Endüstriyel seramik teknikeri

Her türlü geleneksel seramikler  (vitrifiye, refrakter, cam, tuğla-kiremit, emaye, çini, çimento vb…) ve ileri teknoloji seramikleri (yapısal ve fonksiyonel,; elektronik, optik, uçak ve otomotiv, biyoseramik vb…)üretimi yapan sektörlerde hammadde hazırlık, dekorlama, şekillendirme, fırınlama, laboratuar gibi süreçlerde üretim kontrolü yapan, hataları tespit eden ve çözüm geliştiren kişidir.


GÖREVLER


Endüstriyel seramik teknikeri çalıştığı birime göre farklı görevler alabilir. Üretim, arge ve kalite kontrol bölümlerine göre görev farklılıkları olabilmektedir. Bütün bölümlere ilişkin görevler biraraya getirildiğinde asağıdaki görevler sıralanabilir.
-Reçete denemeleri yapar,
-Sır denemeleri yapar,
-Seramiklere sır çeker,
-Yapılan planları uygular,
-Pasta denemeleri yapar,
-Leke testi yapar,
-Yüzey kontrolü ve renk kontrolü yapar,
-Vizkozite ve litre ağırlığı kontrolü yapar,
-Tortu kontrolü yapar,
-Masse (çamur) hazırlar,
-Nem kontrolü yapar,
-Ham mukavemet ölçer,
-Saat başı kalite kontrol yapar.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
-Seramik arge, proses kontrol, TSE gibi laboratuarda bulunan tüm ölçme , kontrol ve test cihazları,
-Seramik hammaddesi (kil, kaolen, silis kumları,kuvart taneleri, feldispat gibi..)
-Kumpas (boyut ölçmede),
-Piknometre (litre ağırlığı kontrolünde),
-Pulkometre (eğim ölçmede),
-Mukavemet cihazları (mukavemet ölçer),
-Otoklav ( su emme testinde),
-Fortkap (vizkozite ölçer, masya için) 


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Endüstriyel seramik  teknikeri olmak isteyenlerin;
Fen bilimlerine, özellikle kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı,
Renk algısı yüksek, görme keskinliğine sahip,
Şekil ilişkileri gelişmiş,
Sorumluluk sahibi,
Çabuk ve doğru karar verebilen,
Kurallara uyan,
Rutin işlerde uzun süre çalışabilen, kimseler olmaları beklenir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Endüstriyel seramik teknikerleri yer ve duvar karosu, cam, refrakter, sağlık gereçleri,tuğla-kiremit, çimento-beton üretimi yapan fabrikalarda    açık  yada kapalı ortamlarda çalışırlar. Genellikle çalışma bölümüne göre değişim göstermekle birlikte mevsimsel olarak sıcak ve soğuğa maruz kalırlar. Ar-ge bölümünde büro ortamında ve laboratuarda çalışmaları mümkündür.
Açık ya da kapalı üretim alanında tozlu ve gürültülü ortamda çalışılır. Çalışma süresince uzun süre ayakta durmak ve yürümek gerekmektedir.
Endüstriyel seramik teknikerleri tam gün çalışırlar. Ayrıca çalışılan yere göre vardiyalı çalışma, gece çalışması ya da hafta sonu çalışması yapabilirler. Çalışmaları sırasında;  seramik mühendisleri, teknisyenler, ustalar ve işçiler ile  iletişim halindedirler.
 
ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Endüstriyel seramik teknikerleri; seramik kaplama malzemeleri üreten fabrikalarda, vitrifiye (Sağlık gereçleri) üreten fabrikalarda, porselen sofra gereçleri ve süs eşyası üreten fabrikalarda, elektro porselen veya izolatör üreten fabrikalarda, ileri teknoloji seramikleri üreten fabrikalarda, refrakter üreten fabrikalarda, demir-çelik fabrikalarının refrakter departmanlarında, tuğla ve kiremit üreten fabrikalarda, çimento fabrikalarında, kaplama malzemeleri yapıştırıcıları ve kimyasalları üreten fabrikalarda, cam sofra gereçleri ve süs eşyası üreten fabrikalarda, cam ambalaj malzemeleri (şişe, kavanoz….) üreten fabrikalarda, yapı endüstrisi camları üreten fabrikalarda, otomobil camı üreten fabrikalarda, laboratuar camları üreten fabrikalarda, aydınlatma gereçleri (ampul, flouresan…) üreten fabrikalarda, firit, sır ve seramik boyası üreten fabrikalarda, emaye fabrikalarında, araştırma kurumları, TSE ve üniversitelerin seramik laboratuarlarında, hammadde hazırlama ve zenginleştirme tesislerinde ve benzeri kuruluşlarda istihdam olanakları bulabilirler.Mesleğin yapılmasında cinsiyet önemli değildir.
Ülkemiz seramik hammaddeleri yönünden zengindir. Bu nedenle seramik sektörü gelişmiştir ve gelişmeye devam etmektedir. Türkiye, seramik üretiminde Avrupa’da 3. sırada, dünyada 5. sırada bulunmaktadır.Gelişmekte olan seramik sektörü için yetişmiş ara eleman ihtiyacı hızla artmaktadır. Seramik Mühendisleri ile vasıfsız elemanlar arasında, son teknolojik gelişmelere uygun olarak yetiştirilmiş eğitimli teknikerlere ihtiyaç  vardır.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının Endüstriyel Seramik bölümlerinde verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek Liselerinin Seramik ve Cam Teknolojisi, Kimya Teknolojisi, Cam İşlemeciliği, Çini Desinatörlüğü, Çini Desinatörlüğü (Süslemecilik), Çinicilik ve Seramik,  Çinicilik ve Seramik (Dekorlama), Çinicilik ve Seramik (Şekillendirme), Grafik/ Grafik Sanatlar, Grafik Tasarım, Heykel, Plastik Sanatlar, Seramik, Seramik Sanatı, Şekillendirme ve Desenleme, Tasarım ve  Teknolojisi / Tasarım Teknolojisi, Kimya, Maden bölümlerinden  mezun olanlar “Endüstriyel Seramik ” önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen yukarıda isimleri yazılı bölümlerin dışındaki bölümlerden ya da  genel liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan açığı kalırsa açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY- 1)” puanı almaları gerekir.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitimin süresi 2 yıl olup, endüstriyel seramik programında; genel kültür derslerinin yanında, Seramik Teknolojisi, Seramik Makine ve Motorları, Seramik Kalıpçılığı, Seramik Hammaddeleri, Seramik İşletme Maliyet Hesapları, Malzeme Bilgisine Giriş, Seramik Malzemelerin Fiziksel Özellikleri, Cam Üretim Teknolojisi, İleri Teknoloji Malzemeleri, Elektronik Seramikler, Malzeme Analizi, Tuğla ve Kiremit Üretim Teknolojisi, Çimento-Beton, Proses  ve Kalite Kontrol , Mimari Yapılarda Seramik, Araştırma Geliştirme, Alçı ve Alçı Kalıp, Seramik Üretimi, Seramiklerin Montajı, TSE ve EN Standartları, Seramik Meslek Hesapları, Seramik İşletme Yöntemi gibi branş dersleri verilmektedir. Ayrıca İlkyardım ve Sağlık Bilgisi, İş Güvenliği dersleri ve temel derslerden Matematik, Fizik ve Kimya, Teknik Resim dersleri verilmektedir.
Ayrıca öğrencilere, seramik ve benzeri üretim yapan fabrikalarda ya da  refrakter üreten fabrikalarda, Demir-Çelik fabrikalarının refrakter departmanlarında, tuğla ve kiremit üreten fabrikalarda, çimento sektöründe, cam fabrikalarında, firit, sır ve seramik boyası üreten fabrikalarda, emaye fabrikalarında, hammadde hazırlama ve zenginleştirme tesislerinde toplam 60  iş günü  staj uygulamaları yaptırılmaktadır.


MESLEKTE İLERLEME
Endüstriyel seramik ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde Malzeme Bilimi ve Mühendisliği,  Malzeme Mühendisliği, Seramik, Seramik Mühendisliği, Seramik Öğretmenliği, Seramik Sanatları, Seramik ve Cam, Seramik ve Cam Tasarımı lisans programlarına kontenjan dahilinde dikey geçiş yapabilirler.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Mesleki eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. İsteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen yüksek öğrenim kredisinden ve yurtlardan yararlanırlar.
Vakıfların, kamu ve özel kurum ve kuruluşların sağladığı burslardan yararlanabilirler.
Meslek elemanları kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir.
Özel sektör kuruluşlarında ara  eleman olarak görev yapan meslek elemanlarının ücretleri  ise asgari ücretten az olmamak üzere işverenlerle yaptıkları anlaşmalara   göre  belirlenmektedir.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
- İlgili Eğitim Kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi  Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

3 YORUMLAR

  1. Bence sanatı zanaat yapabileceğin bir meslek.İşe bu yönden bakabilen ve renkleri sevenlerin okumasını tavsiye edebileciğim bir bölüm.Ayrıca sayısal zekada gerekli.Gizemli bir dünyadır seramik.Değerlendirilebilir.

  2. durum bellı arkadaslar ben canakkale canda okudum 550 tl maas teklıf ettıler 550 lıraya bırakın aılemın gecınmesını ben tek basıma gecınemem seramıkte ıster endustrıyel olsun ıster baska bırsey ılerlemek kendını gelıstırmek mumkun degıl okumak ısteyen arkadaslarınınz varsa bu bolumu kesınlıkle okutmayın sımıt satsak daha cok para kazanırız ben bu bolumu bıtırdım sımdı gemı ınsaatı okuyorum .. sızlerde baska bolumlere yonelın .. seramık sektorunde iş yok bakmayın dunyada 5. sırada oldugumuza işin hamallıgını yaptıgımız ıcın 5. sıradayız karo yapımı .. sadece makınalar calısır ınsan calısmaz … seramık okuyan bosuna okur

  3. mesleğin ne durumda olduğu hiç yorum yapılmadığından belli söze gerek yok bilen bilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here