En Popüler Alışveriş Siteleri

Geç bir kadın akıllı telefonu ile internetten kredi kartı ile alışveriş yapıyor
Guido Mieth / Getty Images

İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte birçok davranışımız değişikliğe uğradı. Tüketici olarak bizim davranışlarımız yepyeni sektörlerin ortaya çıkmasını ve yeni girişimlerin hayata geçmesini tetikledi. Özellikle alışveriş özelinde birçok online e-ticaret sitesinin var oluşu ve bu sitelerin fazlaca talep görmesi yeni iş kollarını da beraberinde getirdi.

“İnternetten alışveriş yapılır mı?” sorusuna verilen yanıtları sorgularken “Hangi alışveriş sitesi en iyisi?” diye düşünürken bulduk kendimizi. Giyim alışverişlerinden spor malzemelerine beyaz eşyalardan mobilyalara, elektronik eşyalardan en gözde yatırım araçlarından olan altına kadar her şeyi alışveriş siteleri aracılığı ile temin eder olduk. Milyarlarca TL’yi bulan ciroları ile giderek büyüyen online alışveriş siteleri de bu istekleri karşılamak için sürekli gelişmeye ve bu gelişimi devam ettirmeye başladı. Kapıda ödeme seçeneği sunan, kredi kartına vadesiz taksit imkanları sağlayan, tüketicilerin birbirleriyle irtibata geçmesini mümkün kılan ve alışveriş alanında otorite olan bu siteler alışveriş dünyasının nabzını tutar hale geldi. Bu değişim bir bakıma hepimize de iyi geldi.

Dakikalarca kuyrukta bekleme derdimiz son buldu mesela, aynı anda onlarca alternatife erişebilmeye başladık. Fiyatları, satıcıları, markaları ve modelleri karşılaştırma alışkanlığına sahip olduk.

Online alışveriş siteleri hakkındaki yorumların da dijital platformların da markalar için belirleyici öneme sahip olduğu kavradık. Sonra hakkımızı aramayı öğrendik, kargo şirketlerine acımasız telefonlar açar olduk. Ürün hatalı gelir mi endişelerinden kurtulduk, iki gün içerisinde gelmezse diye derde düştük. Tüm taleplerimiz yakından takip edildiği için online alışveriş sitelerinin hizmetleri de bu doğrultuda çeşitlendi. Müşteri hizmetleri departmanları harıl harıl çalışmaya, bitmek tükenmek bitmeyen taleplere yetişmeye başladı.

En köklü markaları dahi kıskandıran çevrimiçi alışveriş siteleri, markalara öncü oldu. Markalar kendi web sitelerini kurdu fakat yaratılan etki binlerce farklı ürünün aynı anda incelenebildiği alışveriş siteleri kadar belirleyici olmadı. Amazon ile birlikte hayatımıza girmeye başlayan alışveriş siteleri tarzlarıyla, sağladıkları kolaylıklarla ve rekabet ortamının yarattığı baskıyla konfor algımızı bir üst noktaya taşıdı.

Yarattıkları değişim köklü olunca ve dünya genelinde milyarlarca tüketicinin ilgilerini çekince biz de bu yazımızda en popüler alışveriş siteleri hakkında sizlerle bilgi paylaşmaya karar verdik. Türkiye’de ve dünyada faaliyet gösteren en popüler online alışveriş siteleri hangileri? İşte yanıtları…

Amazon

Amazon Logosu
Amazon.com

İnternetten alışveriş dendiğinde akla ilk gelen, bu işin duayeni ve en az CEO’su Jeff Bezos kadar ünlü bir platformla konumuza girişi yapıyoruz. 1994 yılında Seattle’da kitap satışı ile faaliyete geçen Amazon günümüzde aksesuarların, elektronik eşyaların, mobilyaların, DVD’lerin, yazılımların, oyunların, erkek ve kadın giyim ürünlerinin kalbi durumunda. O kadar yaygınlaştı ki dünyanın en çok kullanılan alışveriş sitesi unvanına sahip oldu. Logosundan CEO’suna, ürün gamından satış ağına kadar her bir unsuru ile diğer alışveriş sitelerini kıskandıran Amazon’un piyasa değerinin 4 Eylül 2018 tarihinde tam tamına 1 Trilyon dolara ulaştığı açıklandı. Bu açıklama ile Amazon Apple’dan sonra bu hacme ulaşabilen ikinci şirket olmayı başardı. Türkiye’den de sipariş verilebilen Amazon dünya devleri arasındaki yerini koruyor. E-ticaret mantığını hizmete sokan ve sıfırdan zirveye yolculuğun en somut örnekleri arasında yer alan Amazon.com en popüler alışveriş siteleri sıralamamızın ilk sırasında yer almayı da sonuna kadar hak ediyor.

