüp görmediği hakkında bir fikri bulunmuyor. Film, yalnızca gerçekliklerin değil mutluluk, dehşet, korku, şefkat, cennet ve cehennem kavramlarının arasında da gidip geliyor. Seyirci anlamlandırdığı her sahnenin, ardından gelen sahne ile anlamını yitirdiğini hissediyor adeta. Bunun sonucunda da filmin içerisinde sonuna dair pek çok ipucu olmasına rağmen hiçbirini hatırlayamıyor ve bağlantıyı kuramıyor. Baştan sona metaforlar ile dolu olan Dehşetin Nefesi psikolojik filmler arasında türün en başarılı temsilcilerinden biri olarak kabul ediliyor. Eğer hala izlemediyseniz bu filmi izlemek için daha fazla zaman kaybetmemenizi öneriyoruz.

Makinist / The Machinist

Makinist / The Machinist film posteri
Makinist / The Machinist film posteri

Makinist, yaşadığı uyku problemi nedeni ile akıl sağlığını yitirmeye başlayan ve giderek kâbusa sürüklenen Trevor’un hikâyesini anlatıyor. Bu filmdeki performansı ile çıtayı çok yukarılara taşıyan Christian Bale’in oyunculuğunun da etkisi ile vizyona girdiği günden bu yana büyük bir izleyici kitlesine hitap ediyor. Makinist, izleyiciye bir sene boyunca uyku uyuyamaması durumunda neler olabileceğini sert bir dille anlatıyor. Bu tarzı ile film seyircinin tam anlamı ile ruhsal bir rahatsızlık hissetmesine neden oluyor.  Son on dakikasında izleyiciyi bir kez daha şaşırtan Makinist klişe bir sonla bitmiyor. İnsan beyninin kendi kendine oynayabileceği oyunların bir sınırı olmadığını gözler önüne seren filmin büyük bir beğeni toplamasında ve en iyi psikolojik ve beyin yakan filmlerden biri olmasında yönetmenin başarısı da büyük bir rol oynuyor.

Oyun / The Game

Oyun / The Game film posteri
Oyun / The Game film posteri

Başarılı yönetmen David Fincher’ın ilk filmlerinden biri olan Oyun, Conrad’ın kontrol delisi kardeşi Nicholas’a hazırladığı doğum günü hediyesini merkezine alıyor. Nicholas’ın engel olamayacağı bir kontrolsüzlük ile karşı karşıya kalması hayatını, başarılarını ve huzurlu hayatını değiştiriyor. Bu gizemli oyun bir süre sonra oyun olmaktan çıkarak Nicholas’ın kararlarının gerçekten etki ettiği bir ölüm kalım mücadelesi halini alıyor. Senaryosu ile seyirciyi afallatan filmin kesinlikle sinema tarihinin en güzel sonlarından birine sahip olduğu kabul ediliyor. Oyun, izlediği süre boyunca seyircisini sürekli şaşırtıyor. Finalinde ise bunu en üst seviyeye taşıyor. Defalarca seyredilse bile izleyiciyi sıkmayan filmlerden biri olan Oyun, sürükleyici senaryosu ve temposu ile seyircisini adeta esir ediyor. Pek çok sinemaseverin izlediği en iyi film konusunda görüş birliğine vardığı Oyun, psikolojik filmler kategorisinin en etkileyici ve em sürükleyicilerinden biri olarak izlenilmesi gereken filmler listesinde yer alıyor.

