Endüstriyel elektronik teknikeri

Sanayide kullanılan her türlü elektronik cihazın ve elektronik devrelerin kurulması, bakım ve onarım işlerinde elektronik mühendisleri ile birlikte çalışan ara insan gücüdür.


GÖREVLER


Sanayileşme ve makineleşmeyle birlikte endüstriyel elektronik teknikerinin çalışma alanı oldukça genişlemiştir. Genel olarak bu meslekte yapılan görevler şöyle özetlenebilir:
- Sanayide kullanılan elektronik cihazları monte eder,
- Elektronik cihazları ve elektronik devreleri işletir ve bakımını yapar,
- Elektronik cihazlarda ve elektronik devrelerde meydana gelen arızaları onarır,
- Fabrikalarda otomatik kontrol ve kumanda sistemlerinin bakım, onarım ve montajını yapar,
- Sanayide kullanılan bilgisayarlı sistemlerin bakım onarım ve montajını yapar.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
El Aletleri: Pense, tornavida, kontrol kalemi, yan keski, kargaburnu, kablo işleme aletleri, havya ve diğer lehim takımları, matkap, demir testeresi, eğe, törpü, mengene vb.,
Ölçü Aletleri: Multimetre (Avometre), faz kontrol cihazı, frekansmetre, osilaskop, dijital ve anolog elektrik ölçü aletleri, devir sayısı ölçer, aydınlık şiddeti ölçer, wattmetre, elektrik sayacı vb.,
Diğer Aletler: Bobin sarma aleti, sinyal jeneratörü, bilgisayar, güç kaynağı (DC voltajı) vb.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Endüstriyel elektronik teknikerinin;
– Temel bilimlere özellikle fizik ve elektronik konularına ilgi duyan,
– Meraklı, dikkatli olması beklenir.
Ayrıca el ve parmak becerisinin gelişmiş olması, görme, el ve kol özrü ile ellerinde titreme olmaması bu meslekte aranan niteliklerdir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Endüstriyel elektronik teknikerleri genellikle fabrika ve atölyelerde çalışırlar. Çalışma ortamı gürültülüdür. Kişi çalışırken elektronik aletlerle ve mühendislerle ilgilidir. Zaman zaman diğer çalışanlarla, makine, tesviye ve haberleşme teknikerleri, bilgisayar operatörleri, elektronik mühendisleri ile etkileşim halinde olabilir. 


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Endüstriyel elektronik teknikerleri;
– Endüstrinin elektronikle ilgili bakım ve onarım  servislerinde,
– Elektrik ve elektronik devre ve devre gereçleri üreten tesislerde,
– Asansör imalat ve montajında,
– Bant sistemlerinin kontrol ve kumanda kısımlarında,
– Yürüyen merdivenlerin bakım, onarım ve montajında,
– Otomotiv sanayisinde,
– Uçak sanayisinde,
– Bilgisayar sistemlerinde (yazılım, montaj, tamir),
– Fax şirketlerinde, haberleşmede,
– Savunma sanayii gibi alanlarda çalışırlar.
Elektroniğin endüstrideki uygulamaları, özellikle son on yıl içinde baş döndürücü bir hız kazanmıştır. Üretimde sağlanan teknolojik yenilikler kaliteyi yükseltip maliyetleri düşürmeye başlamış, bu konuya önem veren ülke ve işletmeler günümüzde ekonomik birer güç haline gelmişlerdir.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Endüstriyel  elektronik teknikerliği Üniversitelerin MYO bağlı Endüstriyel Elektronik Bölümlerinde  verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
“Endüstriyel Elektronik” ön lisans programına girebilmek için,
- Lise veya dengi okul mezunu olmak,
- Merkezi sistemle yapılan Öğrenci Seçme Sınavı’nda(ÖSS), yeterli”Sayısal-1 (SAY-1)” puan almak gerekmektedir.
Meslek liselerinin “Biyomedikal Cihaz Teknolojisi”,  “Elektrik-Elektronik”,  “Elektrik-Elektronik Teknolojisi”,“Elektronik”, “Endüstriyel Elektronik”, “Endüstriyel Mekanik”, “Gemi Elektroniği ve Haberleşme”, “Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi”, “Otomatik Kumanda”, “Telekomünikasyon”, “Uçak Bakımı ve Elektroniği”, “Uçak Bakımı Teknisyenliği ve Elektroniği”, “Uçak Elektroniği” , “Tıp Elektroniği”, “Elektrik”, “Elektromekanik Taşıyıcılar”, “Endüstriyel Otomasyon Teknoloji” ,“Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi(Elektronik)”, “Endüstriyel Otomasyon Tek.(Mekanik/Makine)”, “Mekatronik”Â  bölümlerinden mezun olanlar “Endüstriyel Elektronik” ön lisans programlarına sınavsız olarak girebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal-1 (SAY-1)” puanı almaları halinde sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.
Endüstriyel elektronik alanındaki gelişmeler bu alanda yetişmiş teknik eleman ihtiyacını da artırmaktadır. Dolayısıyla bu alanda iş bulma olanakları gün geçtikçe daha kolaylaşmakta ve ara-insan gücü ihtiyacı artmaktadır.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
İki yıllık meslek yüksekokullarının Endüstriyel Elektronik Bölümlerinde: Elektrik ve Elektroniğin İlkeleri, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri, Bilgisayar Çalışmaları, Matematik, Genel İletişim belli başlı derslerdir. Dersler teorik ve uygulamalı olarak okutulmaktadır.