Aliexpress.Com

AliExpress Logosu
aliexpress.com

Alibaba sitesi ile sıklıkla karıştıran, alibaba.com’dan farklı olarak B2B değil B2C satış gerçekleştiren Aliexpress.com tartışmasız devler liginin en gözde oyuncularından. Çin’den ucuz ürün almak isteyenlerin ve hatta al sat yaparak para kazanmak hayali kuranların ilk göz gezdirdikleri siteler arasında yer alan Aliexpress üzerinden hem imitasyon hem de orijinal ürünlere erişim sağlanabiliyor. Ancak son dönemde yurt dışı alışveriş sitelerine verilen siparişlere tutar sınırlamasının getirilmesi ile birlikte Aliexpress Türkiye cirosunun düştüğünü belirtebiliriz. Aliexpress üzerinden satıcılarla anlaşarak ürün siparişi verilebilir, ürünle ilgili sorun çıktığında ürün iade edilebilir ve satıcıyla alıcı arasındaki anlaşmazlıklar aliexpress.com denetiminde çözüme ulaştırılabilir. Yine de bu site hızlı teslimat isteyenlerin ihtiyaçlarını pek karşılayamaz, üstelik siparişler her daim adrese de ulaşmaz. Bu nedenle aliexpress üzerinden sipariş vermek istiyorsanız tercih ettiğiniz satıcıya yapılan yorumları ince eleyip sık dokumanızı öneriyoruz. Aksi takdirde aylarca sipariş beklemek zorunda kalabilirsiniz.

eBay

Ebay logosu
ebay.com

Dünyanın en kapsamlı açık arttırma sitesi olma özelliğini taşıyan eBay, 1995 yılında Pierre Omidyar tarafından kurulmuştur. Kurulduğu yıllarda yalnızca online açık artırma modeliyle pazarda faaliyetlerine başladıktan sonra zaman içerisinde dünya genelinde en çok tercih edilen online alışveriş sitesi olmayı başarmıştır. İkinci el ürünler, kitaplar, sıfır eşyalar, erkek giyim ve kadın giyim ürünleri olmak üzere birçok farklı kategoride ürünleri bünyesinde barındıran platform Türkiye’de Trendyol online alışveriş sitesine yatırım yaparak stratejik ortağa dönüşmüştür.

Hepsiburada

Hepsiburada logosu
hepsiburada.com

Kurumsal firmaların birçok farklı kategoride satış yaptığı Hepsiburada Türkiye’nin en çok tercih edilen online alışveriş sitelerinin başında geliyor. Ev, yaşam, kırtasiye, ofis, kozmetik, kişisel bakım, süpermarket, petshop, müzik, film, hobi, elektronik ve giyim kategorileri bulunan Hepsiburada spor ürünleri ile de hem erkek hem de kadın tüketicilerin ilgi odağında olmayı sürdürüyor. 2001 yılından bu yana Türkiye’de online alışverişin en güçlü aktörlerinden biri olan Hepsiburada.com bünyesinde 12 milyonu aşkın ürün bulunduğu biliniyor. Senelerdir birçok farklı ödül alan ve Türkiye’nin en sevilen markaları arasında da konumlanan firma, e-ticaret alanında varlığını güçlendirmeye devam ediyor. Hem geleneksel hem de dijital pazarlama reklam kanallarını eş zamanlı olarak kullanan, müşteri hizmetleri departmanının çözüm odaklı politikasıyla müşterilerinin memnuniyetini kazanan Hepsiburada, özel günlere yaklaşılan zaman dilimlerinde hasılat rekorları kırıyor. Türkiye pazarındaki iddialı rakipleri ile mücadele eden marka şimdilik marka bilinirliği yarışında bir adım önde kalmayı başarıyor.