Bir Rüya İçin Ağıt / Requiem For A Dream

Bir Rüya İçin Ağıt / Requiem For A Dream film posteri
Bir Rüya İçin Ağıt / Requiem For A Dream film posteri

Darren Aronofsky’nin kült filmi Bir Rüya İçin Ağıt romandan beyazperdeye uyarlanan yapıtlar arasında yer alıyor. Film, uyuşturucu bağımlısı bir genç ile televizyon bağımlısı annesi arasında günden güne büyüyen uçurumun etrafında şekilleniyor. Farklı bağımlılıkların felakete sürüklediği ailenin öyküsünü merkezine alan film; bedenini, aklını ve ruhunu yavaş yavaş yitiren dört ayrı yaşamın etrafında dönüyor. Psikolojik dram türünün en iyi yapımı olma konusunda iddiasını koruyan Bir Rüya İçin Ağıt kült filmler arasındaki yerini tartışmasız olarak hak ediyor. Çekimleri çok başarılı olan film izleyicisini allak bullak etmeyi başarıyor. İnsanı içine çeken anlatımı ile Bir Rüya İçin Ağıt soundtracki ile de izleyiciyi avucunun içerisine alıyor. Bir Rüya İçin Ağıt izleyenlerin aklından kolay kolay çıkmıyor. Aronofsky filmini bağımlılığın insan ruhu üzerindeki zaferi olarak tanımlıyor. Bir Rüya İçin Ağıt’ın son yılların en iyi filmlerinden biri olduğu eleştirmenler tarafından vurgulanıyor. Aronofsky’nin  neredeyse mükemmele yakın olan filmi belki de insanların hayatında köşe başında bekleyen konulardan bahsettiği için seyircisini bu kadar etkileyebiliyor. Bu kadar basit ve defalarca işlenmiş bir konu ile bu kadar büyük bir etki yaratabilmek ise görüntülerin, kamera kullanımının, soundtrackin, oyunculukların ve tabii ki yönetmenin başarısını kanıtlıyor.

Kuzuların Sessizliği / The Silence Of The Lambs

Kuzuların Sessizliği / The Silence Of The Lambs film posteri
Kuzuların Sessizliği / The Silence Of The Lambs film posteri

7 dalda Oscar adaylığı bulunan 1991 yapımı film FBI ajanı Clarice ile Dr. Hannibal Lecter arasında yaşananları anlatıyor. Dört filmden oluşan serinin ilk filmi olan Kuzuların Sessizliği’nde başrolleri Anthony Hopkins ile Jodie Foster paylaşıyor. Filmin senaryosunda insanoğlunun eksikliklerinin son derece güzel bir şekilde değerlendirilmiş olduğu dikkat çekiyor. Anthony Hopkins başarılı oyunculuğu ile izleyicinin gerilimini doruk noktasına ulaştırıyor. Dr.Lecter zekası, karizması ve zekası ile harmanlanmış alaycılığı sayesinde izleyicinin hayranlığını kazanıyor. Mekanın ve müziklerin seçimindeki isabet hikayenin seyircideki etkisini artırıyor. Kuzuların sessizliği psikolojik filmler arasında.

Yedi / Seven

Yedi / Seven film posteri
Yedi / Seven film posteri

David Fincher’ın etkileyici filmlerinden biri olan Yedi, yedi ölümcül günahı işleyenleri kendi yöntemleri ile öldüren bir katili konu alıyor. Açgözlülük, kibir, kıskançlık, şehvet, yıkıcılık, oburluk ve tembellik, Hristiyanlıkta yedi ölümcül günah olarak sıralanıyor. Sürükleyici konusu ve oyuncuların performansları ile sinema tarihinde klasikler arasında yer almaya hak kazanan Yedi, sürpriz ve etkileyici finali ile de göz dolduruyor. Psikolojik gerilim türünün başyapıtları arasında yer alan Yedi, sinema tarihindeki en psikopat katillerden birine yer veriyor. Katilin peşine düşen iki dedektifin arasındaki diyaloglar vuruculuğu ile dikkat çekiyor. Bu iki karakterin hayata bakış açıları arasındaki farklılıklar izleyicinin dikkatini çekiyor. Sinema eleştirmenlerine göre filmin karanlık, depresif ve klostrofobik yapısı özünde kendine yabancılaşan, izole olan 20.yüzyıl insanlarının durumunu simgeliyor. Kusursuz senaryosu ile film adeta olumsuz eleştirilerde bulunanlara daha iyisinin yapılması yönünde bir çeşit meydan okuyor. Defalarca izlense bile izleyicisini sıkmayan bu başyapıt vizyona girdiği günden bu yana seyircisi üzerindeki etkisini kaybetmiyor. Kendi türünde bir lider sayılabilecek bu film unutulmaz sinema klasikleri arasında.

