Endeavor Türkiye – Girişimciliğe baş koyduk

Endeavor Türkiye - Girişimciliğe baş koyduk
Endeavor Türkiye

Endeavor Türkiye’nin 4. gala gecesine Ali Koç’un iki girişimci ile gerçekleştirdiği ‘talk show’ damgasını vurdu.

Bu yıl ilk kez masada oturma düzeni yerine parti konsepti ile gerçekleştirilen gecede Ali Koç, “İnovasyon ve girişimcilik rekabette güçlü olan ve olmayan ülkeleri birbirinden ayıran en önemli farktır. İşte bu nedenle de bizler bu işe baş koyduk” dedi.

Endeavor Türkiye
Endeavor Türkiye

TÜRKİYE’de inovasyon ve girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesi yönündeki çabalar giderek artıyor. Özellikle iş dünyasının önde gelen isimlerinin son derece yoğun gündemleri arasında, inovasyon ve girişimciliğin desteklendiği çalışmalara geniş zaman ayırması dikkate değer. Bunun son örneklerinden biri de, Endeavor Türkiye’nin önceki gece gerçekleşen gala gecesi oldu. Suzan Sabancı Dincer, Murat Özyeğin, Hamdi Akın, Ebru Özdemir, Özcan Tahincioğlu gibi iş dünyasının önde gelen pek çok isminin hazır bulunduğu gala gecesinde, aynı zamanda Endeavor Türkiye’nin yönetim kurulu üyesi olan Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç’un “Girişimciliğe baş koyduk” sözleri iş dünyasının bu alana olan desteğini bir kez daha gözler önüne serdi. Gala gecesinde Endeavor Türkiye’nin desteklediği iki girişimciyle bir ‘talk show’a imza atan Ali Koç, “İnovasyon ve girişimcilik rekabette güçlü olan ve olmayan ülkeleri birbirinden ayıran en önemli farktır. İşte bu nedenle de bizler bu işe baş koyduk” dedi.

ALİ KOÇ ‘TALK SHOW’
Türkiye’de girişimciliğin artırılması yönünde olumlu sonuçların arttığına dikkat çeken Ali Koç, “Bunun sadece bizim Endeavor Türkiye olarak çabalarımızla olduğunu kast etmiyorum. Bu konuda farklı kesimlerin pek çok çabası olduğunu görüyoruz. Türkiye geçmişe göre girişimcilikte bir sıçrama oldu. Endeavor olarak bugüne kadar 25 şirketle ilişkimiz oldu. Endeavor Girişimcisi bu aktif 25 şirketin 2012’de yaptığı ciro 310 milyon dolar, yarattığı istihdam ise 4 bin kişidir. 2013 rakamlarını büyük bir heyecanla bekliyorum” şeklinde konuştu. Koç daha sonra Yemeksepeti.com’un kurcusu Nevzat Aydın ve Lidyana.com Kurucusu Hakan Baş ile neden ve nasıl girişimci oldukları ve hedeflerinin ne olduğu konusunda keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Ekonomik gelişime ivme kazandırmak amacıyla etkin girişimcileri tespit edip destekleyen Endeavor Türkiye’nin Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin ise, 10 yıl boyunca dünyada ortaya çıkacak 500 milyon yeni istihdam ihtiyacının karşılanmasının tek yolunun girişimcilik ruhunun canlı tutulmasından geçtiğini vurguladı. Özyeğin şöyle konuştu: “Endeavor olarak bunu canlı tutmaya çalışıyoruz. Bir girişimci bir gün işini satsa da aldığı para ile ya yeni girişimlere soyunuyor ya da başka girişimcilere yatırım ve mentorluk yapıyor. Yani bir girişimcinin başarı şansını arttırdığınızda onlarca girişimcinin daha başarısına olumlu etki yapabiliyorsunuz. Bu nedenle bu platformu cok önemsiyorum.”

Aşerme sorununu giderdi
GECEYE eşiyle katılan Ali Koç, Fenerbahçe’nin Ziraat Türkiye Kupası’ndan elenmiş olması nedeniyle moralinin bozuk olduğunu dile getirmesine rağmen, iki Endeavor gerişimcisi ile gerçekleştirdiği talk show sırasındaki esprileriyle beğeni topladı. “Başlangıçta seni bu kadar iyi tanıttığım için bana hisse verir misin’ diyen Ali Koç’a Lidyana.com’un kurucusu Hakan Baş’tan, “İste hepsi senin olsun” cevabı geldi. Talk show’a hazırlanarak geldiğini söyleyen Ali Koç, “Buraya gelmeden önce 5 yönetici asistanına yemeksepeti.com ile ilgili fikirlerini sordum. İçlerinden biri hamileydi ve ‘aşerme sorununu giderdi” Artık erkekler gecenin bir yarısı eşlerinin aşerdiği şeyleri aramak için sokağa çıkmıyor. yemeksepeti.com’dan söylüyor’ değerlendirmesi dikkatimi çekti” şeklinde konuştu.

Desteği parti vererek kutladılar
BU yıl 4’üncüsü gerçekleşen Endeavor Gala Gecesi’nde 3-4 Aralık tarihlerinde Endeavor Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı Invesor Network Delegation için Türkiye’ye ilk
defa gelmiş ve girişimci finansmanı konusunda uzmanlaşmış Silicon Valley Bankası yetkilileri, risk sermayesi alanında faaliyet gösteren dünyanin en etkin oyuncuları ve fon yöneticileri, Mısır, Ürdün ve Yunanistan’dan girişimciler de yer aldı. Bu yıl ilk kez masa oturma düzeni yerine, konukların birbiri ile sohbetlerini sürdürmeleri için ayakta devam eden gala gecesi, konuşmaların ardından White Cat grubunun özel showu ile devam etti. Katılımcılar bu yıl ilk kez bir parti havasında gerçekleştirilen geceyle ilgili, “Yoğun iş stresimizi atmak için iyi bir fırsat oldu” yorumu ile memnuniyetini dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here