Etkili CV Örnekleri: İş Bulmayı Kolaylaştıran Örnekler

Etkili CV Örnekleri İş Bulmayı Kolaylaştırıyor
Sirinarth Mekvorawuth / EyeEm / Getty Images

Yeni bir iş sahibi olma yolundaki ilk adımın iyi bir özgeçmiş hazırlamaktan geçtiği reddedilmesi zor bir gerçek olarak önünüze çıkıyor. İş hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelen Curriculum Vitae yani CV etkili bir şekilde hazırlandığında daha ilk aşamada pek çok başvuru arasından sıyrılmanızı ve bir adım öne çıkma fırsatı veriyor. 

İş deneyimlerinizi, aldığınız sorumlulukları, yetkinlik ve becerilerinizi ortaya koymanıza yarayan CV kısaca kariyerinizin özetini anlatmakla kalmıyor, oluşturduğu etki ile kariyer planlarınıza da yön vermenizi sağlıyor. Profesyonelce ve titizlikle hazırlanmış bir CV başvuru sahibinin yüz yüze görüşme olanağı bulmasında büyük bir rol oynayabiliyor. CV yalnızca iş ararken değil şirket içerisindeki terfi ya da iş değişikliği taleplerinde de kullanılıyor. Bu nedenle kullanım amacı doğru belirlenmiş ve bu amaca uygun hazırlanmış CV’ler amaca ulaşmak yolunda büyük önem taşıyor.

Bu yazımızda CV hakkında bilmeniz gereken en önemli unsurların yanı sıra etkili cv hazırlarken dikkat edilmesi gerekenlere de değineceğiz. 

CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

CV hazırlarken kesinlikle eksik bilgi verilmemesi gerekiyor. Kişisel bilgilerin, eğitim bilgilerinin, iş deneyimlerinin ve iletişim bilgilerinin CV’de en güncel ve detaylı şekilde bulunması önem taşıyor. Bununla birlikte gereksiz bilgilerin ve abartılı bir ifade dilinin kullanılmamasına özen gösterilmesi, imla kurallarına ise mutlak surette uyulması gerekiyor. Amaca uygun ve anlaşılır bir dil kullanılarak hazırlanmış bir CV başvuru sahibinin hedef odaklı bir insan olduğu izlenimini de doğuruyor. Her işin ve her pozisyonun gerektirdikleri farklı olduğundan her iş ve pozisyon için aynı CV’nin kullanılması önerilmiyor. Başvurulacak işin ve pozisyonun gereklilikleri öğrenildikten sonra en uygun CV’yi hazırlamak yapılan iş başvurusunda rakipleriniz arasında birkaç adım öne çıkmanızı sağlıyor.

CV’nin hangi formatta hazırlandığı da yapılan başvurular açısından önem taşıyor. Deneyimli kişilerin hazırladığı CV’lerin yeni mezun CV’lerinden farklı olması bu kişilerin profesyonelliğinin kanıtı olarak da kabul ediliyor. Ayrıca CV’de referans olarak verilen kişilerin bilgilerinin doğru ve ulaşılabilir olması gerekiyor. Referans olarak yazılan kişilerin başvuru sahibine referans olmaması ya da olumlu görüş belirtmemesi durumunda başvuru sahibinin alabileceği işi kaçırması bile söz konusu olabiliyor. Verilen referansların başvuru sahibinin akrabası ya da yakın arkadaşı olması da kişinin güvenilirliğini azaltıyor. Eğer daha önceden çalışılan bir iş yeri var ise buradaki bir iş arkadaşının ya da yöneticinin referans olarak verilmesi daha güvenilir ve profesyonel bir izlenim bırakılmasını sağlıyor.

CV hazırlarken başvurulacak iş ilanı ile ilgili anahtar kelimelerin kullanılması ve kişinin bu alandaki yeteneklerinden bahsedilmesi de işverenler açısından fark yaratabiliyor. Ayrıca CV’ye eklenecek bir ön yazı CV’nin daha dikkat çekici olmasını sağlayabiliyor. Başvuru sahibi ön yazı sayesinde söz konuş işi neden istediğini, hedeflerini ve kuruma sağlayabileceğini düşündüğü katkıları açık ve net bir şekilde ifade edebiliyor. Bu kısımda klişe ifadelerden kaçınılması ve adayın kendisini doğru kelimeler ile ifade edebilmesi başvuru sahibi için bir avantaja dönüşebiliyor. Ön yazı özellikle orta ve üst düzey pozisyonlar için değerlendirmeye alınacak olan adaylar için büyük önem taşıyor. Eğer yabancı bir şirkete ya da iyi derecede İngilizce bilinmesi koşulu arayan bir pozisyon için iş başvurusunda bulunulacak ise İngilizce olarak yeni bir özgeçmiş hazırlayıp bunu sunmak başvuru sahibine avantaj sağlayabiliyor. Doğru bir ilk izlenim yaratabilmek adına CV’ye ön profilden çekilmiş vesikalık bir fotoğrafın da eklenmesi tavsiye ediliyor.