Dövüş Kulübü / Fight Club

Dövüş Kulübü / Fight Club film posteri
Dövüş Kulübü / Fight Club film posteri

Dövül Kulübü, Chuck Palahniuk’un yeraltı edebiyatının temel taşlarından biri sayılan aynı adlı romanından uyarlanmış olup aşk, ölüm, sadakat, nefret ve hayal kırıklığı gibi pek çok duyguyu bünyesinde barındırıyor. İzleyicisini sonuna kadar zorlayan Fight Club vizyona girdiği 1999 yılına göre oldukça modern sayılan çekim teknikleri ile göz dolduruyor. David Fincher’in eserlerinin arasında en etkileyici olanlardan biri kabul edilen Fight Club’ın başarısı insan zihnine dokunabilmesinde yatıyor. Fight Club’da anlatılan hikâyenin temelinde yüksek lisans yapan genç bir adamın zihninde yaşadığı karmaşa bulunuyor. Yönetmenin filmde yer verdiği her repliğin bir ders niteliğinde olması sonucunda sinema eleştirmenlerince bir alt metin harikası olarak nitelendiriliyor. Sinema tarihindeki belki de en özgün konuya sahip olan Fight Club sürükleyiciliği ve insan zihnini karmakarışık etmesi ile izleyenler üzerinde sarsıcı bir etkiye bırakmak konusunda üzerine düşeni fazlası ile yerine getiriyor.

Mavi Kadife / Blue Velvet

Mavi Kadife / Blue Velvet film posteri
Mavi Kadife / Blue Velvet film posteri

1986 yılında vizyona giren Mavi Kadife, komşusunun arka bahçesinde kesik bir kulak bulan Jeffrey Beaumont’un hikayesini anlatıyor. Sinemanın dahi çocuğu David Lynch’ın yönetmenliğini yaptığı film içerisindeki psikopat karakteri seyircisine çok başarılı bir şekilde yansıtıyor. Yönetmenin dünyaya bakışını izleyenlere yansıttığı film her Lynch filminde olduğu gibi kolaylıkla anlaşılamıyor. Oyunculuklarından müziklerine diyaloglarından görüntülerine kadar her ayrıntı ile yönetmenin imzasını taşıyan Mavi Kadife seyirciyi sürükleyen sağlam kurgusu ile de göz dolduruyor. Film gerçekle rüyayı incelikle harmanlayan film sembolizm unsurlarını başarı ile kullanıyor.

Kiracı / Le Locataire

Kiracı / Le Locataire film posteri
Kiracı / Le Locataire film posteri

Roman Polanski’nin başyapıtları arasında yer alan Kiracı, mutsuz bir geçmişi olan daire ve tekinsiz sakinleri ile dikkat çeken bir apartmanda geçiyor. Trelkovsky’nin hayatı taşındığı yeni bina ile değişmeye başlar. Kırılgan psikolojiye sahip olan bir insanın öyküsünü çok başarılı bir şekilde anlatıyor. Bu filmin alt metninde yabancı olmak, dışlanmak ve yabancı hissetmek konularına da yer veriliyor. Paranoya sınırlarını zorlayan Kiracı’nın başrolünde aynı zamanda filmin yönetmeni de olan Roman Polanski yer alıyor. İzleyicinin zihnini yormak konusunda iddialı olan film Polanski’nin en iyi filmleri arasında zirvede yer alıyor. Ayrıca Kiracı, kimi sinema ve edebiyat eleştirmenleri tarafından Kafka uyarlaması olmamasına rağmen Kafka evrenini en iyi yansıtan film olarak kabul ediliyor. Kalabalık içinde yalnız olmayı, dışlanmayı, ezilmişliği, gizli arzuları, depresyonları, keskin korkuları, vazgeçmeyi ve intiharı anlatan bu başyapıt psikolojik filmler kategorisinin en iddialı eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Ölümcül Oyunlar / Funny Games