GittiGidiyor

Gitti Gidiyor logosu
gittigidiyor.com

Açık arttırma sitesi olarak faaliyete başlayan daha sonra hem ikinci el hem de sıfır ürünlerin satışının yapıldığı bir e-ticaret platformu olarak faaliyetlerini sürdüren Gitti Gidiyor, e-Bay tarafından 2011 yılında satın alınmıştır. eBay çatısı altına girdikten sonra güçlendiği söylenen ancak son yıllarda diğer alışveriş sitelerinin gölgesinde kaldığı da gözlenen Gitti Gidiyor, yine de Türkiye’nin en gözde alışveriş siteleri arasındaki demirbaşlığını korumaktadır. 50’den fazla kategoride milyonlarca ürünü müşterilerine sunan, mobil uygulaması ile her an erişilebilir kalan Gitti Gidiyor, ödemeleri %100 güvence altına alan firmalar arasında konumlanır. 16 milyondan fazla kayıtlı kullanıcı olduğu da bilinen site, emlak kategorisiyle de dikkat çekiyor. Kilometre taşlarını sitesinde bir bir sıralayan GittiGidiyor, Çözüm merkezi ile iade, ürün değişimi, ve kargo sorunlarının çözülmesini kolaylaştırarak müşterilerinin sadakatini kazanmayı hedefliyor. Kedi mamasından buzdolabına, ekran kartından bilgisayara, kulaklıktan dikiş makinesine, iç çamaşırlarından takılara, bebek bezinden koltuk örtüsüne kadar birçok farklı ürünle zenginleşen site bireysel kullanıcılara da satış yapma fırsatı sunuyor.

Trendyol

trendyol logosu
trendyol.com

Erkek giyimi ve kadın giyimi başta olmak üzere birçok farklı sektörde faaliyet gösteren markaların ürünlerini satan ve Türkiye’nin en gözde online alışveriş sitesi olarak tanımlanan Trendyol, kaliteli markaların ürünlerini uygun fiyatlara almak isteyenler tarafından her gün ziyaret ediliyor. Özellikle kadınlar 150 milyondan fazla giyim, kozmetik, ev tekstili, mutfak eşyası gibi ürünlerin satışının yapıldığı Trendyol’dan vazgeçemiyor diyebiliriz. Ortadoğu’da ve Türkiye’de hızla büyümesini sürdüren Trendyol, en büyük mobil teknoloji şirketleri arasında konumlandığı mottoyla ilerliyor. Teknolojinin yardımı ile müşterilerinin en konforlu şekilde alışveriş yapması için tasarımı iyileştirilen ve kullanıcı deneyimi en üst düzeye çıkarılan site, 2018 yılında Alibaba Group yatırımını almayı başardı. Alibaba Group ile stratejik ortaklık kurulduktan sonra Trendyol globalleşme yolunda devasa bir adım attı.

N11

N11 logosu. Sırtında 11 yazan bir uğur böceği
n11.com

2013 yılından bu yana faaliyetini sürdüren, son dönemde düzenlediği reklam kampanyalarıyla tepki çeken n11, Türkiye online alışveriş sektöründeki en büyük oyuncular arasında yer alır. B2C platformu olarak faaliyet gösteren sitede yılın neredeyse her zamanında özel kampanyalar ve indirimler düzenlenmektedir. Aynı ürünün farklı satıcılardan karşılaştırma yapılarak satın alınmasını sağlayan N11, tatil ve eğlence, anne ve bebek, kozmetik ve kişisel bakım, erkek giyim, kadın giyim, spor ve outdoor, bisiklet, ayakkabı, beyaz eşya, saat, mücevher, televizyon, ses sistemleri, güneş gözlükleri ve daha birçok ürünü tüketicilerle buluşturmaktadır. Orijinal ürüne %100 destek veren, 7 gün 24 saat canlı destekle müşterilerinin soru işaretlerini yanıtlayan ve ödeme koruma sistemi ile müşterilere güvenli ödeme seçenekleri sunan N11 pazar payını artırmaya devam etmektedir.

Cimri

cimri logosu
cimri.com

Ucuz alışveriş siteleri dendiğinde akla ilk gelenler kategorisinde Cimri.Com sitesinden bahsetmesek olmaz. Kurulduğu günden bu yana en uygun fiyatları tüketicilere sunma iddiasıyla faaliyetlerine devam eden Cimri.Com 10 senedir Türkiye geneline ürün satışı yapmaktadır. Elektronik, cep telefonu, ofis, kırtasiye, ev, anne, bebek, oyuncak, moda, ayakkabı, takı, müzik, hobi, spor, outdoor, sağlık, bakım, kozmetik, bahçe, yapı market gibi birçok kategori altında ürün sergileyen site ürünlerin mağazalardaki fiyat geçmişlerini, resimlerini, teknik özelliklerini ve fiyatlarını listelerken aynı zamanda diğer alışveriş sitelerinde olduğu gibi müşteri yorumlarının da okunmasını mümkün kılar. İndirimli ve en yeni ürünleri kullanıcılarına ulaştırmayı amaçlayan Cimri.com tutumlu tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik faaliyetlerini sürdürüyor.