CV Nasıl Hazırlanır? Etkili CV Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

CV hazırlarken isim, adres ve iletişim bilgilerinin sayfanın üst kısmında bulunması gerekiyor. Eğer CV iki sayfa ise ikinci sayfanın başına da aynı bilgilerin eklenmesi öneriliyor. Eğitim bilgileri paylaşırken genellikle liseden başlanılması daha doğru olarak kabul ediliyor.  Eğer başvuru sahibinin katıldığı seminer ve kurs gibi etkinlikler ve bunlardan almış olduğu belge ya da sertifikalar var ise bunların eklenmesi başvuru sahibine avantaj sağlayabiliyor.

Başvurulmak istenilen pozisyon ile ilgili bilgilere ve yetkinliklere yer verilmesindense iş deneyimleri aktarılırken sahip olunan beceri ve yeteneklerin başvurulan pozisyonlar ile bağdaştırılması başvuru değerlendirme sürecinde fayda sağlıyor.

Başvuru sahibinin CV’sinde yalnızca yeteneklerini, başarılarını ya da iş deneyimlerini değil aynı zamanda yer aldığı organizasyonlara sağladığı katkıları da örnekleri ile belirtmesi her zaman için daha somut ve etkili olabiliyor. Dahil olunan projelere yer verilirken mümkünse sayısal verilerden bahsetmenin işverenler üzerinde daha etkin bir izlenim yarattığı kabul ediliyor. İlgi alanları bölümünün kısa tutulması gerekiyor. Ancak hobileri başvuru sahibinin kişisel özellikleri hakkında fikir vererek onları diğer adaylardan ayırabiliyor. Örneğin dağcılık gibi hobiler başvuru sahibinin mücadeleci olduğu ve zorlu çalışma koşullarına uyum sağlayabileceği izlenimini uyandırabiliyor. Beceriler kısmında bilinen yabancı dillerin, kullanılabilen araç ve yazılımların paylaşılması gerekiyor. Referans kısmında biri akademik diğeri önceki işverenlerden biri olmak üzere 2 adet referans paylaşılması etkili oluyor.

Etkili bir CV hazırlayabilmek için konu başlıkları dikkat çekici şekilde seçilerek bilgilerin konu başlıkları altında uygun ve detaylı şekilde verilmesi gerekiyor. CV’nin maddeler ve kısa paragraflar halinde hazırlanması kolayca okunmasını sağlayıp tek bir pozisyon için yüzlerce CV okumak zorunda kalan işverenler tarafından en baştan elenmesine engel olabiliyor.

Başvuru sahibinin hemen her şirketin çalışanlarında aradığı liderlik, takım çalışması ve inisiyatif kullanabilme gibi özelliklere sahip olduğunu CV’de belirtmesi öneriliyor. Ayrıca başvuruda bulunulan şirketin faaliyet gösterdiği sektör ile ilgili terimlerin yer aldığı CV’ler işverenlerin daha çok dikkatini çekiyor.

Cv hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli noktaların başında, CV’nin başvuru sahibinin yeteneklerinin, deneyimlerinin ve becerilerinin işverene sağlayacağı katkıyı ön plana çıkarabiliyor olması geliyor.

CV Türleri Nelerdir? Farklı CV Örnekleri Nasıl Oluşturulur?

CV’nin kronolojik CV ve yetenek bazlı CV olarak iki ayrı türü bulunuyor. Kronolojik CV başvuru sahibinin kariyerini günümüzden geriye doğru aktarması şeklinde hazırlanıyor. Detaylı ve biyografik unsurların yer aldığı kronolojik CV Word formatında hazırlanıyor ve genellikle yeni mezunlar tarafından tercih ediliyor.

Yetenek bazlı CV spesifik bir iş ve kariyere yönelik başvurular için kullanılıyor. Bu CV türünde başvuru sahibinin becerilerine ve yeteneklerine vurgu yapılıyor. Eğitim ve iş geçmişi bilgileri ikinci planda tutuluyor. Yetenek bazlı CV iş deneyimi olan üniversite mezunları ile başvuruda bulunacağı iş ile geçmiş deneyimleri birebir örtüşmeyen kişiler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

CV Hazırlarken En Çok Yapılan Hatalar Nelerdir?