Ölümcül Oyunlar / Funny Games film posteri
Ölümcül Oyunlar / Funny Games film posteri

Ölümcül Oyunlar efsanevi yönetmen Haneke’nin en iyi filmleri arasında yer alıyor. Seyirciyi sürekli yükseltilen bir kaygı düzeyi ile esir alan Ölümcül Oyunlar, gözlerden uzak bir göl evine tatil için gelen bir ailenin karşı karşıya kaldığı korkunç saldırıyı anlatıyor. Şiddet dolu bu tatilde gelişen olayların yanı sıra burjuvazi eleştirisine de yer veriliyor. Film, izleyicilerinin şiddete bambaşka bir açıdan bakmasında etkili oluyor. Şiddeti açıkça göstermeden izleyiciyi bu kadar rahatsız etmeyi başaran film olayların normal izleyicinin istediği gibi gerçekleşmemesi nedeni ile de dikkat çekiyor. Psikolojik işkencenin en iyi örneklerini sergileyen Ölümcül Oyunlar kelimenin tam anlamı ile seyirciyi yumrukluyor. Filmin yarattığı rahatsızlık hissi biraz da herkesin başına gelebilecek bir gerçekçilik barındırmasından kaynaklanıyor. Oyuncuların zaman zaman kameraya bakması ve doğrudan izleyiciye mesaj vermesi ile seyirciye aslında yaşanan her şeye tanık olduğu gerçeğini hatırlatıyor. Aynı zamanda Haneke bu başyapıtında orta sınıf ahlakını da yerden yere vuruyor. Ölümcül Oyunlar film boyunca devam eden doğallığı ve seyirciye oynadığı oyunlar ile izleyicinin tüylerini diken diken ediyor. Sinema izleyicisinin Alman sinemasına duyduğu hayranlığın artmasına neden olan bir film olarak kabul edilen Ölümcül Oyunlar klişelerden uzak katil tiplemesi ile haklı beğenileri üzerinde topluyor.

Dönüş Yok / Irreversible

Dönüş Yok / Irreversible film posteri
Dönüş Yok / Irreversible film posteri

Gaspar Noe’nin pek çok tartışmanın odak noktasında yer alan filmi Dönüş Yok, bir tecavüz olayının ardından gelişen intikam hikayesi çevresinde ilerliyor. Sinema çevrelerini adeta ikiye bölen film çok sert bir dil kullanıyor. Kamera izleyicilerin görmek istemeyeceği sahneleri kıpırdamadan kesintisiz olarak göstererek izleyicide bir tokat etkisi yaratıyor. Noe’nin sanki seyircilerin şiddete dayanıklılığını ölçtüğü filmde sinema tarihinin en vahşi ve en rahatsız edici olduğu iddia edilen tecavüz sahnesi yer alıyor. Bu sahne ile ilgili olarak izleyicinin tanık olmaktan rahatsızlık duyacağı her şey, bir saniyesi bile atlanılmadan ve seyirciye nefes alma fırsatı tanımayacak şekilde gösteriliyor. Filmde kullanılan farklı sinema ve kamera teknikleri filmin yarattığı etkinin bu kadar büyük olmasında şüphesiz rol oynuyor. Başlangıcı ve sonu ile ilgi çeken filmde hikaye kronolojik olarak sondan başlıyor ve başa doğru ilerliyor. Ayrıca filmin ilk yarım saatinde kamera sürekli olarak dönüyor. İzleyicinin sınırlarını zorlayan bu cesur film ulaştırmak istediği tüm mesajları kendine özgü tarzı ile incelikle izleyicinin kafasına kazıyor. Dönüş Yok üzerinde uzun uzun düşünülmesi gereken çok katmanlı filmler arasında yer alıyor. Bu arada filmin senaryosunun yalnızca üç sayfa ve diyalogların tamamen doğaçlama olduğunu, bu filmin ise izlenmesi gereken psikolojik filmler kategorisinin en iyi ama en rahatsız edici örneklerinden biri olduğunu belirtmek istiyoruz.

