Erkek giyim modelisti / erkek giysi tasarım teknisyeni

Tasarım öğelerini kullanarak erkek giyimi-dış giyim (gömlek, yelek, ceket, pantolon ) ürünlerinin günün modasına göre tasarımını yapan, kalıplarını hazırlayan ve numune ürününü diken kişidir.

GÖREVLER

-Hedef pazara yönelik araştırmalar yapar,
-Günün modasını ve gelişmeleri takip eder,
-İş akışı ile ilgili planlamayı yapar,
-Hazır giyim ve ısmarlama giyim ünitelerinde, uygulanabilir nitelikte erkek giysi tasarımını ve teknik çizimini yapar,
-Bu tasarıma uygun tekstil ürününü saptar veya tekstil ürününe göre model tasarımı yapar,
-Tasarım panosu hazırlar,
-Bilgisayar desteğinde veya elle çizdiği modelin kalıbını hazırlar,
-Kesim planı ve malzeme hesabı yapar,
-İlk deneme üretimini gerçekleştirir,
-Tasarımlara uygun aksesuar seçimini yapar,
-Yeni sezona koleksiyon hazırlar, katalog hazırlığına katılır.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
-Çeşitli model ve model kitapları,
-Kalıp malzemeleri,
-Overlok makineleri,
-Sanayi tipi dikişÂ makineleri,
-Kumaşlar,telalar,iplikler
-Bilgisayar ve malzemeleri,
-Atölye masası,
-Çeşitli kalem ve cetveller,
-Ütü ve malzemeleri vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Erkek Giyim Modelisti/Erkek giysi tasarım teknisyeni olmak isteyenlerin ;
-Modayla ilgili,
-Şekil uzay ilişkilerini görebilen,
-Hayal gücü zengin, yaratıcı, yeniliklere açık, estetik görüşe  sahip,
-Renkleri ve şekilleri ince ayrıntıları ile algılayabilen,
-Göz , el ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen,
-Dikkatli, titiz, düzenli,
-Ekip çalışmasına yatkın,
-İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Ağırlıklı olarak özel sektörde tekstil, konfeksiyon üretimi yapan fabrika ve atelyelerde çalışırlar. Çalışma ortamıÂ genellikle aydınlık, temiz, sessiz ama yoğun çalışma ortamıdır. Küçük işletmelerde kalıp hazırlamak için ayrı bir bölüm bulunmamaktadır. Atölyenin içerisinde yoğun ve gürültülü ortamda çalışmaktadırlar. İşveren, müşteri ve çalışanlarla sürekli iletişim halinde çalışırlar.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi daha önceki yıllarda Tekstil Konfeksiyon alanı Erkek Giysi Tasarımı isimli dalda verilmekte iken yapılan değişiklikle meslek liseleri, anadolu meslek liseleri ve anadolu teknik liselerinin Giyim Üretim Teknolojisi alanı Erkek Giyim Modelistliği dalında verilmektedir.
Ayrıca yaygın meslek ve teknik eğitim programları yoluyla bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
-Meslek liselerine girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak
-Anadolu meslek ve anadolu teknik liselerine girebilmek için ise ilköğretim okullarının 6-7-8. sınıflarında yapılacak olan “Seviye Belirleme Sınavlarının” (SBS) sonucuna, yıl sonu ders ortalamaları ile belirlenen “Yılsonu Başarı Puanının eklenmesi ile elde edilecek olan yeterli Genel Orta Öğretim Yerleştirme Puanına (G-OYP) sahip olmak gerekmektedir.
Ortaöğretim kurumlarında; ders yılı sonunda veya ortalama yükseltme sınavları sonucuna göre 10 uncu sınıfa geçen ve teknik liseye geçiş şartlarını taşıyanlar teknik lise programlarına geçiş için başvurabilir. Teknik lise programına geçmek isteyen öğrencilerden gerekli koşulları taşıyanların başvuru formları, kurum müdürlüğünce onaylanarak ders kesiminden ortalama yükseltme sınavlarının bitimini izleyen beş iş günü içinde öğrencilere verilir.Teknik lise ve doğrudan alana kayıt yapılan programlar dışındaki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında;
a) 10 uncu sınıfa geçen öğrenciler, alan seçimi için ders kesiminden itibaren ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarının bitimini izleyen onuncu iş günü çalışma saati bitimine kadar öğrenim görmek istediği meslek alanının bulunduğu kurum müdürlüğüne başvururlar.
b) Başvuru süresi sonunda öğrenciler, Alana Yöneltme Tavsiye Formu ve Öğrenci Tercihlerini Değerlendirme ve Yerleştirme Formu kullanılarak belirlenen alana yerleştirme puanı esas olmak üzere tercih ettikleri alanlara göre sıralanırlar. Alana yerleştirmede, ilgili alanın kontenjanı göz önünde bulundurulur. Bu puanlara göre yapılacak sıralama ile kontenjan kadar öğrencinin asıl ve yedek olmak üzere listeleri düzenlenir. Alana geçiş yapacak öğrencilerin kayıt-kabulleri, ağustos ayının üçüncü haftasında başlayıp ay sonuna kadar bitirilecek şekilde planlanır ve yıllık çalışma takviminde gösterilir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Ortak 9.sınıfın sonunda meslek lisesine geçiş yapan öğrencinin alanı belirlenir. Alanda yer alan tüm dallara yönelik ortak yeterlikleri kazandıran dersler ağırlıklı olarak 10. sınıfta verilmektedir. 11. ve 12. sınıfta diplomaya götüren dala ait yeterlikleri içeren dersler yer almaktadır. 10. sınıfın sonunda, bölgesel ve sektörel ihtiyaçlar, okulun donanımı, öğretmen ve fizik kapasitesi ile öğrencilerin mesleki yeterlikleri de dikkate alınarak dal seçimi yapılır.
Eğitim boyunca genel kültür derslerinin yanı sıra Temel Sanat Eğitimi, Bilgisayar, Araştırma Teknikleri, Girişimcilik, İnsan ilişkileri, Kalite Kontrol, Tekstil Bilgisi, Üretim Planlaması, Temel Tasarım Bilgisi, Tasarım Uygulamaları, Kalıp ve Tasarımları gibi meslek dersleri okutulmaktadır.
Meslek liselerinin 11.sınıfında öğrenim gören öğrenciler 3308 sayılı yasaya göre 3 gün işletmelerde beceri eğitim yapar, 2 gün okulda teorik eğitime devam ederler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Dünyada oluşacak serbest rekabet ortamında giyim üretim teknolojisi alanının rekabetçi olması için teknoloji düzeyinin ve eğitimli işgücü sayısının artması gerekmektedirGiyim üretim teknolojisi alanı diğer alanlara göre daha az sermaye gerektiren ve işgücü yoğun bir alan olup emek yoğun karakteri nedeniyle onbinlerce işyerinde yüzbinlerce kişiye istihdam olanağı sağlamaktadır.Bu alanın alt dallarından olan erkek giysi tasarım teknisyeni olarak çalışmak isteyenlerin de iş bulma olanakları oldukça fazladır.Erkek giyim modelistleri/Erkek giysi tasarım teknisyenleri kamu ve özel sektöre ait hazır giyim işletmelerinde (deri hazır giyimde dahil) çalışabilirler. Ayrıca meslek elemanları kendi işyerini açabilirler.

BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU
3308 sayılı “Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu” gereğince, işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret verilmektedir.Eğitim gören öğrencilerin iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır ve bütün öğrenci haklarından yararlanırlar.Eğitim görülen işletmenin sağlayacağı sosyal olanaklardan faydalanırlar.Eğitim tamamlandıktan sonra özel sektörde aylık kazanç çalışılan işletmenin ücret politikası ve toplu iş sözleşmelerine göre belirlenmektedir.Kendi işyerlerinde çalışanlar ise yaptıkları işin yoğunluğuna göre kazanç sağlamaktadırlar.Kamu kurum ve kuruluşlarında görev alan meslek elemanları Teknik Hizmetler sınıfında öngörülen derece ve kademedeki katsayı ve tazminatlara göre ücret alırlar.

MESLEKTE İLERLEME
Mezunlar alanlarında ustalık sınavına girerek başarılı oldukları taktirde Ustalık Belgesi almaya ve kendi işyerlerini kurmaya hak kazanırlar.Erkek giysi tasarım teknisyeninin yükselmesi, kendini yenilemesine, deneyimine bağlıdır. Meslek liselerinin Giyim Üretim Teknolojisi alanı Erkek Giyim Modelistliği dalından mezun olanlar, Deri Konfeksiyon, Kostüm Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Tekstil ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları taktirde yerleştirilebilirler.
Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ na girip yeterli puanı almaları ve “Giyim Öğretmenliği” , “Giyim Endüstri Öğretmenliği” ile “Hazır Giyim Öğretmenliği”, “Tekstil Öğretmenliği”, “Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği, Moda Tasarımı Öğretmenliği, Moda Tasarımı” (Endüstriyel Sanatlar Y.O) Lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
-İlgili eğitim kurumları ,
-Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi
-Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube müdürlükleri,

2 YORUMLAR

  1. erkek giyimde tecrübeli ,tam yada serbest zamanlı çalısabilecek tasarım kalıp bilgisi olan personel arıyoruz.ilgilenen arkadaşlar cv gönderebilir.skokten@hotmail.com

  2. BU EĞİTİMLERDEN VE İŞ TECRÜBELERİNDEN GEÇTİM ERKEK GİYİMDE 8 YILLIK TECRÜBEM VAR AMA İŞ BULAMIYORUMMM:(

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here