Endüstriyel otomasyon teknikeri

Güncel üretim teknolojileri ile talaşlı makine üretimi sanayi sektöründe mühendis ve teknisyen arasında görev yapan kişidir.


GÖREVLER


Talaşlı makine üretimi yapan fabrikalarda mühendis ile teknisyen ve işçiler arasındaki ilişkiyi sağlar,
Mühendis tarafından hazırlanan üretim planının uygulanmasını sağlar,
Üretilen ürünün kalitesini kontrol eder,
İşçi ve teknisyenlerin çalışmalarını denetler,
Endüstride  kullanılan bilgisayarlı sayısal denetimli tezgahların işletim programını hazırlar,
Bilgisayar destekli teknik resim yapar


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Bilgisayar ve programlama kitapları,
Ölçme ve kontrol aletleri,
Bilgisayar, hesap makinesi.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Endüstriyel Otomasyon Teknikeri olmak isteyenlerin;
Fen bilimlerine ve özellikle fiziğe ilgi duyan ve bu alanda başarılı,
Mekanik ve üç boyutlu düşünme yeteneğe sahip,
Gözlerini ve ellerini uyumla çalıştırabilen,
Başkaları ile işbirliği içinde çalışabilen,
Dikkatli, sabırlı ve titiz kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Çalışma ortamı gürültülü ve kokulu atölye ortamıdır. Çalışırken işçiler ve teknisyenlerle iletişim halindedir 


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Endüstriyel otomasyon teknikeri özel sektörde, küçük ölçekli talaşlı işletmelerde kalite ve işletme müdürü, büyük ve orta ölçekli işletmelerin üretim müdürlüklerinde mühendis yardımcısı olarak görev yaparlar. Endüstriyel otomasyon teknikerleri daha çok endüstrinin geliştiği bölgelerde iş bulma olanağına sahiptirler.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi meslek yüksek okullarının Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi bölümünde verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek liselerinin; Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik-Elektronik,  Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Elektromekanik Taşıyıcılar, Elektronik, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Mekanik, Endüstriyel Otomasyon Teknoloji, Endüstriyel Otomasyon Tek.(Mekanik/Makine), Gemi Elektroniği ve Haberleşme, Kontrol ve Enstrümantasyon Teknolojisi, Mekatronik, Otomatik Kumanda, Telekomünikasyon, Tıp Elektroniği, Uçak Bakımı Teknisyenliği ve Elektroniği, Uçak Elektroniği, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi(Elektronik),  Uçak Bakımı ve Elektroniği bölümlerinden mezun olanlar “Endüstriyel Otomasyon” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun  için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal-1 (SAY-1)” puanı almaları gerekir.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince genel kültür derslerinin yanısıra Matematik, Bilgisayar, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri, Mühendislik Bilimi, Teknik Resim, Bilgisayar Destekli Desen, CNC Makineleri, Mekanik, Makine ve Üretim Analizi, Materyel Teknolojisi gibi dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.


MESLEKTE İLERLEME
“Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Elektrik Mühendisliği, Elektrik Öğretmenliği, Elektrik – Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği, Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği, İmalat Mühendisliği, Kontrol Öğretmenliği, Mekatronik Mühendisliği, Mekatronik Öğretmenliği, Telekomünikasyon Mühendisliği, Telekomünikasyon Öğretmenliği, Uçak Elektrik-Elektronik dikey geçiş yapabilirler.
Kamu kuruluşlarında, teknik kadroda şef, müdür gibi unvanlar alabilmektedirler.
Özel sektörde ise çalışma ve başarısına göre formen atölye şefi, ustabaşı, baş tekniker gibi unvanlar alabilirler.           


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Meslek eğitimi sırasında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün verdiği öğrenci kredisinden yararlanmak mümkündür.
Staj yapılan süre içerisinde öğrencinin,staj yaptığı işletme veya kuruluştan belli bir miktar ücret alması söz konusu olabilmektedir.
Eğitimi tamamlayanlar kamu kurum ve kuruluşlarında  çalışıyorlarsa teknik hizmet sınıfının faydalandığı ücret ve tazminatlardan yararlanırlar.
Özel işyerinde çalışanlar için ise kazanç durumu işyerinin büyüklüğüne, faaliyet alanına, çalışanların deneyim ve işindeki başarısına göre farklılıklar göstermektedir. Ancak, işletmelerin ileri teknoloji kullanmaları ve otomasyona geçilmesiyle birlikte bu alanda eleman ihtiyaçları artmakta ve diğer meslek sahiplerine göre ücretleri daha fazla olmaktadır.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Eğitim Kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,
Bünyesinde Meslek Bilgi  Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here