Parçalanmış / Split

Parçalanmış / Split film posteri
Parçalanmış / Split film posteri

Psikolojik filmler listemizde sırada Parçalanmış var. 2017 yılında vizyona giren Parçalanmış’ı ünlü yönetmen M. Night Shayamalan yönetiyor. Film, kişilik bölünmesi yaşayan Kevin Wendell Crumb ve kaçırdığı üç kız kardeşin öyküsü çevresinde şekilleniyor. Gerilimden çok psikolojik unsurları ile ön plana çıkan Parçalanmış vermek istediği mesajı son sahnelerinde seyirciye açıkça dile getiriyor. Tüm zamanların en iyi psikolojik gerilim filmlerinden biri olan Parçalanmış, oyuncularının yüksek performansı ile de övgüyü hak ediyor. Özellikle birbirinden farklı çok sayıda karakteri canlandırma konusunda göz alıcı bir performans sergileyen James McAvoy adeta bir oyunculuk dersi veriyor. Yönetmen plot twiste çok uygun olan bir hikayeyi tüm kartları açık olarak anlatmayı tercih ediyor. Buna rağmen yarattığı hava ile izleyiciyi avucunun içerisine almayı başarıyor.

Kelebek Etkisi / Butterfly Effect

Kelebek Etkisi / Butterfly Effect film posteri
Kelebek Etkisi / Butterfly Effect film posteri

Bilim kurgu unsurlarına da yer veren Kelebek Etkisi aynı zamanda en etkileyici psikolojik filmlerden biri olarak kabul ediliyor. Film hem başarılı oyuncu kadrosu hem de çarpıcı senaryosu ile göz dolduruyor. Kelebek Etkisi’nde çocukluğunda yaşadığı korkunç olayların etkisini hala taşıyan bir gencin geçmişe yolculuk yaparak olayları değiştirebildiğini fark etmesi ile başlayan süreç anlatılıyor. Yapılan değişiklikler ise hem kendisinin hem de çevresindeki insanların hayatını çoğunlukla beklenenin aksi olacak şekilde etkiliyor. Kurgusu ve çekimleri ile türünün gayet başarılı bir örneği olan film izleyicide hayatının geride kalan kısmında neyi değiştirsem sonuç nasıl değişirdi sorgulamasına da neden oluyor. Bilim kurgu, zaman yolculuğu ve paralel evren gibi farklı öğelere yer veren film, tüm gerçeklikleri yarattıkları hissiyata uygun çekim teknikleri ile anlatmayı tercih ediyor. Örneğin realitenin ağırlıkta olduğu sahneler omuz kamerası ile çekiliyor. Mutluluğun yoğun olduğu sahnelerde bolca ışığın hakim olduğu görüntüler yer alıyor. Genel olarak kaderimizi seçtiğimiz yolların belirlediği mesajını veren film soundtracki ile de sinemaseverlerin beğenisini topluyor.

Zindan Adası / Shutter Island

Zindan Adası / Shutter Island film posteri
Zindan Adası / Shutter Island film posteri

2008 yapımı bir film olan Zindan Adası Martin Scorsese’in en başarılı filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Filmde, akıl hastanesinden kaçan bir hastanın işlediği cinayeti çözmeye çalışan ekibin öyküsünü anlatılıyor. 8,5 gibi yüksek bir IMDB puanına sahip olan film kadrosunda yer alan Leonardo Di Caprio, Ben Kingsley, Mark Ruffalo gibi başarısı kanıtlanmış oyuncuların göz dolduran performansı ile de dikkat çekiyor. Baştan sona sürükleyici temposunu koruyan film izleyiciyi adeta filmi çözmeye zorluyor. İnsanın psikolojisini alt üst eden bu film birden fazla kez izlenmeyi hak eden ve aslında bu şekilde farklı perspektiflerden bakılarak tam anlamı ile anlaşılabilecek filmler arasında yer alıyor. Zindan Adası ters köşe sonu ile de izleyiciyi şaşırtıyor. Eğer izlemediyseniz önceliği bu filme vermenizi ve psikolojik filmler arasında önemli yere sahip bu filmi kaçırmamanızı öneriyoruz.

