Enigma T301TR dinlenebiliyormuş

Ünlü Türk hacker Tamer Şahin’in Google + hesabında söylediğine göre BTK
Enigma T301TR şifrelerini çoktan eline almış. Telefon dinlemeleri özellikle şike
skandalının patlak vermesinden sonra tekrar ülke gündemine geldi. Son olarak
Aziz Yıldırım’ın, dinlemeye takıldığını öğrendiği ve “Şu Turkcell başkanını
bağlayın bakalım bana” diyerek Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv’le telefon
görüşmesi yaptığı iddia edilmişti.


Bu gibi durumlara yakalanmak istemeyen kişiler Blackberry telefonlar
üzerinden mesajlaşma yoluna gidiyordu, fakat özellikle Arap ülkelerinde bu durum
da bir kriz yarattı. İnsanların konuşmalarını, mesajlarını dinleyemeyen Arap
yönetimleri, Blackberry’nin üreticisi firması RIM’e baskı yaparak şifreleri
istedi.


Sabah

6 YORUMLAR

 1. Patent tamamen size ait olan fikirler, dış görünümü, yazılım, farklı dayanıklılık, farklı özelliklere sahip buluşlarınızı patent tescili ile koruma altına alınız. Patent tescili hem sizin buluşlarınızı korur hem de buluşlarınızı sizden izinsiz kullanılmasını yasal olarak engellersiniz. Tescillemiş olduğunuz buluşları ülke çapında rahat ve daha kolay kullanabilirsiniz.

 2. Televizyonda gördüm gerçekten ihtiyaç olunan bir zamanda isabet etmiş.Her türlü güvenliği oluşturduğumuz kurumlarımızda iletişim güvenliğinin eksikliği aşikar.Ayrıca düşünsenize 128 bit ile eft yapıyoruz ..bu cihaz 256 bit diyor sanırım paradan daha önemli ve değerli cümleler var insan hayatında.
  Bahse konu olan kişi bir kıstas yada konulara ilişkin bilir kişi midir dikkate alınacak bilgi , belge olmadan dedikodudan öteye geçmez.Sanırım Hacker sıradan bir bilgiyi paylaşarak olunmuyor.Blackberry yada herhangi başka bir markayı dahi ithal etseniz ilgili yasa ne gerektiriyorsa o uygulanmazmı.Türkiyede yasa dışı dinlemelerin % 3 resmi düşünsenize dinleyeni bulmak içinde ayrıca dinlenmeniz gerekiyor.Neyse ben inanıyorum ki dinleme dahi yapılsa her şey kanunlar çerçevesinde işlensin diye ithal edilmiş ..Yolunuz açık olsun başka teknolojileride getirin ltf..başarılar.

 3. Marka Tescili
  Yıllarca emek harcayarak belli bir konuma getirdiğiniz marka veya markalarınızı üçüncü şahıslarından ve markalaşmak için markanızı marka tescili ile koruma altına alın. Markalaşmanın önemini artırdığı son dönemlerde globalleşen dünya çapında markalaşmanın oldukça ciddi bir prestij kazandığını göz önüne koymaktadır. Markalaşmayı başaran firmalar şüphesiz daha çok kazanıyor ve daha saygın konumlara ulaşıyorlar.

 4. teşekkürler admin
  Yıllarca emek harcayarak belli marka patent bir konuma getirdiğiniz marka veya markalarınızı üçüncü şahıslarından ve markalaşmak için markanızı marka tescili ile koruma altına alın. Markalaşmanın önemini artırdığı son dönemlerde globalleşen marka tescili dünya çapında markalaşmanın oldukça ciddi bir prestij kazandığını göz önüne koymaktadır. Markalaşmayı başaran firmalar şüphesiz daha çok kazanıyor ve marka tescil daha saygın konumlara ulaşıyorlar.

 5. Ben böyle olduğuna inanmıyorum. Telefonun tek özelliği dinlenemiyor olması. TV’ de ve gazetelerde rastladım reklamlarına. Böyle bir şey olsa boşuna reklam için para vermezler.

 6. Kafama bir soru takıldı. Bu Türk Hacker şirket çalışanı değil, BTK çalışanı değil bu bilgiye nasıl ulaşmış? Telefonu biraz araştırdım, 256 bit’ lik şifreleme anahtarı ile şifreleme yapılıyormuş. İnternette en iyi satın alma sitesinde bile 128 bit ile kredi kartı bilgileri korunurken bu telefon 256 bit ile yapıyorsa ben bu telefona güvenirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here