MESLEKTE İLERLEME
- Endüstriyel Elektronik bölümü ön lisans programını başarı ile bitirdikten sonra ÖSYM tarafından açılan sınavda başarılı olmaları halinde;  Elektronik Öğretmenliği, Elektronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği,  Enerji Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Telekomünikasyon Mühendisliği, Telekomünikasyon Öğretmenliği, Uzay Mühendisliği  alanlarında dört yıllık lisans programlarından  birine dikey geçiş yapabilirler.
- Kamu kuruluşlarında, teknik kadroda şef, müdür gibi unvanlar alabilmektedirler,
- Özel sektörde ise çalışma ve başarısına göre formen, atölye şefi, ustabaşı, baş tekniker gibi unvanlar alabilirler,


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
- Meslek eğitimi sırasında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün verdiği öğrenci kredisinden yararlanmak mümkündür.
- Staj yapılan süre içerisinde öğrencinin, staj yaptığı işletme veya kuruluştan belli bir miktar ücret alması söz konusu olabilmektedir.
- Eğitimini tamamlayanlar kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyorlarsa teknik hizmet sınıfının faydalandığı ücret ve tazminatlardan yararlanırlar.
- Özel işyerlerinde çalışanlar için ise kazanç durumu işyerinin büyüklüğüne, faaliyet alanına, çalışanın deneyim ve işindeki başarısına göre farklılıklar göstermektedir. Ancak, işletmelerin ileri teknoloji kullanmaları ve otomasyona geçmeleriyle birlikte bu alanda eleman ihtiyaçları artmakta ve diğer meslek sahiplerine göre ücretleri biraz daha fazla olmaktadır.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Eğitim Kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,
Bünyesinde Meslek Bilgi  Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

1 YORUM

  1. bir zamanlar bende bunlara inanıp bi gazla selçuk üniversitesinde endüstriyel elektronik bölümünü okudum ama malesef işsiz kaldım yaklaşık 2,000,000 kişinin girdiği kpss sınavından buraya dikkat 650,000 değil 65,000 değil tamı tamına 6,500 kişinin ataması yapılacaktı tabiki 10 gün öncesinde sağlık bakanlığı memur alımı yapmıştı ama nedense o 6500 kişinin içerisinde yüzlerce hemşire, acil tıp teknisyeni … vardı bunların içinden sadece 4 tane endüstriyel elektronik mezunu alan yer olduğu için bende endüstriyel otomasyon kursuna gidip sertifikamı aldım ama hala işsizim neden:
    1-endüstriyel elektronik teknikeri olup elektronik teknisyeni olmadığım için
    2-endüstriyel otomasyon sertifikamın okuldan değil kurstan olduğu için
    eğer elektronik bölümü okumak isteyenler olursa tek tavsiyem elektronik teknikeri olmayın liseyi bitirip üniv.sınavına çalışmak yerine kpssye hazırlanın kısa yoldan ekmeğinizi elinize alın elektronik teknisyeni en az 10 kat daha fazla şanslı
    eğer meslek liselerinin elektronik,makine,elektrik,bilgisayar bölümlerinde okuyorsanız raylı sistemler bölümüne dikey geçiş yapmanız en mantıklısı çünkü siz daha mezun olmadan işiniz garanti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here