Cinnet / Shining

Cinnet / Shining film posteri
Cinnet / Shining film posteri

Stanley Kubrick’in eşsiz dehasının ürünü olan Cinnet psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerinden biri olarak değerlendiriliyor. 143 dakikalık bu filmde yazar Jack Torrance’in bakımını üstlendiği Overlook Oteli’ne ailesi ile birlikte taşınması üzerine yaşanmaya başlayan metafizik olaylar anlatılıyor. Jack Nicholson bu filminde ders niteliğinde bir oyunculuk sergiliyor. Stephen King’in romanından uyarlanan Cinnet, Kubrick’in yönetmenlik dehasının Stephen King’in senaryosunun önüne geçtiği filmlerden biri olarak tüm alkışları topluyor. Stanley Kubrick’in filmde yer verdiği rahatsız edici simetri, filmin etkisini artıran faktörler arasında yer alıyor. Senaryosu çok başarılı olan film aynı zamanda çok iyi bir alt metni de içeriyor. Müzikleri ile de izleyiciyi geren Cinnet psikolojik filmler kategorisindeki kült filmlerden biri olarak popülerliğini korumaya devam ediyor.

Akıl Defteri / Memento

Akıl Defteri / Memento film posteri
Akıl Defteri / Memento film posteri

Akıl Defteri ters kurgulu müthiş öyküsü ile izleyicinin kafasını karıştıran psikolojik filmler arasında yer alıyor. Film kısa süreli hafızası olmayan bir adamın hayatın konu ediniyor. Filmin baş karakteri yaşadığı bu sorun nedeni ile sürekli olarak çevredeki insanların çıkarları doğrultusunda şekillenen manipülasyonlar ile karşı karşıya kalıyor. Christopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı filmi tek izleyişte anlamak pek mümkün gözükmüyor. Film on beşer dakikalık periyotlar ile sondan başa doğru ilerlediği için izleyicilerinde sağlam bir hafıza olmasını gerektiriyor. Bu hafıza sorunu yaşayan bir adamın hikâyesini anlatan bir film olarak izleyiciye yapılan ters köşelerin en anlamlılarından biri olarak kabul ediliyor. İzleyiciyi kendine bağlama konusunda büyük bir başarıya sahip olan Akıl Defteri kurgusu ile zaman zaman seyircide huzursuzluğa da sebep olabiliyor. Her izlenişte farklı noktaların keşfedilebildiği filmler arasında yer alan Akıl Defteri müziklerin az kullanılmış olması ile türünün örnekleri arasında bir fark yaratıyor. Film alttan alta ise hepimizin kim olduğumuzu bilmemiz için anılara ihtiyaç duyduğumuz mesajını veriyor.

Prestij / The Prestige

Prestij / The Prestige film posteri
Prestij / The Prestige film posteri

Film, Viktorya döneminde iki sahne sihirbazı arasındaki rekabet çerçevesinde ilerliyor. İki sihirbaz arasındaki çekişmenin gölgesinde Edison – Tesla çekişmesine de değinilen film egoların çatışması olarak da nitelendirilebiliyor. Muhteşem oyuncu kadrosunun sayesinde çok büyük bir avantaja sahip olan Prestij ters köşelerle dolu ve son derece iyi kurgulanmış senaryosu sayesinde bu avantajını çok da güzel bir şekilde değerlendiriyor. Prestij izleyicisine zamanın nasıl geçtiğini anlamayacakları bir sinema şöleni vadediyor. Christopher Nolan’ın en iyi filmi olduğu konusunda görüşlerin hakim olduğu Prestij, illüzyon ile gerçekliğin birbirine karıştığı bir film olarak izleyicinin zaman kavramını da alt üst ediyor. Karmaşık kurgusu ve zekice yazılmış senaryosu ile psikolojik filmler kategorisinin üst sıralarında yer almayı hak ediyor.