Lidyana

lidyana logosu
lidyana.com

Kadın, erkek, giyim, ayakkabı, spor, gözlük, saat, çanta, kozmetik ve takı gibi kategoriler altında binlerce ürüne erişim imkanı sunan online alışveriş siteleri arasında yer alan Lidyana.com dünyaca ünlü moda markalarını Türkiye’deki tüketicilerle buluşturuyor. İade seçenekleri ile müşterilerine %100 güvenli alışveriş deneyimi sunmayı amaçlayan marka 2012 yılından bu yana faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Türkiye’nin en başarılı girişimcileri arasında gösterilen Hakan Baş tarafından kurulan Lidyana.Com ilk olarak takı modellerinin satıldığı bir site olarak faaliyete geçse de zaman içerisinde kategori sayısını arttırmıştır. Türkiye’deki e-ticaret sitesi rakiplerinden farklılaşma esaslı ilerleyen Lidyana.Com ünlü simalarla gerçekleştirdiği projelerle de adından başarıyla söz ettirmeyi başarmıştır. İngilizce dilinde de yayın yapan ve yurt dışına gönderim imkanı bulunan site tasarımcılarla da işbirliği yapıyor.

Amerikadaniste

amerikadaniste.com logosu
amerikadaniste.com

Kullanıcılara üye olunduğu takdirde Amerika adresi veren, dilenen siteden alışveriş yapılmasının ardından 3 – 4 gün içerisinde Türkiye adresine ürünleri sipariş eden amerikadaniste.com sitesi, yurt içinde faaliyet gösteren e-ticaret siteleri ile yetinmeyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Victoria’s Secret, Zappos, Ralph Lauren ve e-Bay gibi Türkiye’ye teslimat gerçekleştirmeyen sitelerden sipariş verilmesini mümkün kılan alışveriş sitesi aracılığı ile kitap, DVD, giyim eşyaları, elektronik cihazlar ve benzeri çeşitli ürünlere sahip olunabiliyor. Ürün değişimleri ve iadeleri konusunda müşterilerini alışveriş yaptıkları site ile baş başa bırakan ve bu anlamda bir nevi puan kaybeden amerikadaniste.com, kredi kartıyla alışveriş imkanı olmadığı takdirde “Benim için al” seçeneği ile kaybettiği puanı geri topluyor. Yurt dışındaki markalarla Türkiye arasında köprü görevi görerek bir nevi komisyonculuk yapan amerikadaniste.com sitesinde nakliye ücretleri ile ilgili de müşterilerine kapsamlı bilgi veriyor. Siz de Amerika’ya teslimat gerçekleştiren markaların ürünlerini satın almak isterseniz amerikadaniste.com sitesinin fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Vavin

vavin logosu
vavin.com.tr

Vavin.com.tr sitesi yukarıda bahsettiğimiz online alışveriş sitelerinden farklı bir yol izliyor. Erkek ve kadın giyim özelinde faaliyetlerini sürdüren sitede tesettür giyim ürünleri de müşterilere sunuluyor. Birçok farklı alternatif giyim eşyası müşterilerle oldukça uygun fiyatlara buluşturulduğundan Vavin.com.tr sitesi göreceli olarak düşük bütçe ayırarak tarz giyinmek isteyen geniş bir kitleye hitap ediyor. Yeni kreasyonlara anında indirim seçenekleri sunuluyor, site üzerinden verilen siparişler takip edilebiliyor ve ödeme güvenliği de oldukça sıkı tutuluyor. Dolayısıyla Türkiye’nin tüm bölgelerine gönderi teslim ettiren Vavin.com.tr hesaplı ürünleri ile giyimine özen gösterenlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. En uygun fiyatlara ürün satışı yapan markanın XML bayiliği de girişimcilere sunuluyor. Franchise veren firmalar arasında konumlanan marka toptan alım yapmak isteyenlerin taleplerini de geri çevirmiyor. Franchise şartları ve marka hakkında detaylı bilgi için vavin.com.tr adresine ulaşılması yeterli geliyor.

Btmmoda

Btmmoda logosu
Btmmoda.com

Fiziki mağazası bulunan giyim markalarından online satış gerçekleştirenlerden biri olan BTM Moda, btmmoda.com adresinden Türkiye’nin her yerindeki alışveriş tutkunlarına satış yapıyor. 2012 yılından bu yana giderek fazlalaşan ürün çeşitleri ile Türkiye genelinde 55 mağazası bulunan BTM Moda, e-ticaret alanındaki iddiasını da uygun fiyatları ile sürdürüyor. Müşteri hizmetlerine önem veren, sosyal medya hesaplarında ürünleri ve kampanyaları duyuran, dijital mecraları etkin bir şekilde kullanarak satışlarını arttıran btmmoda.com ayakkabı, kadın, erkek, aksesuar ve diğer alışveriş sitelerinden farklı olarak sevgili kombinleri kategorileri ile dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here