İş başvurularında başvuru sahibi hakkındaki ilk izlenimi yaratması açısından CV hazırlanmasına büyük özen gösterilmesinin faydalı olduğu kabul ediliyor.

Yapılan araştırmalar işverenler tarafından CV’de en çok başvuru sahibinin iş deneyimlerine, başvuru sahibinin sahip olduğu yeteneklere, CV’nin kolay okunabilirliğine, başvuru sahibinin önceki başarılarına ve CV’de kullanılan dil ile dilbilgisi hatalarına dikkat edildiğini ortaya koyuyor.

Fazla uzun tutulan CV’ler vurgulanan doğru noktaların işverenin gözünden kaçmasına neden olabiliyor. CV hazırlanırken mümkün olduğunca sade bir dil kullanılması ve abartılı bir anlatımdan kaçınılması gerekiyor. İş tecrübeleri yazılırken ilgili pozisyonda çalışılan tarih aralığının verilmemesi işverenin gözünde başvuru sahibinin güvenilirliğini zedeleyebiliyor. Hazırlanan özgeçmişin başvuru sahibinin başarılarını ve niteliklerini işverene en doğru şekilde gösterecek şekilde hazırlanmış olması gerekiyor.

Çeşitli CV Örnekleri Dikkat Çekmeyi Kolaylaştırır

CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken birçok konu olduğundan bahsettik, ancak son yıllarda CV hazırlarken yaratıcılığın fark edilebilir bir etki yarattığı gerçeği hakkında da bilgi vermek istiyoruz.

Cv örnekleri incelendiği zaman genellikle Cv hazırlamanın da kuralları olduğu gözlenebilir. Fakat standart özgeçmiş örnekleri ile şirketlerin İnsan Kaynakları departmanlarının ilgisini çekmek de aynı oranda zorlaşır. Bu noktada devreye farklı tarzda hazırlanan CV’ler girer.

Yaratıcı, minimalist veya değişik tasarımlara sahip CV örnekleri dikkat çekebilmek için birebirdir. Özellikle web sitesi şeklinde sunulan özgeçmişler son dönemde giderek popüler hale gelmiştir. İnsan kaynakları çalışanların dikkatini çeken CV örnekleri incelendiğinde iş başvurusu yapan adayların kendi bakış açılarını yansıttıkları net bir şekilde gözlenebilir. Diğer başvuru sahipleri arasından fark edilmeyi sağlayan CV örnekleri iş arayışında olan herkes tarafından incelenmelidir. Başvuru yapılan şirket ya da pozisyon doğrultusunda infografik CV örnekleri ya da a4 baskı mockup özgeçmiş örnekleri de dikkat çekeceği için CV örnekleri araştırmaları mümkün olduğunca geniş tutulmalıdır. Yaratıcı ve eğlenceli CV konseptleri arasından firmaya yönelik en uygunu seçildiği takdirde işi kapma yarışında bir adım öne geçilebilir.

Neticede, profesyonel şekilde hazırlanan bir CV’nin iş başvurularına olumlu yanıt alma ihtimalini arttırdığı pek çok kişi tarafından kabul ediliyor. Bu yüzden başvuru sahibinin ilgili pozisyona uygun nitelikleri taşıdığını gösterecek şekilde hazırlanan uygun bir CV kısa sürede iş bulmayı mümkün hale getiriyor. Ayrıca dürüst bir şekilde hazırlanan bir CV işverenlerin karşılarındaki adayları doğru şekilde tanıyarak işe almalarını, beklentilerini doğru şekillendirmelerini sonucunda da hem işveren hem de çalışan için tatmin edici bir ortam oluşmasını sağlıyor.

Siz de kendinize etkili bir CV hazırlamak istiyorsanız bu yazımızda paylaştığımız ipuçlarından ve CV örnekleri hakkında verdiğimiz bilgilerden yararlanarak özgeçmiş oluşturabilirsiniz. Ayrıca internette cv örnekleri ya da örnekleri cv şeklinde yapılan aramalarda çıkan CV örneklerini de inceleyerek fikir edinebilirsiniz. Şunu unutmayın ki özenle hazırlanan ve doğru noktaları vurgulamanızı sağlayan bir CV hayallerinize giden yoldaki en etkili silahlarınızdan biri olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here