Davet / The İnvitation

Davet / The İnvitation film posteri
Davet / The İnvitation film posteri

Karen Kusama’nın yönetmenliğini yaptığı 2015 yapımı Davet ağırlıklı olarak tek mekanda geçen bir film şeklinde ilerliyor. Will’in eski karısı ve eşinden aldığı yemek davetine kız arkadaşı ile birlikte katılması ile gelişen olayları temel alan Davet, içerdiği birkaç twist ile izleyicinin ilgisini canlı tutmayı başarabilen yapımlar arasında yer alıyor. Film, psikolojik gerilim türünün en iyi örnekleri arasında sayılıyor. Kurgusu, atmosferi ve karakterleri ile dikkat çeken Davet; filmin başkarakterin gözünden izlenilmesini sağlıyor. Film aslında belirli bir noktaya kadar gerilimi tırmandırmıyor. Karakterlerin yaşadığı gelgitler ve sergiledikleri şüpheci yaklaşımlar film boyunca izleyicinin kafasında da bir acaba oluşmasına neden oluyor. Türünün iyi örneklerinden biri olan Davet filmini psikolojik filmlerden hoşlananların izlemesini öneriyoruz.

Anne! / Mother!

Anne! / Mother! film posteri
Anne! / Mother! film posteri

Film, sakin ve sıradan hayatı olan bir ailenin evlerine gelen istenmeyen misafir ile birlikte yaşadıklarına odaklanıyor. Evin huzurunu bozan bu misafir çiftin ilişkinin sınanmasına neden oluyor. Darren Aronofsky’nin yönetmenliğini yaptığı Anne!, her anı ile izleyiciyi ürpertiyor ve ruhlarına girmeyi başarıyor. Film baştan sona içerdiği gerilim ile seyircinin nefesini tutmasını sağlıyor. Metaforlar ve benzetmeler ile dolu olan Anne!, ölmeden önce izlenilmesi gereken filmler listelerinde yer alıyor. Anne! aynı zamanda çok katmanlı bir film olarak da dikkat çekiyor. Film dini metaforların yanı sıra yaratmak, yaratılanın yaratana ne ifade ettiği gibi konular ile ilgili olarak da insanı düşünmeye sevk ediyor. Film hızlı bir şekilde aktığından izleyici ne olduğuna dair bir fikir edinemiyor. Bir sahnedeki olay örgüsü üzerine düşünme fırsatı olmadan bir farklı olay örgüsü içerisinde kendisini buluveriyor. Fantastik öğeleri de barındıran film kimi sinema eleştirmenlerince sinema tarihinin en iyi on filminden biri olarak kabul ediliyor.

Altıncı His / The Sixth Sense

Altıncı His / The Sixth Sense film posteri
Altıncı His / The Sixth Sense film posteri

Bruce Willis’in başrolünü üstlendiği Altıncı His psikolojik gerilim filmlerinin klasikleşmiş örnekleri arasında yer alıyor. Çocuk psikiyatristi Malcolm ile hastası Cole’un hikayesini anlatan film, senaryosu ve oyunculukları ile göz dolduruyor. M. Night Shayamalan’ın tartışmasız olarak en iyi filmi kabul edilen Altıncı His sürpriz sonu ile izleyicinin beğenisini üst noktalara taşıyor. Sağlam kurgusu ve özgün senaryosu ile mutlaka izlenilmesi gereken psikolojik filmler listesinde yer almayı fazlası ile hak ediyor. Aslında film bir psikoloğun yaptığı bir hatanın hayatına mal olması ile başlıyor. İzleyicinin tüylerini ürpertirken aynı zamanda çok da derin mesajlar iletiyor. Filmin yönetmeni Shayamalan çocuklara ve insanlara farklı şekilde davranılması düşüncesini taşıyor. Buna bağlı olarak da hem insanların hem ölülerin yardım edebileceğini vurgulayarak mistik bir tavra ve Hint felsefesinin temel mesajlarından birine de yer vermiş oluyor.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.