Endüstride soğutma suyu kullanımı ile ilgili iş fikri

İş Fikrinin Açıklaması : ABKİM Kimya Endüstriyel Su Şartlandırma Kimyasalları San. Ve Tic. Firması, Nisan 2010 da Sanayi Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği ile İzmir’de kurulmuştur. ”Soğutma suyu şartlandırmasında bitkisel bazlı kimyasalların kullanımı” adı altında Sanayi Bakanlığına sunulan proje, Türkiye genelinde 730 proje arasında ilk 50 proje arasına girerek desteklenmeye değer görülmüştür. Abkim Kimya tarafından gerçekleştirilen AR-GE çalışmaları, soğutma suyu şartlandırılmasında kullanılan fosfat veya polimer bazlı korozyon – kışır inhibitörleri, dispersan maddeler ile biyositler ve klorlu bileşikler yerine insan/çevre dostu tanen bazlı kimyasalların tek ürün olarak kullanımı ile ilgilidir. Endüstride soğutma suyu kullanım miktarı oldukça fazladır. Bu nedenle soğutma sularının şartlandırılmasında kullanılan kimyasalların maliyetleri ve çevreye ve insan sağlığına etkileri çok önemlidir.

Endüstride soğutma suyu kullanımı ile ilgili iş fikri
Endüstride soğutma suyu kullanımı ile ilgili iş fikri

Bu proje ile amaçlanan, soğutma suyu şartlandırılmasında klorlu bileşikler ve fosfat bazlı kimyasallar yerine çevre dostu tanen bazlı kimyasalların tek ürün olarak kullanımıdır. Geliştirilen bitkisel bazlı tek bir ürünle, soğutma suyu sistemlerinde görülen korozyon, kabuklaşma(scale) oluşumu ve mikrobiyolojik problemlerine çözüm sunulmaktadır. Su şartlandırma çalışmalarında karşılaşılan sorunlara ekolojik ve ekonomik çözümler sunmayı hedefleyen firmamız, yapılan Ar-Ge faaliyetleri sonucunda oluşturduğu ürünleri ile su şartlandırma piyasasında “Yeşil Kimya” kavramının öncülerinden biridir.

Firma : ABKİM Kimya Su Şartlandırma Kimyasalları Üretimi
Adres : 7236 Sok. No:24/A Pınarbaşı, 35035 Bornova / İZMİR
E-mail: info@abkimkimya.com
Web Site : www.abkimkimya.com
Telefon : +90 232 479 05 65
Faks : +90 232 479 63 90
Proje: Soğutma Suyu Şartlandırmasında Tanen Bazlı Kimyasalların Korozyon – Kışır İnhibitörü ve Biyosit Olarak Kullanımı / Usage Of Tannin Based Chemicals As Corrosion And Scale Inhibitors With Biocidal Properties At Cooling Water Treatment

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here