Enzo Ferrari’nin Hayat Hikayesi

Enzo Ferrari
Enzo Ferrari

Otomobil yarışçısı olarak başlayan kariyerine sayısız başarı sığdıran; ürettiği araçlarla dünyanın en prestijli isimleri arasında yer alan Enzo Ferrari hayatı başarılarla doludur. Arabaların sosyal statü göstergesi olarak anlam kazanmasında önemli bir misyona sahip olan Enzo Ferrari sıfırdan zirveye yolculuk eden önemli simgeler arasında yer alır.

18 Şubat 1898 yılında İtalya’nın Modena şehrinde dünyaya gelen Enzo Anselma Ferrari, ailesinin ikinci çocuğuydu. Enzo Ferrari araba ve yarışlara karşı her zaman düşkündü. Bu eğiliminin ardında ise onu 10 yaşından itibaren araba yarışlarına götüren metal işçisi babası vardı. Araba tutkusu Enzo’nun tek tutkusu değildi, kendisi bir opera sanatçısı olmak istiyordu fakat hayat onu kariyeri için daha hızlı adımlar atmak zorunda bıraktı. O henüz 18 yaşındayken, 1916 yılında babası ve erkek kardeşi hastalık nedeniyle vefat etti. Enzo Ferrari için büyümenin ve ailesine bakmanın zamanı bu elim olaydan sonra gelmişti.

Enzo Ferrari Gençlik Yılları

Babasının ve erkek kardeşinin salgın nedeniyle orduda hayatını kaybetmesinden sonra Enzo Ferrari de orduya katıldı. Ancak ordu deneyimi onun için de pek iç açıcı olmadı, kendisi salgına yakalandıktan sonra askerlikten açığa alındı ve salgını atlatması ile birlikte annesine bakmak için tüm fırsatlarını değerlendirmeye koyuldu.

Enzo Ferrari, Mesut Özil benzerliği Türkiye’de gündem olmuştu

İlk olarak Fiat şirketine başvurdu ancak bu başvuru sonuçsuz kaldı. Fiat denemesinden sonra VESPA için test sürüşleri yapmaya başlayan Enzo Ferrari Alfa Romeo takımına 1920 yılında katıldı. 1920’li yılların ekonomik buhranı ve siyasi kaosu Enzo Ferrari için bir dönüm noktası haline geldi. İtalya’daki başarıları nedeniyle kısa sürede Mussolini’nin dikkatini çeken genç araba yarışçısı Cavaliere dell’ordine della Corona d’Italia unvanı almaya hak kazandı. 1920 ve 1927 yıllarında yaşadığı buhran nedeniyle yarışlara ara veren Enzo Ferrari oğlu doğana kadar, Alfa Romeo için 1932 yılına kadar pistlerde yarıştı.

İlginizi Çekebilir: Albert Einstein Kimdir?

Enzo Ferrari Oğlu Önemli Bir Dönüm Noktası Oldu

Enzo Ferrari oğlu Dino Ferrari dünyaya geldikten sonra pistlerden vazgeçti ve yine Alfa Romeo idari kadrolarında dokuz yıl daha görev yapmayı sürdürdü. Alfa Romeo onun hayattan neler beklediğini ortaya çıkaran önemli bir firma haline geldi. Bu yıllarda Enzo Ferrari’nin araba tutkusu kendi markasını yaratmak için kolları sıvamasına neden oldu.

Alfa Romeo’dan ayrıldıktan sonra Auto Avio Costruzioni fabrikasını açan Enzo Ferrari bu kez II. Dünya Savaşı nedeniyle zor günler yaşadı. Fabrikayı Maranello yakınlarına taşımakla kalmayıp taşlama makinesi üretimini başlattı.

Savaş bittiğinde, 1947 yılında Enzo asıl hayali olan kendi otomobilini üretmekten vazgeçmemişti. Kendi adını taşıyan ilk araçlar Ferrari 250 ve Ferrari 250 GT tam bu dönemde tanıtıldı. Sonraki dönem ise Enzo Ferrari ve kendi adını taşıyan arabalar için tam bir yıldızlaşma serüvenine dönüştü, ta ki biricik oğlu Dino Ferrari hayata gözlerini kapayana kadar…

Dino Ferrari vefat edince Enzo Ferrari’nin hayatı yerle bir oldu. Eşinden boşandı ve tüm hayatını fabrikasında geçirmeye başladı. Sadece özel hayatında değil iş hayatında da sorunlar ortaya çıkınca ve test sürüşlerinde güvenlik zaafları nedeniyle kazalar meydana geldiğinde Ferrari şirketinin bir kısmını 1965 senesinde Fiat markasına satmak zorunda kaldı. Ferrari Yönetim Kurulundaki görevini 1977 yılında bıraktı ve eşinin ölümünden bir sene sonra 1978 yılında başka bir kadından olan oğlu Piero’yu kabul etti. 14 Ağustos 1988 yılında henüz nedeni bilinmeyen bir şekilde ölü bulundu. 4000’den fazla yarış kazanan ve dünya şampiyonlukları ile Ferrari markasını unutulmaz kılan Enzo Ferrari ölümü ile de dünyanın ilgisini üzerinde topladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here